ARO noi in Cehia

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
Post Reply
airsoftiashi
Incepator
Incepator
Posts: 21
Joined: 14 Aug 2012, 12:04
Location: Iasi

ARO noi in Cehia

Post by airsoftiashi »


User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ARO noi in Cehia

Post by ydaniel »

Site'ul are 15 ani!
airsoftiashi
Incepator
Incepator
Posts: 21
Joined: 14 Aug 2012, 12:04
Location: Iasi

Re: ARO noi in Cehia

Post by airsoftiashi »

Se pare ca se pricep la masini dar nu se pricep la construit site-uri mai moderne...articolul din presa noastra de unde am aflat despre acest site era de anul acesta...si cica au multe reprezentante (showroom-uri)ARO pe teritoriul Cehiei...Oricum,preturile nu-s de acum 15 ani sigur,cel mai ieftin(242) este 15400 de euro...
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ARO noi in Cehia

Post by costy84 »

Să o luăm cu începutul, duda asta cu ARO fabricat in Cehia a inceput prin 2010 când patronul Auto Max a aruncat pe piaţa noastră două dude, prima că va reincepe producţia Aro cu parteneri arabi, dudă infirmată de Raţiu care avea drepturile asupra mărcii, iar a doua la câteva luni distanţă era că ei produc Aro noi doar pentru piaţa din Cehia. De ce mai avea nevoie de partenerii arabi să reînceapă producţia dacă oricum le produceau??? Adevăratul motiv a fost altul, firma rămăsese in portofoliu cu mărcile ruseşti şi incerca să se extindă cam in tot estul Europei unde ruşii nu aveau reprezentanţe, au incercat cu duda asta să se facă cunoscuţi in România aşa cum fac şi alţii pe la noi care când vor să se facă cunoscuţi se asociază intr-un fel sau altu cu numele Aro. :)

P.S: Ăsta este site-ul actual al Auto Max http://www.madeinrussia.cz/

airsoftiashi
Incepator
Incepator
Posts: 21
Joined: 14 Aug 2012, 12:04
Location: Iasi

Re: ARO noi in Cehia

Post by airsoftiashi »

Ar fi fost frumos ca cineva sa fi renascut marca ARO ....desi preturile erau cam la maximul posibil . Mda,am cautat si eu pe aro4x4.cz o modalitate de contact si nu am vazut.Se poate sterge topic-ul daca este fantasmagoric.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO noi in Cehia

Post by Werner »

Eu personal am vrut sa cumpar un ARO din asta "nou", "fabricat" în Cehia. Iar trezit la realitate, mi-am dat seama, ca "masinile" nu sunt altceva decât kit-uri CKD exportate de ARO la Manaus, care cehii le-au adus înapoi. Aceste masini se "înscriu" pe acte de ARO vechi, deja în circulatie. Deci, e un fel de "recarosare". Cine vorbeste de o "fabrica", a luat ceva substante interzise....., sau nu stie ce este o fabrica.
Pretul de 15.000€ pe un ARO nou ar fi foarte normal, ar fi cea mai ieftina masina noua din segmentul acesta. DACA ar fi NOU!
Cehii nu sunt în stare sa livreze o portfuzeta de tip nou, apoi o masina întreaga!
User avatar
HONZAS
Membru
Membru
Posts: 130
Joined: 26 Dec 2014, 15:54
Location: Cechia Praha

Re: ARO noi in Cehia

Post by HONZAS »

This is old over 10 years. Not anymore. ARO there no longer sell new.
ARO 244 LUX, Nissan Patrol GRY61 4.2TDI

Post Reply