TURTOIUL OLTENESC

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

TURTOIUL OLTENESC

Post by pantelimon »

BA BAIETI FIECARE REGIUNE A TARI ASTEIA ARE CEVA AL EI ORIGINAL DESI SANTEM INTOXICATI DE TOT FELUL DE MARFURI WEST TURTOIUL OLTENESC TOT TURTOI RAMANE SI DACA NU ATI GUSTAT VOI IN VIATA ASTA ASA CEVA NUMAI ZABOVITI
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by ydaniel »

mi-ati facut pofta ::) o reteta ceva? :-*
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by pantelimon »

BAI NU STIU RETETA ,STIU CA SA FACE DIN MALAI SI FAINA,DAR PARCA AVEM CEVA OLTENI PAICI NU?
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by tarzy »

hmmmm .... nea George .... da nu lipseste ceva de pe platou?

ceapa bre .... unde-i ceapa
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by ydaniel »

o ceapa de apa :>-
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by pantelimon »

nu a intrat in cadru era mai alaturea, ca o sparg pa coltul mesei ;D
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by baciudibaciu »

  George are ce are cu noi. Face ce face, ne zgandareste  si aduce la lumina orbitoaare a realitatii amintiri ce nici macar nu credeam ca PCul nostru le mai are stocate.
  TURTA sau MALAI .poate si alte denumiri se fac folsind urmatoarele : faina de porumb {malai} faina de grau,o lingura de untura  proaspata, sare,si apa    -de fantana,de la robinet sau de bidon.
  Apa ,sare si untura se pun intrun ceaun la fiert pe pirostrii sau atarnate de lanturile ce coboara din hornul-cosul bucatariei. Cand incepe a fierbe se presara in apa o parte din amestecul de fainurisi se face o mamaliga moale, care se toarna intro postava - copaie peste fainurile ramase. Se amesteca cu mana pana se omogenizeza si ii dam forma dorita -de regula rotunda.
    Turta obtinuta se aseaza apoi pe lopata aia de lemn cu coada foarte lunga -ce nu stiam noi copii fiind la ce o folosi -  peste care am pus frunze de nuc,hrean ,dovlete sau chiar feriga se unge cu un ou batut si se impinge usurel in cuptorul incins  {gaura aia mare plina de flacari fum si jar ce nu de multe ori ne- fost asemuita cu poarta iadului} 
    Dupa coacere se lasa sa se raceasca  si se mananca cu lapte batut ,branza ceapa, slanina afumata sau ce are omul prin casa .
                                                    O tzuik este totdeauna bine venita .
                                                                                                      POFTA BUNA
                                                                                                                                                                                  baciudibaciu     
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by vstef_is »

Daca George ne-a zgandarit, atunci baciule, cu mana pe inima spun, ai rasucit cutzitul in rana...
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by pantelimon »

:-j  :-j  :-j  :-j baciuleee esti oltean te-am prins  :-j  :-j  :-j

vedeti ba baieti ne-a luat ea uniunea tara si drapelul ne invata cum sa omoram porcu si mielul. da turtoiul  ??? turtoiul nu au cum sa nil ia ma  >:/
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by tarzy »

pantelimon wrote: :-j  :-j  :-j  :-j baciuleee esti oltean te-am prins  :-j  :-j  :-j

vedeti ba baieti ne-a luat ea uniunea tara si drapelul ne invata cum sa omoram porcu si mielul. da turtoiul  ??? turtoiul nu au cum sa nil ia ma  >:/
hmmm .... matale de "fumarit" ai auzit? parca vad ca maine poimaine nu-ti mai da voie sa faci focul in vatra (ca vezi doamne poluezi) si atunci sa te vad eu unde mai coci turoiul?

totusi .... eu nu disper .... daca astia chiar vor sa ne impuna cum si cand sa taiem porcul si mai ales cum sa ne facem tuica .... pai ..... cred eu ca 1907 a fost o joaca
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: TURTOIUL OLTENESC

Post by ydaniel »

Am descoperit la Targul Gastronomic de la Agronomie acest produs,confectionat chiar acolo!!

Post Reply