interventii de urgenta

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

interventii de urgenta

Post by amb13 »

Vreau sa va arat doua poze cu o fata , victima aunui accident de circulatie duminica ca sa faceti o idee despre echipamentul folosit la o actiune de salvare, si care pe munte ar trebuii carat in spinare pina la victima si vi le si insir aici:
- trusa(rucsacul ) de prima ajutor , care cintareste peste 15 kg
-atele, guler cervical
-targa rigida, ched(cel verde de sub fetita), musama
-monitor pentru supravegerea functiilor vitale
- tub portabil de oxigen
La toate aceste am sa va fac poze separat sa le vedeti cum arata, daca vreti vi le si cintaresc si atunci o sa intelegeti mai bine  de aceste discutii. Noi trebuie sa ajungem pina la victima sa-i acordam primul ajutor si sa-i sustinem functiile vitale pina la spital. Cum am mai spus timpul este primordial, mai ales iarna cind teperaturile sint scazute. Daca am uitat ceva din echipamentul folosit la actiuni de salvare rog domnii doctori sa ma complecteze.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: GOGU

Post by amb13 »

Asa am avut norocul, era suspecta de fracturi la ambele miini. era pasagera din dreapta a masinii condusa de sora ei. Au lovit un tir din spate, dupa care au  ricosat intr-un scuter. Plecasera de acsa de un sfert de ora. Masina era Opel Astra, si desi era condusa de o femeie, a resit sa-i rupa pedala de frina, care era jos pe podea.Din fericire mina stinga a fetei  nu a fost rupta , doar cea dreapta, dar cu deplasare dupa cite am inteles. Miine am sa aflu mai multe despre starea ei, ca sint de serviciu . Oricum a avut noroc ca a avut centura si a lucrat airbagul, alttfel....
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Revin cu completari asupra echipamentelor de urgenta pe care le caram dupa noi la o interventie la munte , sa zicem la un turist care a cazut de la o anumita inaltime de pe o stinca, incostient si cu ceva fracturi, cazuri destul de dese dupa cum vedeti si voi pe la TV:
-Rucsacul, care cuprinde toata medicatia de urgenta, laringoscop, baloane de ventilatie, pipe seringi, comprese, etc, cam tot ce ai nevoie
- Guler cervical care se pune OBLIGATORIU, la orice cazut de la inaltime, tentativa de suicid prin spinzurare, sau accident mai serios de circulatie, de aceea va rog sa nu fiti reticenti cind un echipaj de urgenta va incerca sa va puna gulerul, chiar daca credeti ca nu aveti nimic
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Interiorul rucsacului:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

-Geanta cu atele vacumatice, foarte practice:
-Tubul portabil de oxigen
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

-Monitorul,cu defribilator:
-Chedul pentru imobilizare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Am gresit poza:monitorul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Targa cu lopeti si musamaua folosite la transportul victimei:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Statia portabila, reglata pe frecventa ambulantei, SMURD, si a Salvamont Petrosani, cu care colaboram foarte bine la interventii:
Toate aceste sint obligatoriu de dus la o interventie, deci trebuie carate,  si mai trebuie si aduse inapoi cu tot cu victima..Daca am uitat ceva, rog domnii doctori sa ma completeze.
Aceste echipamente, alaturi de altele , echipeaza ambulanta pe care care lucrez eu, un Mercedes  Vito,categoria B1 B2, pe care  o voi prezenta in alta zi, ca acum fug la treaba,  ma asteapta sasiul de la Aro :>-
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Ieri un coleg de serviciu mai virsta , auzindu-ma povestind despre ambulanta Aro si despre munte, mi-a oferit ceva: O targa pliabila. va prinde foarte bine la o viitoare actiune,caci este usoara,si ocupa putin spatiu cind este pliata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: interventii de urgenta

Post by Arcasul »

Tot respectul pentru cei din echipele de interventie!
Mare pacat ca nu primiti atentia cuvenita (nu aveti echipament de top, finantare suficienta si salarii pe masura), deoarece unor decrepiti de guvernanti nu le pasa de vietile celor care platesc taxe ca ei sa traiasca regeste!
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: interventii de urgenta

Post by amb13 »

Ca sa nu miniem pe Dumnezeu, trebuie sa iti spun ca la noi in Hunedoara, datorita managerului pe care-l avem ,nu prea am dus lipsa de nimic. Avem masinile reparate la timp, cauciucuri de iarna , combustibilul nu ne-a lipsit, la fel si medicatia.Anul acesta ne-a platit si cursurile de perfectionare pe care pina acum ni le cam plateam singuri, odata sau de doua ori pe an, am primit si salariile diminuate de Boc si bonurile de masa la zi, din acest punct de vedere nu avem ce sa reprosam.Am mai primit si ceva dotari, ma refer la aparatura medicala, mai ales un incubator modern pentru transportul nou nascutilor cu probleme la alte clinici din tara Nu stiu cum este in alte judete dar cred ca daca sint deficiente sint din cauza managementului defectuos.
De lucru nu ne plingem, am lucrat si de sarbatorile acestea in draci, chiar daca am fost cite 4 echipaje si pe zi si pe noapte.
User avatar
Narcisuc20
Membru
Membru
Posts: 142
Joined: 06 Nov 2010, 01:25
Location: Brad - Hunedoara
Contact:

Re: interventii de urgenta

Post by Narcisuc20 »

Tot respectul pentru salvatori si pentru ceea ce faceti. Sincer mi-ar placea sa am o meserie in domeniu dar... nu se stie niciodata. Ca si o curiozitate a mea care ma macina de ceva timp ce conditii ar trebui indeplinte pentru a putea fi sofer pe o ambulanta, sau la SMURD?
User avatar
mari
Membru
Membru
Posts: 155
Joined: 23 Sep 2007, 23:23
Location: Petrosani
Contact:

Re: interventii de urgenta

Post by mari »

Doinel si un alt coleg de-al lui Adi( amb13)in timpul deplasari la interventi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: interventii de urgenta

Post by ardeleanu »

http://www.leparisien.fr/val-de-marne-9 ... 492407.php
http://www.20minutes.fr/faits_divers/21 ... etat-grave
https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 98321.html

Ieri, in orasul unde locuiesc, un incendiu a distrus in jur de 200 de masini intr-un parking subteran. Din cauza caldurii (pompierii au masurat peste 600 de grade Celsius la interior),structura de rezistenta a fost grav afectata, cladirile care sunt deasupra parking-ului risca sa se prabuseasca.
Nu am mai vazut asa desfasurare de forte de interventie de la atentatele din zona parisiana.
Cel mai interesant mi-a parut robotul de interventii al pompierilor (vezi poze articole), nu am stiut ca au asa ceva in dotare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply