Tudor Vladimirescu/Autobuzul/Rocar

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by ydaniel »

acuma mai este fabrica?ultima oara cand am trecut pe acolo era ceva cu termopane.si chiar nu s-a gasit o solutie?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: TV-ul..

Post by Werner »

Nici nu se va mai gasi o solutie, lipseste interesul, nu are nimeni ce baga in buzunarele proprii. "Autobuzul" a fost omorat si gata!
Cred ca o astfel de poza spune tot......... :'(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by ydaniel »

dar unde este tot?si se puteau face autobuze peste uzul rural.erau variante.dar daca nu s-a vrut ???
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: TV-ul..

Post by Werner »

Cel mai frumos TV pe care l-am vazut vreodata! A fost pentru export Suedia si se numea TUDOR. Stiu ca a fost o serie si pentru Spania, se numeau tot TUDOR.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by ydaniel »

avea motor de iveco si volan pe dreapta?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
amicul
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 594
Joined: 26 Jul 2007, 19:05
Location: Bucuresti
Contact:

Raspuns: Re: TV-ul..

Post by amicul »

tarzy wrote:
ydaniel wrote: ultimu tv care l-am vazut nou era la sab 99.era o autosanitara cu motor de andoria de 90 de cp.ce mi-a placut era ca tot interiorul era tapitat cu vinilin alb.dar pana la urma ce s-a intamplat cu toate sculele de la rocar?adica prese ,strunguri....
din pacate au ajuns la fier vechi ... alea de nu le-au ciordit muncitorii inainte
Din pacate sa ales praful de AUTOBUZUL. Muncitorii au furat nimicurii, aia mari au furat ce trebuia la pret de fier vechi, asa  cum se face in ROMANIA. Lucrurile astea la vedem in fiecare zi cu ochii nostri dar nu putem face nimik. Daca ne uitam bine la noi suntem o comunitate de AROISTI care mentinem in viata aceste masini cu piese de o calitate indoielnica.
Iar daca va uitati bine la ASTRA ARAD se asambleaza autobuze, trolebuze, microbuze (IKARUS si IVECO), ce mai trebuia o fabrica la bucuresti precum AUTOBUZUL. Asa ca asteptativa sa dispara si fabrica de tractoare si de camioane si altele.
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Raspuns: TV-ul..

Post by ydaniel »

unde era tv?pare prin bucegi ;) asa e?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Raspuns: Re: TV-ul..

Post by vstef_is »

amicul wrote: Din pacate sa ales praful de AUTOBUZUL. Muncitorii au furat nimicurii, aia mari au furat ce trebuia la pret de fier vechi, asa  cum se face in ROMANIA. Lucrurile astea la vedem in fiecare zi cu ochii nostri dar nu putem face nimik. Daca ne uitam bine la noi suntem o comunitate de AROISTI care mentinem in viata aceste masini cu piese de o calitate indoielnica.
Iar daca va uitati bine la ASTRA ARAD se asambleaza autobuze, trolebuze, microbuze (IKARUS si IVECO), ce mai trebuia o fabrica la bucuresti precum AUTOBUZUL. Asa ca asteptativa sa dispara si fabrica de tractoare si de camioane si altele.
ROMAN Brasov s-a vandut, a fost cumparata de o firma de investitii imobiliare PRESCON GRUP din Brasov, care detine mai multe afaceri in zona... si baietii au renovat deja cladiri din fabrica, si incearca sa produca... www.roman.ro, sectiunea prototipuri, galerie foto pe acolo, ar fi cateva tentative de camioane, si mai nou autobuz

Tractorul Brasov, in schimb, nu prea cred ca are salvare... si nici nu stiu multe detalii
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

cate ceva din surpriza promisa:
dedicatie pt Werner... :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

:)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

:-"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

:)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

:)
ARO 320,pana prin '92 s-a fabricat la ROCAR ( AUTOBUZUL BUCURESTI )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

interioare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV-ul..

Post by George »

:)

si un autobuz pe sasiu de camion,ROMAN
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply