DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
Korando
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 08 Jan 2015, 13:26
Location: Bucuresti

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by Korando »

DAC 665T concurentul lui TATRA, KRAZ. E mandria noastra!
mariusjaz wrote:...acuma referindu-ne la o fraza care care cred ca din viteza i-ai dat drumul [[ Dac-ul militar NU are diferit de Roman-ul de serie decat cabina; iar la unele modele si rotile!!]]]]..........zau? iata ce zice domnul Col.conf.univ.dr.ing. Gheorghe Urechiatu[Reductorul distribuitor ce echipeaza autocamionul DAC 665 T/G are incorporat un diferential interaxial cu posibilitati de blocare .
Acesta permite folosirea integrala a fortei de aderenta pe orice teren fara a da nastere la circulatie parazita de putere. Raportul momentelor care se transmit la puntea din fata si cea intermediara se face in raport cu sarcina statica pe punti. Atata timp cat reactiunile pe satelitii 12 sunt egale, diferentialul functioneaza ca un tot unitar (pinioanele satelit 12 executa numai miscare de revolutie). In cazul in care raportul reactiunilor pe rotile puntii din fata si cea intermediara difera de raportul razelor celor doua pinioane planetare 13 si 14, intra in functiune diferentialul. Pinioanele satelit 12 incep sa execute miscare combinata(de revolutie si rotatie), asigurand echilibrarea fortelor la cele doua punti [6].
O alta particularitate a aceluiasi reductor consta in existenta instalatiei de ungere a pinioanelor, pompa de ulei fiind antrenata de un excentric fixat pe platoul portsateliti 11 al diferentialului incorporat in reductor.
In scopul asigurarii unei capacitati de trecere sporite, unele autovehicule militare sunt prevazute fie cu diferential avand dispozitiv de blocare (autocamioanele DAC), fie cu diferential autoblocabil , care prin rigidizarea arborilor planetari, permit depasirea situatiei in care una din roti nu ar avea aderenta suficienta pentru a se propulsa.]....despre acesta din poza vorbeste domnul colonel

valentin40
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 05 Aug 2015, 22:13

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by valentin40 »

Va salut, ma poate ajuta cineva sa fac rost de un manual pentru DAC 665 T. Multumesc anticipat.
mitza
Incepator
Incepator
Posts: 17
Joined: 04 Aug 2015, 19:25

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mitza »

valentin40 wrote:Va salut, ma poate ajuta cineva sa fac rost de un manual pentru DAC 665 T. Multumesc anticipat.
Pentru DAC 665T si eu as vrea ;D dar uite aici daca te intereseaza https://www.facebook.com/AutocamioaneRomanDiesel sunt carti tehnice pentru DAC-u de armata 8.135 F/FA 10.215 F/FA si alte carti pentru variante civile de ROMAN/DAC :)
valentin40
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 05 Aug 2015, 22:13

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by valentin40 »

Multumesc mitza, o sa vad despre ce este vorba pe acolo.

mitza
Incepator
Incepator
Posts: 17
Joined: 04 Aug 2015, 19:25

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mitza »

A auzit cineva de autospeciala 6x6 AIRA este tot DAC-u sau ?
RomanTrucks
Junior
Junior
Posts: 80
Joined: 14 Aug 2014, 14:54

ROMAN/DAC

Post by RomanTrucks »

Scrie ca prin 2013-2014 au fost vandute cateva camioane Armatei Romane si cred ca astea 2 sunt din loturile alea din cauza aripilor care devin din ce in ce mai mari in fiecare an si nu am mai vazut pana acum unele ca astea .. :D :D :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
RomanTrucks
Junior
Junior
Posts: 80
Joined: 14 Aug 2014, 14:54

Re: ROMAN/DAC

Post by RomanTrucks »

:D :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by costy84 »

Aripile alea erau si pe loturi mai vechi,probabil preluate de la ăsta.
viewtopic.php?f=2&t=5172&start=165
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
RomanTrucks
Junior
Junior
Posts: 80
Joined: 14 Aug 2014, 14:54

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by RomanTrucks »

costy84 wrote:Aripile alea erau si pe loturi mai vechi,probabil preluate de la ăsta.
viewtopic.php?f=2&t=5172&start=165
Da dar eu nu le-am mai vazut pana acum pe cabina de DAC..
adrianvopsitorul
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 12 Feb 2016, 21:36

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by adrianvopsitorul »

Salutare tuturor,

Sunt un iubitor inflacarat al acestui tip de camion si as dori sa il realizez la scara 1:87. Din pacate nu am foarte multa documentatie si anume mai exact dimensiunile generale. Daca ma apuc de el vreu sa iasa cat mai exact.
Pe aceasta cale daca cineva ma poate ajuta cu dimensiunile exterioare (inaltime, lungime, latime, dimensiuni cabina, geamuri etc.) i-as fi recunoscator.

Multumiri anticipate
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by flo »

La 1/87 gasesti de gata. HERPA face daca nu ma insel.
adrianvopsitorul
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 12 Feb 2016, 21:36

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by adrianvopsitorul »

Salut,

Cred ca doar sasiul este la fel restul fiind diferit. Si plus de asta ma intereseaza strict varianta militara care sigur nu o gasesti la ascara asta, sau cel putin eu nu am gasit pe nicaieri.
adrianvopsitorul
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 12 Feb 2016, 21:36

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by adrianvopsitorul »

Salut,

Am luat cu imprumut un manual `Manualul autocamioanelor DAC-665 T/G Cunoastere si exploatare` 1983
Daca sunteti interesati de detalii din manual spune-ti caci va trebui sa il returnez.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by Soryn »

Scaneaza manualul,sau cauta un telefon/camera foto mai buna ,faci poze la toate paginile .Daca nu acum,mai devreme sau mai tarziu se va trezi cineva sa aiba nevoie de el ,e bine sa fie acolo.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by costy84 »

:)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply