DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by Cotizo »

MagnuM, ai dreptate intr-o mare masura... Problema romanilor nu este neaparat ca nu au facut un vehicul 100% original - putem discuta relativ la faptul ca rusii au preluat tehnologie germana, japonezii tehnologie germana si anglo-americana si asa mai departe, cred ca e normal ca influentele sa se propage, deoarece oamenii invata de la oameni - ci sta in faptul ca nu nu pot fi consecventi. Au facut M-ul, l-au abandonat; au facut Aro, s-au culcat pe o ureche pana i-au surprins anii 90 cu o masina depasita; camioanele si autobuzele la fel. Legea lui "merge si fara" si-a spus cuvantul - institutele de cercetare au batut pasul pe loc, brevetele au fost ignorate, oamenii de valoare "incurajati" sa plece, etc... Daca e sa ne luam dupa Pacepa, politica anilor Ceausescu era sa prefere know-how-ul furat prin spionaj industrial decat sa foloseasca creierele autohtone.
Politicienii au stricat meciul in Romania...
Iar noi nu merita sa ne certam pe forum pentru tiganiile trecutului...

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by dragospetres »

-de asta este forum,ca oamenii sa discute pro si contra.Iar relativ la designul cabinei DAC,iata doua modele
anterioare cu un design asemanator:
VW
si un KRAZ din 1968
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

autocamioane DAC fabricate integral in Romania vandute inpreuna cu sistemul LAROM
in Bosnia si Herzegovina 36 bucati livrate in ani 1997/98 ,in Botswana 20 bucati livrat 1996, in Camerun 20 bucati livrat 1996, s-au mai livrat in Croatia,Iran,Iraq,Liberia,Nigeria ...nu stiu exact numarul

si o poza cu un Larom in Croatia
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by MagnuM »

Mariusjaz, nu vreau sa ma cert cu tine! Nu zice nimeni ca la Roman nu s-au facut camioane, dar e bine sa ne vedem lungul nasului.
Apropo de lista cu vanzari expusa de tine; uitate si tu in ce perioada s-au vandut, cate bucati si in ce tari!!!
Asta am vrut sa scot in evidenta! Nu esti cu produsul tau in randul marilor producatori! Inca nu ne putem compara cu cei mari!

Cotizo, e adevarat ca si rusii s-au/au inspirat/furat de la altii, dar ceea ce au furat fac la ei in tara! KrAZ are motoare, ambreiaje, cutii de viteze... YaMZ, KamAZ are sub cabina KamAZ, Ural are KamAZ, ZiL are ZiL, Tatra are Tatra... Roman/Dac are... Renault, Steyr, Detroit Diesel, Cummins, International Navistar, MAN, Deutz, DANA-Spicer, Eaton-Fuller... Cate din astea sunt produse in tara?! Aici e diferenta!
Last edited by MagnuM on 24 Feb 2010, 16:52, edited 2 times in total.
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by Cotizo »

Asta voiam sa spun, intai au copiat/cumparat/furat/rechizitionat, dupa care, cu baza facuta - cum am avut si noi - au inceput sa evolueze... Noi am renuntat prea usor, ca sa facem loc la cartiere rezidentiale si sa imbogatim escroci internationali.
Uite ce prototip fain - zicea cineva de Unimogul romanesc...
dac_8130hae-1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by MagnuM »

dragospetres wrote:... KRAZ din 1968

Este un prototip 6x6, KrAZ 253; avea suspensie independenta pe toate axele si cabine avansate - a avut mai multe modele de cabine, de la diversi producatori. Acest model a servit ca tractor pentru prototipul 10x10, KrAZ 259. Niciunul din ele nu a intrat in productie de serie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by MagnuM on 24 Feb 2010, 16:54, edited 1 time in total.
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by tarzy »

Oameni buni ... subiectul acestui forum se doreste a fi DAC-ul ... va rog ca despre alte masini sa discutam doar din prisma inudirii cu acesta
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by MagnuM »

tarzy wrote:Oameni buni ... subiectul acestui forum se doreste a fi DAC-ul ... va rog ca despre alte masini sa discutam doar din prisma inudirii cu acesta

Sa revenim on-topic! Cateva imagini cu modelele Dac 665 T, Dac 667 T si Dac 6610 T. Informatiile, bineinteles, la timpul lor!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

cateva poze cu doua dacuri semicivile
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Troliul ...live
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

distribuitorul ...live
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Puntea fata
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Puntea spate
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Sistemul de umflare a pneurilor
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by MagnuM »

mariusjaz wrote:distribuitorul ...live

Despre ce distribuitor e vorba in poza a 3-a?! Acolo este diferentialul interaxial - este incorporat in prima axa spate!
Pozele sunt amestecate, de la un 4x4 si un 6x6.


Cateva poze cu modele mai vechi:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Post Reply