Auto si nu numai .. dotarea armatei

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
sefumic
Membru
Membru
Posts: 243
Joined: 09 Jan 2009, 16:24
Location: Brasov

Re: ROMAN de acum

Post by sefumic »

dragospetres wrote:Sefumic,stii cumva de ce n-au luat cabina militara la AMDAC?
Pentru ca astfel se puteau monta mai rapid si mai usor atat masini civile cat si pentru armata. S-au cel putin asa mi sa spus (si eu am pus aceeasi intrebare :)) ) Totusi o mica parte din ele au fost (adica sunt, ca inca sunt in uz) cu cabina militara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
sefumic
Membru
Membru
Posts: 243
Joined: 09 Jan 2009, 16:24
Location: Brasov

Re: ROMAN de acum

Post by sefumic »

Sa vedeti si ce remorci sau semiremorci trag astea romanesti ... ;D .Si isi fac treaba de cativa ani buni.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ROMAN de acum

Post by costy84 »

"Pentagonul va cumpăra autovehicule modificate pentru asalt ori transport trupe făcute la Braşov"

http://www.money.ro/pentagonul-se-va-lu ... 72786.html
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2000
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: ROMAN de acum

Post by flo »

Camioanele alea nu o sa vada niciodata teritoriul american si nu prea cred ca se gandesc sa lase viata soldatului american in baza camionului romanesc. Vor fi facute cadou sau vor fi vidanje sau mijloace de transport pentru incarcaturi mai putin pretioase in teatrele de operatiuni din Irak sau Afganistan. Auzi, Armata Americana va cumpara camioane romanesti iar armata romana ii ignora.

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ROMAN de acum

Post by costy84 »

pentru cine nu se uita la STIRILE PRO TV un reportaj despre DACIA DUSTER si ROMAN BRASOV (imaginile cu camioanele ROMAN par a fi din bazele americane din IRAK si AFGANISTAN)

http://www.incont.ro/imm-uri/camioane-pentagon.html
User avatar
sefumic
Membru
Membru
Posts: 243
Joined: 09 Jan 2009, 16:24
Location: Brasov

Re: ROMAN de acum

Post by sefumic »

flo wrote:Camioanele alea nu o sa vada niciodata teritoriul american si nu prea cred ca se gandesc sa lase viata soldatului american in baza camionului romanesc. Vor fi facute cadou sau vor fi vidanje sau mijloace de transport pentru incarcaturi mai putin pretioase in teatrele de operatiuni din Irak sau Afganistan. Auzi, Armata Americana va cumpara camioane romanesti iar armata romana ii ignora.
Stiu ca o sa te superi dar Ai dreptate si nu ai dreptate. Ai dreptate pentru ca nu v-or vedea teritoriu american dar astea chiar sunt folosite de americani in IRAK si AFGHANISTAN.Si nu sunt folosite ca vidanje sau ... nu stiu ce . Sunt folosite exact in scopurile in care au fost construite transport de trupe, medicamente, combustibil, apa s.a.m.d. .
Stiu ca suna a reclama dar la capitolul acesta ma aprind pentru ca stiu sigur la ce sunt folosite masinile astea si de cine . Intradevar cele verzi au fost oferite drept sponzorizare pentru politia irakiana de catre guvernul american. Ei au vehicule de interventie de culoare verde. Sunt si probleme dar la toate sunt nu doar la cele romanesti, dar daca erau prea scumpe sau prea proaste sigur nu le mai cumparau americani, ca se faceau de... bafta ;D .
User avatar
sefumic
Membru
Membru
Posts: 243
Joined: 09 Jan 2009, 16:24
Location: Brasov

Re: ROMAN de acum

Post by sefumic »

costy84 wrote:pentru cine nu se uita la STIRILE PRO TV un reportaj despre DACIA DUSTER si ROMAN BRASOV (imaginile cu camioanele ROMAN par a fi din bazele americane din IRAK si AFGANISTAN)

http://www.incont.ro/imm-uri/camioane-pentagon.html

Imaginile sunt dintr-o baza din Irak.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2000
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: ROMAN de acum

Post by flo »

sefumic wrote:
flo wrote:Camioanele alea nu o sa vada niciodata teritoriul american si nu prea cred ca se gandesc sa lase viata soldatului american in baza camionului romanesc. Vor fi facute cadou sau vor fi vidanje sau mijloace de transport pentru incarcaturi mai putin pretioase in teatrele de operatiuni din Irak sau Afganistan. Auzi, Armata Americana va cumpara camioane romanesti iar armata romana ii ignora.
Stiu ca o sa te superi dar Ai dreptate si nu ai dreptate. Ai dreptate pentru ca nu v-or vedea teritoriu american dar astea chiar sunt folosite de americani in IRAK si AFGHANISTAN.Si nu sunt folosite ca vidanje sau ... nu stiu ce . Sunt folosite exact in scopurile in care au fost construite transport de trupe, medicamente, combustibil, apa s.a.m.d. .
Stiu ca suna a reclama dar la capitolul acesta ma aprind pentru ca stiu sigur la ce sunt folosite masinile astea si de cine . Intradevar cele verzi au fost oferite drept sponzorizare pentru politia irakiana de catre guvernul american. Ei au vehicule de interventie de culoare verde. Sunt si probleme dar la toate sunt nu doar la cele romanesti, dar daca erau prea scumpe sau prea proaste sigur nu le mai cumparau americani, ca se faceau de... bafta ;D .
Nu ma supar. Nici nu ma prea contrazici. Ce spui tu asa este, adica sunt folosite in transporturi de natura logistica. Nu stiu sa li se acorde si rol operativ.
Eu sunt mai degraba trist cand vad ca produsele nu au evoluat dupa '89. Acum nici macar nu mai producem motoare. Cand se realiza Lancerul in '98-2001, parca dl. Rugaci era mai atent la cerinte. Atata timp ca nu o sa fabricati motoare putin probabil sa apara comenzi militare romanesti. Ceea ce este si normal.
Acum, fie vorba intre noi, inca Roman nu este IVECO, RENAULT, VOLVO. Nici la performante, nici la fiabilitate, nu mai vorbesc de finisare. Deocamdata ma simt mult mai sigur cu autospecialele fabricate pe aceste autosasiuri, decat pe cele Roman. %%- good luck
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ROMAN de acum

Post by costy84 »

flo wrote:
sefumic wrote:
flo wrote:Camioanele alea nu o sa vada niciodata teritoriul american si nu prea cred ca se gandesc sa lase viata soldatului american in baza camionului romanesc. Vor fi facute cadou sau vor fi vidanje sau mijloace de transport pentru incarcaturi mai putin pretioase in teatrele de operatiuni din Irak sau Afganistan. Auzi, Armata Americana va cumpara camioane romanesti iar armata romana ii ignora.
Stiu ca o sa te superi dar Ai dreptate si nu ai dreptate. Ai dreptate pentru ca nu v-or vedea teritoriu american dar astea chiar sunt folosite de americani in IRAK si AFGHANISTAN.Si nu sunt folosite ca vidanje sau ... nu stiu ce . Sunt folosite exact in scopurile in care au fost construite transport de trupe, medicamente, combustibil, apa s.a.m.d. .
Stiu ca suna a reclama dar la capitolul acesta ma aprind pentru ca stiu sigur la ce sunt folosite masinile astea si de cine . Intradevar cele verzi au fost oferite drept sponzorizare pentru politia irakiana de catre guvernul american. Ei au vehicule de interventie de culoare verde. Sunt si probleme dar la toate sunt nu doar la cele romanesti, dar daca erau prea scumpe sau prea proaste sigur nu le mai cumparau americani, ca se faceau de... bafta ;D .
Nu ma supar. Nici nu ma prea contrazici. Ce spui tu asa este, adica sunt folosite in transporturi de natura logistica. Nu stiu sa li se acorde si rol operativ.
Eu sunt mai degraba trist cand vad ca produsele nu au evoluat dupa '89. Acum nici macar nu mai producem motoare. Cand se realiza Lancerul in '98-2001, parca dl. Rugaci era mai atent la cerinte. Atata timp ca nu o sa fabricati motoare putin probabil sa apara comenzi militare romanesti. Ceea ce este si normal.
Acum, fie vorba intre noi, inca Roman nu este IVECO, RENAULT, VOLVO. Nici la performante, nici la fiabilitate, nu mai vorbesc de finisare. Deocamdata ma simt mult mai sigur cu autospecialele fabricate pe aceste autosasiuri, decat pe cele Roman. %%- good luck
pai la ce altceva pot fi folosite camioanele in afara de logistica ,ca doar pentru asta le are si armata romana ???
problema cu achizitia de catre armata romana nu tine de productia de motoare romanesti sau alte cerinte ci tine de SPAGA. daca PATRONUL ar da ce trebuie dat ar putea vinde armatei romane si carute cu cai, si credeti-ma stiu ce vorbesc pentru ca zilnic se aduc materiale de c...t la preturi astronomice majoritatea fiind nefolositoare, dar altii se ocupa de contractele de achizitii nu cine are nevoie de ele.

legat de logica "inca Roman nu este IVECO, RENAULT, VOLVO", nici ARO nu a fost LAND ROVER dar suntem destul de multi care il apreciem asa cum a fost si nu il comparam cu altceva!
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2000
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: ROMAN de acum

Post by flo »

pai la ce altceva pot fi folosite camioanele in afara de logistica ,ca doar pentru asta le are si armata romana ???
Operativ. Autocamioanele dotate cu inventar de accesorii psi si care tracteaza o motopompa sunt in grupa masinilor de lupta (operative) spre exemplu la pompieri.

La Mihai Bravu, la o prezentare armata le denumea "autocamioane tactice". Sincer nu cunosc clasificarea, din punct de vedere operativ mijloacelor de mobilitate terestra a armatei.
Daca armata cumpara prostii, inseamna ca are bani. MAI nu cumpara mai nimic, pentru ca nu are bani. Chestia cu preturile astronomice este, cred, fortata. Licitatiile sunt la vedere. Este destul de dificil.
legat de logica "inca Roman nu este IVECO, RENAULT, VOLVO", nici ARO nu a fost LAND ROVER dar suntem destul de multi care il apreciem asa cum a fost si nu il comparam cu altceva!
De ce sa nu compar? O fac, oricum, fara sa vreau, pentru ca ma lovesc de aceste diferente. Sa cumpar un autovehicul numai de dragul ca este romanesc este o prostie. Atitudinea asta a condus in timp la lipsa de evolutie. Ne-o fi noua draga ARO, dar unde este acum? La fel si cu Roman-ul. Nu o data nici macar nu a cumparat caietul de sarcini. Ba avea datorii la stat, ba nu putea face dovada unui anumit nivel anterior de productie. Roman nu este in stare sa garanteze asistenta post garantie pentru perioada de viata a produsului.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ROMAN de acum

Post by dragospetres »

-propun sa amanati discutia pana in septembrie,dupa desfasurarea EXPOMIL 2011.Poate atunci discutiile se vor purta avand alte repere.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

ROMAN de acum

Post by costy84 »

"La Mihai Bravu, la o prezentare armata le denumea "autocamioane tactice" " asta pentru ca si ei (aia cu umerii plini de trese) sunt constienti ca la o prezentare toata lumea asteapta sa vii cu tehnica de lupta nu cu logistica asa ca au nuantat denumirea.

pai da ,intre MAI si MAPN este diferenta , la MAI cam tot ce are girofar numiti OPERATIV pe cand la MAPN exista Tehnica de Lupta si Logistica , ori in gama Roman in afara de Sistemele LAROM si ATROM (ma refer la sasiuri nu si instalatii) nu exista alt model ce poate fi folosit in lupta directa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ROMAN de acum

Post by dragospetres »

-uite la BMC-TR.deosebirea dintre vehicul tactic si cel ptr. logistica(servicii,aprovizionare):

http://www.bmc.com.tr/indexx.php?f=252f ... 6&id=12941
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ROMAN de acum

Post by costy84 »

dragospetres wrote:-uite la BMC-TR.deosebirea dintre vehicul tactic si cel ptr. logistica(servicii,aprovizionare):

http://www.bmc.com.tr/indexx.php?f=252f ... 6&id=12941
faptul ca vehiculele de logistica au fost impartite in doua categorii : vehicule tactice ( camioane transport trupe si materiale, camioanele cu puncte de comanda si statii radio sau meteo) si vehicule de logistica ( cisterne , transport containere ,macarale) este doar o catalogare practic nici unu din aceste vehicule nu este implicat in lupta directa pentru a pune in pericol ocupantii lor si ambele categorii au aceeasi importanta in sustinerea liniei intai, la fel cum la MAI nu poti sa compari autospeciala de interventie cu apa si spuma sa spunem omologul tancului de la MAPN cu autocamionul Roman transport trupe si materiale care vine cu suportul logistic la ambele ministere.


din cele de mai jos care e logistic , care e tactic si care din ele are o importanta mai mare ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ROMAN de acum

Post by dragospetres »

-autotractoarele de artilerie sunt vehicule tactice,de regula 4x4,6x6,dar camionul care aduce munitia de la depozit apartine logisticii,pe vremuri se spunea seviciilor.Hai sa nu despicam firul in patru.

Post Reply