Auto si nu numai .. dotarea armatei

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by niku111 »

Armata pt. militari in termen era o pregatire in plus de viata pe linga cursurile de specializare pe care le faceau soldati.

User avatar
willy
Membru
Membru
Posts: 147
Joined: 25 Mar 2008, 20:22
Location: Rm.Valcea

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by willy »

Cum am spus,armata din ziua de azi cred ca e "profesionista";mori maine...iti asumi riscul,ai un acord,chiar si tacit.
Vorbesc,bineinteles,de cei care ne reprezinta"in afara granitelor",nu de ex.de ISU pt.care am toata stima care pe bani "normali" in ziua de azi,indeplinesc fapte miraculoase,pt.noi muritorii!
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by niku111 »

Poate cine isi da si acordul tacit cum spui tu nu constientizeaza ce inseamna armata si la este folosita ea in vremurile actuale,s-au dus timpurile cind armata era forta de munca in agricultura comunista si costructii aberante .
User avatar
autom
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 444
Joined: 25 Jan 2007, 08:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by autom »

willy wrote:............... de ex.de ISU pt.care am toata stima care pe bani "normali" in ziua de azi,indeplinesc fapte miraculoase,pt.noi muritorii!
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by florian »

vreau sa-mi exprim si eu un punct de vedere. clar ca este off topic

autom, noi, romanii , asa ca mine si ca multi membrii de pe ACR ( ARO ) respectam ISU, respectam SMURD, si nu de putine ori , punem umarul atunci cand situatia e " groasa".

noi o facem aleator. VOI o faceti tot timpul.

Ma inclin. Si pentru voi, RESPECT !!
User avatar
autom
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 444
Joined: 25 Jan 2007, 08:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by autom »

Multumesc Florian!

Stii ceva? Se vede asta. Cel mai bine se vede din cabina unei amarate de masini de Pompieri. Daca mai exista un sfert de ac, acolo se baga soferii sa ne lase sa trecem mai departe. E ciudat sa vezi cum politia, plecand la aceeeasi interventie, abordandu-ne din drum, merge in spatele nostru fiindca deschidem calea.

Sunt cele mai mari satisfactii cand vezi cat te respecta oamanii. Cand vezi ca se uita in ochii tai si spera sa ai si de data aceea succes . Ca doar mergi sa salvezi, nu? CA doar omul, fara sa vrea, se gandeste , cu spaima, ca poate familia sau casa lui a patit ceva..........Dar tu, ca Pompier, nu ai timp sa vezi asta. Tu simti asta..........Tu mergi mai departe, cu glume sa maschezi adevarata grozavie, mergi de unde altii fug...........doar asta e menira ta, nu? CE simplu suna. De este sfant su demon, tot trebuie salvat. Nu stai sa faci diferenta si este bine asa..........

Asta ca sa tot fac oftopiccc:)
User avatar
badlion
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 560
Joined: 13 Dec 2006, 16:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by badlion »

de la parada de anul trecut, de abia acum am developat si scanat...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
bluefury1984
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 03 Nov 2011, 22:44
Location: Arad

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by bluefury1984 »

Vechi si nou
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Daca Aro au putut fi carpite si tinute in folosinta zeci de ani panaramele astaea americane nu cred ca vor rezista in "inzestrare" mai mult de 6-10 ani.
User avatar
bluefury1984
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 03 Nov 2011, 22:44
Location: Arad

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by bluefury1984 »

costy84 wrote:Daca Aro au putut fi carpite si tinute in folosinta zeci de ani panaramele astaea americane nu cred ca vor rezista in "inzestrare" mai mult de 6-10 ani.
Prin "vechi" nu m-am referit la "rau". MRAP-ul e o masina buna si surprinzator de rezistenta, din toate punctele de vedere. Oricum, ARO si MRAP fac parte din categorii de masini total diferite, cu destinatii diferite si nu pot fi comparate realist.
Fotografiile au fost realizate de pe scaunul din dreapta a unui ARO 243D. ARO-ul de langa MRAP s-a nimerit sa fie in zona si am zis sa le prind in acelasi cadru.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Nu am nimic cu astea americane, problema este mentenanta in armata, stim amaindoi cum se repara tehnica miliara din carpeala in carpeala si nu cred ca la astea americane va functiona solutia romaneasca!
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

costy84 wrote:Daca Aro au putut fi carpite si tinute in folosinta zeci de ani panaramele astaea americane nu cred ca vor rezista in "inzestrare" mai mult de 6-10 ani.
Asta este si durata de serviciu in occident, in cele mai multe cazuri.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by costy84 »

Asa o fi dar daca tinem cont ca media de viata a actualului parc auto al M.Ap.N se invarte in jurul varstei de 20 de ani (eu unul cred ca este cu mult peste 20 de ani tinand cont ca au inceput sa se foloseasca masini de la celebrul "stoc") si nu sunt sanse prea mari sa se intinereasca, probabil "instelatii" se asteapta sa reziste si astea cativa zeci de ani pana ne-o mai dona cineva altceva(cam a dracu de scumpa donatia asta tinand cont ca a fost facuta in schimbul vietii unor romani)!
User avatar
bluefury1984
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 03 Nov 2011, 22:44
Location: Arad

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by bluefury1984 »

costy84 wrote:Nu am nimic cu astea americane, problema este mentenanta in armata, stim amaindoi cum se repara tehnica miliara din carpeala in carpeala si nu cred ca la astea americane va functiona solutia romaneasca!
Le-am aplicat "solutia romaneasca", atunci cand a fost cazul si au tinut destul de bine. Sunt destul de simple ca si constructie. Probleme mari apar atunci cand se defecteaza pe parte electrica.

Post Reply