Tractorul romanesc..

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
bluefury1984
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 03 Nov 2011, 22:44
Location: Arad

Re: Tractorul romanesc..

Post by bluefury1984 »

gabitala wrote:Salut, are cineva de pe aici acces la un buldozer S 1500? am facut unul in 3D si poze de la acest model sunt foarte putine si alea de calitate destul de slaba incat sa pot deslusi ceva, daca cineva stie pe unde se afla vreun astfel de buldozer si ar putea face poze ar fi de mult ajutor sa il pot finaliza.
Image
Image
Ce program ai folosit?

gabitala
Membru
Membru
Posts: 122
Joined: 16 Mar 2011, 19:04
Location: Spania

Re: Tractorul romanesc..

Post by gabitala »

Google sketchup
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

Am ajuns de râsul curcilor, pakistanezii ne oferă pe Facebook (https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1 ) tractoare fabricate de ei sub licenţă UTB.

"buna
Suntem producatori si furnizori de Tractorul UTB Universal Tractoare in Pakistan.
Avem o gamă bună de tractoare universale UTB și piesele sale de schimb.
Vă asigurăm că calitatea noastră de tractoare și componente este de înaltă calitate, iar prețurile sunt mult mai bune.
daca sunteti interesati va rugam sa ne contactati. gmtractors@hotmail.com +923332890202"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

https://www.facebook.com/groups/5775007 ... 542788437/

"buna
Suntem producatori si furnizori de Tractorul UTB Universal Tractoare in Pakistan.
Avem o gamă bună de tractoare universale UTB și piesele sale de schimb.
Vă asigurăm că calitatea noastră de tractoare și componente este de înaltă calitate, iar prețurile sunt mult mai bune.
daca sunteti interesati va rugam sa ne contactati.
Hello
We are manufacturers and suppliers of Tractorul UTB Universal Tractors in Pakistan.
We have got good range of UTB Universal Tractors and its spare parts.
We assure you that that our quality of tractors and parts are of high quality and the prices are much better.
if interested please contact us ."
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
gabitala
Membru
Membru
Posts: 122
Joined: 16 Mar 2011, 19:04
Location: Spania

Re: Tractorul romanesc..

Post by gabitala »

Daca noi am ajuns de rasul curcilor oare cum se simteau italienii cand romanii vindeau sub licenta FIAT tractoare in Statele Unite?
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

Vindeam în SUA nu în Italia. ;)
gabitala
Membru
Membru
Posts: 122
Joined: 16 Mar 2011, 19:04
Location: Spania

Re: Tractorul romanesc..

Post by gabitala »

Poate nu sa vandut direct sau nu stiu cum sa zic, dar de ajuns, au ajuns si acolo caci am vazut anunturi cu tractoare la mana a doua din Italia. Practic pentru multi italieni UTB insemna sa iti iei un Fiat dar mai ieftin, mai ales pentru acei cu mai putine resurse
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Tractorul romanesc..

Post by Werner »

gabitala wrote:Daca noi am ajuns de rasul curcilor oare cum se simteau italienii cand romanii vindeau sub licenta FIAT tractoare in Statele Unite?
Aia cu vândutul tractoarelor în SUA, mai bine o uitam. Nici un tractor nu a ajuns sa faca 10 km pe teritoriul SUA.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

Te înşeli, UTB-urile au prins foarte bine în SUA doar că nu purtau denumirea UTB ci LONG sau MONTANA în funcţie de cine le vindea. Eu am avut surpriza să văd UTB (LONG) într-un film pentru copii la care se uita fimiu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
gabitala
Membru
Membru
Posts: 122
Joined: 16 Mar 2011, 19:04
Location: Spania

Re: Tractorul romanesc..

Post by gabitala »

Sunt videouri pe youtube, am vazut multe cu modele Long si explica aia ce si cum merge tractorul, sunt multi care il prezinta si citesc si ce scrie pe motor sau cutia de viteze si acolo scrie clar, made in romania, UTB, etc Pune long doar pe capota ca in rest peste tot pune UTB, e caraghios sa vezi marca Long dar in volan tot logo-ul in reliev UTB tipic la tractoarele romanesti il are, ca nu au facut volane cu logo Long, asta insemnand sa faca noi matrite etc si ceasurile din bord sunt tot alea romanesti de la electroprecizia. Au mers bine in America si chiar toti care comenteaza le apreciaza. UTB-ul a fost o fabrica cu mult potential care putea fi in varf in Romania mai mult decat Dacia daca se faceau lucrurile bine. Apropo si in Australia sau vandut cu numele farmliner sau vandut in America de Sud in Canada, Africa, cam peste tot in lume, daca au inchis fabrica nu a fost ca in alte cazuri din lipsa de cerere sau piata ci din cauza furtului a dezinteresului stergerea din istoria a tot ceea ce aducea aminte a Ceausescu, etc.
Image
Image
Image
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Tractorul romanesc..

Post by costy84 »

La ce piaţă de desfacere şi cât de apreciat era UTB la momentul închiderii o privatizare serioasă ar fi făcut Dacia să pară mic copil.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Tractorul romanesc..

Post by ardeleanu »

UTB-ul vindea cateva sute de tractoare pe an in SUA si avea linie de montaj in Canada, asta ca sa vorbim doar de America de Nord...
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Tractorul romanesc..

Post by flo »

Si cine a vrut sa cumpere Tractorul S.A. si nu a reusit sa o achizitioneze?

Post Reply