Prinde viata un ARO

Dedicat Automobilului ROmanesc

Moderators: Werner, mariusjaz

SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Raspuns: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

Multumesc Kato...Cat despre ,,luat la mana"...asta fac acum .Tocmai am terminat de bercuit ,,cateva" conducte de frana ,ca pierdea lichid in draci.Acum am frane de limuzina. ;D...Usor usor fac din ea masina pe care mi-am dorit-o. 

User avatar
amicul
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 594
Joined: 26 Jul 2007, 19:05
Location: Bucuresti
Contact:

Raspuns: Prinde viata un ARO

Post by amicul »

SERGHEI wrote: Multumesc Kato...Cat despre ,,luat la mana"...asta fac acum .Tocmai am terminat de bercuit ,,cateva" conducte de frana ,ca pierdea lichid in draci.Acum am frane de limuzina. ;D...Usor usor fac din ea masina pe care mi-am dorit-o. 

Cumai reusit sa le bercuiesti, am incercat si eu cu o scula dar nu prea merge cum trebuie ( sau nu imiplace mie cum iese).
Iar SRLul care sa apucat  :( sa faca conducte de frana, a uitat sa modifice 3 piulite ( M9 cu pas de 1). Sunt capatele de  conductele ce intra intra in furtunele de frana.
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Raspuns: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

Pai am luat de la cineva un ,,dispozitiv'  ..adica doua placute metalice cu frezari de diferite dimensiuni (diametru teava)  si un dorn.Ca sa fie mai usor ,incalzesti la ,,alb" conducta (daca o poti da jos de pe masina ) si o lasi sa se raceasca singura (fara apa,ulei ..etc).In felul asta materialul devine foarte moale si prelucrabil.Dupa ce o bercuiesti vei constata ca a devenit iar la fel de tare ca inainte (operatia de incalzire se numeste ,,revenire" in meseria mea).
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 709
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Raspuns: Prinde viata un ARO

Post by florin75 »

amicul wrote:

Cumai reusit sa le bercuiesti, am incercat si eu cu o scula dar nu prea merge cum trebuie ( sau nu imiplace mie cum iese).
Iar SRLul care sa apucat  :( sa faca conducte de frana, a uitat sa modifice 3 piulite ( M9 cu pas de 1). Sunt capatele de  conductele ce intra intra in furtunele de frana.
[/quote]


Are moi un dispozitiv de bercuit! Modificat sa pot sa fac conducte de frana. Daca esti din Bucuresti te pot ajuta. Da' sa faci rost de holenderele care iti trebuie!

SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

Ieri am facut proba pe coclauri...Am lasat la o parte mila si curatenia......Am legat o remorca de neam prost de ea si am carat (6 curse )lemne cu ea din padure....O singura data a trebuit sa cuplez reductorul ca aveam ceva greutate (aproape 3 mc de lemn verde) si terenul era ravasit de tractoare.Vreau sa spun ca sunt super multumit...Merge si toarce ca un motan...Maine pe lumina fac fotografii si voi posta cu prima ocazie.Trage ca un tractor,dansa ca o balerina dar trecea prin toate sleaurile,apoi direct pe camp pe aratura...ca facusem gume de 33... ;D cu ajutorul namolului.O singura problema am ,nu imi place ca scarile se incarca cu pamant de la roti...cred ca-i voi pune presuri si pe fata.Are caldura de nota 10.....cu luminile cam slab:mai ales faza scurta...musai proiectoare pe bara si becuri mai capabile in faruri..Scaunele sunt cam incomode...Cred ca voi schimba cu ceva mai confortabil.

Acum am in cap ceva modificari:inaltare,tabla de aluminiu pe aripi,usi..podea....ca mocheta este distrusa deja de noroi  ;D..ceva autocolant gen aro 4x4.....Made in Romania...etc......Unde ar fi mai bine sa imi montez statia radio  si radioul???Exista ceva suport in care sa bag acareturile si sa fie montat intre scaune??
User avatar
silvester
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 16 Oct 2007, 07:06
Location: ploiesti
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by silvester »

De regula statia radio se monteaza sub bord. Trebuie sa tii cont ca difuzorul este dedesubt.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

silvester wrote: De regula statia radio se monteaza sub bord. Trebuie sa tii cont ca difuzorul este dedesubt.
:-j Si alta regula spune sa-l montezi in zona parasolarului (si ai si difuzorul spre tine)  ca sa ai circuitul pana la antena mai scurt.....sau in potitie verticala pe bord....Problema este alta: in mijloc nu am loc de aerul conditionat,sus nu am cum  (doar cu modificari majore),in stanga dau cu piciorul in ea...in dreapta in locul torpedoului este prea peste mana.....mai ramane intre scaune....
User avatar
Florin
Membru
Membru
Posts: 237
Joined: 13 Dec 2006, 19:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by Florin »

Intre scaune montezi o cotiera cu suport pt. radio ma mir ca nu ti-au montat de cand ai luat masina.
ARO 244,an 1997,motor peugeot XD3TP
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by baciudibaciu »

SERGHEI wrote: Ieri am facut proba pe coclauri...Am lasat la o parte mila si curatenia......Am legat o remorca de neam prost de ea si am carat (6 curse )lemne cu ea din padure....O singura data a trebuit sa cuplez reductorul ca aveam ceva greutate (aproape 3 mc de lemn verde) si terenul era ravasit de tractoare.Vreau sa spun ca sunt super multumit...Merge si toarce ca un motan...Maine pe lumina fac fotografii si voi posta cu prima ocazie.Trage ca un tractor,dansa ca o balerina dar trecea prin toate sleaurile,apoi direct pe camp pe aratura...ca facusem gume de 33... ;D cu ajutorul namolului.O singura problema am ,nu imi place ca scarile se incarca cu pamant de la roti...cred ca-i voi pune presuri si pe fata.Are caldura de nota 10.....cu luminile cam slab:mai ales faza scurta...musai proiectoare pe bara si becuri mai capabile in faruri..Scaunele sunt cam incomode...Cred ca voi schimba cu ceva mai confortabil.

Acum am in cap ceva modificari:inaltare,tabla de aluminiu pe aripi,usi..podea....ca mocheta este distrusa deja de noroi  ;D..ceva autocolant gen aro 4x4.....Made in Romania...etc......Unde ar fi mai bine sa imi montez statia radio  si radioul???Exista ceva suport in care sa bag acareturile si sa fie montat intre scaune??
                  Motorul Andoria este perfect pentru ARO .O spun in cunostinta de problema: fiabil si nepretentios consum mic etc.Daca te intereseaza am doua proiectoare Hella noi in care merg becuri H 4.  Le caut ,trag niste poze si le postez la vanzari. Sa traiesti si astept/am pozele
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by George »

bre,pune becuri ca lumea in faruri,ca sunt noi si tre sa lumineze. numa' ca ai bece d'alea de ims... cu siguranta! nu pun aia halogen acolo,stiu io...  $-)
ARO CLUB ROMANIA
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

Nea Baciule ..astept pozele.
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by baciudibaciu »

ia sa vedem zise orbul  {niste proiectoare }
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by George on 03 Dec 2007, 19:17, edited 1 time in total.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by baciudibaciu »

SERGHEI wrote: Nea Baciule ..astept pozele.
            din pacate nu reusesc sa dau cu mai multe  poze zice ca sunt prea mari si nu stiu cum draci sa le fac mai mici.Asa nu se vede mare lucru dar mai incerc ceva
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
bragacristy
Junior
Junior
Posts: 96
Joined: 09 Dec 2007, 16:34
Location: Campulung Muscel

Re: Prinde viata un ARO

Post by bragacristy »

am inteles motor andoria TD cutie 5 viteze dar ce grupuri ai la, el care se potrivesc mai bine , sau sunt grupuri speciale andoria?????
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

bragacristy wrote: am inteles motor andoria TD cutie 5 viteze dar ce grupuri ai la, el care se potrivesc mai bine , sau sunt grupuri speciale andoria?????
???  Nu stiu frate ce grupuri are.Omul mi-a spus parca dar nu mai tin minte decat ,,astea sunt grupurile recomandate de producatorul motorului,daca vrei sa fuga nu-i problema dar nu este bine pt masina.....pe sosea si pe coclauri astea sunt ideale."
 
Treaba sta cam in felul urmator: are viata,demaraj...motor elastic...te duci cu a-3 a de la ralanti de nici nu simte....cuplu adevarat (pt un aro)..iar cu a5-a
sta pe 100-110 km/h cu motorul ,,relaxat"  la 1/2 de pedala...M-ai mult nu m-au tinut nervii sa-i dau pt ca ..am motorul nou......am joc in directie  (de noua)  ..asa ca mai usurel..

Post Reply