Remontare rezervor Aro 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar

Remontare rezervor Aro 10

Postby vercingetorix » 27 Jul 2018, 10:52

Cum se remonteaza rezervorul de benzina la Aro 10 cu sasiu lat ?
Din cauza tampoanelor (15) nu se mai incadreaza in gaura sasiului si nu-l pot strange cum trebuie cu chingile (13).
Am incercat si inclinat si dintr-o parte, nu vrea deloc, parca s-a ''umflat'' rezervorul.
Multumesc de ajutor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?

ubu
Membru Devotat
Membru Devotat

Re: Remontare rezervor Aro 10

Postby ubu » 27 Jul 2018, 14:19

Eu m-am întins pe spate și l-am împins cu picioarele... haos.
Cand l-a aruncat, direct rechinu' l-a mancat. In doua l-a rupt.

vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar

Postby vercingetorix » 30 Jul 2018, 11:53

Pare-se ca sunt singurul nebun ce mai mestereste la un Aro...
Daca nu Aro, atunci ce ?

ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar

Postby ardeleanu » 30 Jul 2018, 12:17

Asa zici tu? M-am "delectat" ieri sa dau jos servo de pe zecar... O nebunie... :o
Spor la munca!

SorinTVY
Membru legendar
Membru legendar

Postby SorinTVY » 30 Jul 2018, 14:47

Se remontează folosind acceași operațiune ca și în cazul demontării ,doar că în ordine inversă .
Asigurăte că tampoanele 14 sunt la locul lor , montate pe orizontală și nu altfel .
Apropi rezervoul de șasiu aproape până când poți fixa piulițele bridelor de sustinere .
Ulterior ,te asiguri că toate elementele sunt la locul lor ,începi să il strângi progresiv din ambele bride .

vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar

Postby vercingetorix » 09 Aug 2018, 13:51

In continuare nu reusesc sa remontez rezervorul.
Cred ca tampoanele s-au montat fara caroserie pusa pe sasiu, caci nu poti face nimic, nici nu ai cum forta cu vreun levier, nu-ti permite forma rezervorului si lonjeroanele stanga-dreapta.
Marginea rezervorului trebuie sa vina in spatele urechilor unde se prind chingile de ancorare, altfel nu mai e stabil rezervorul.
Foarte tampita treaba, am vorbit de unul singur prin garaj, pun si o poza pentru a se intelege mai bine problema.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?

SorinTVY
Membru legendar
Membru legendar

Postby SorinTVY » 09 Aug 2018, 14:20

Ai face bine să faci poze de la fața locului,cu tot cu tampoane și alte bălării . Ia o ruletă și măsoară distanța ,apoi măsoară și rezervorul și vezi ce e de făcut . Am dat rezervorul jos și la șasiu lat ,l-am pus la loc în parcarea din fața blocului (mașina din 2004-5) .Mașina ta poate e mai specială și are tampoane suplimentare.
Șasiul îngust nu are accea traversă acolo,are doar 2 urechi lungi unde vin prinse bridele fără șurub. Ultima oară l-am dat jos în 5 minute ,da contează mult cum îl montezi .

vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar

Postby vercingetorix » 14 Aug 2018, 11:57

Sa deslusesc misterul remontarii.
Dupa lupte crancene ce au durat 3 weekenduri, am repus rezervorul la pozitie facand montajul fara tampoane si fixandu-l temporar cu cele 2 chingi.
Dupa care am glisat rezervorul dreapta-stanga, odata pentru a-l conecta la cele 2 furtune de umplere dar si pentru a ma folosi de marginea rotunjita a acestuia pentru strecura tampoanele de cauciuc, in prealabil am dat cu vaselina pe traversa spate si pe rezervor pentru a usura impingerea tamponului.
Greu spre foarte greu, dar a mers.
Daca nu ai canal de lucru, te tarasti pe sub masina iar pozitia de lucru nu e prea fericita.
Glisarea rezervorului se face cu un cric bagat intre arcul spate si rezervor, pe rezervor am pus o bucata de scandura sa nu-l deformez.
Initial, cu acelasi cric am fortat putin si traversa spate pentru a mari spatiul rezervorului.
Recomand si demontarea rotilor spate pentru a mari suprafata de lucru.
Daca nu Aro, atunci ce ?

CRISX
Membru de elita
Membru de elita

Postby CRISX » 14 Aug 2018, 21:12

in sfarsit ... nu prea am inteles pasii remontarii , dar daca o sa am nevoie de asta ,
te chem sa ma ajuti :D

Return to “Caroserie”