Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
MotreanuSorin
Incepator
Incepator
Posts: 20
Joined: 25 Apr 2014, 01:12
Location: Timisoara
Contact:

Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by MotreanuSorin »

Deschid acest topic,pentru a afla de la userii mai experiemntati care au facut diverse reconditionari care ar fi adezivul potrivit si rezistent pentru lipirea plafonului,a chederelor si a invelisurilor interioare din plastic de pe stalpii caroseriei.

Am un Aro 10 la care plafonul e efectiv desprins si atarna pe laterale,chederele necesita si ele lipire.In fabrica pare-se ca au utilizat clasicul "preladez" dar din cate am inteles nu prea rezista in timp iar mai nou nici nu cred ca are aceeasi calitate ca cel de pe vremuri

Ce adeziv bun pot folosi pt o rezistenta garantata?Cum se aplica acesta pentru o uscare rapida si o asamblare solida? Mai ales in cazul plfonulu care trebuie sa stea putin tensionat dupa lipire.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by ydaniel »

La plafon,tu ii zici la capitonaj??
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4490
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by ardeleanu »

Cam asa ceva se utilizeaza la restaurarea masinilor...mai vechi ;D (materiale furnizate de societatea RESTOM, dar poate gasesti ceva similar in Romania):

https://www.matthys.net/en/Shop/50/lock ... le-pu-9050
http://www.restom.net/carrosserie-prepa ... ne-405.htm


Ai de ales in engleza sau franceza, dar daca te uiti la distribuitori poti gasi si in germana, portugheza etc

http://www.restom.net/restom-europe.htm
https://www.matthys.net/en/Shop/29/restom-products/1

Bafta!
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by ydaniel »

Produsele de la Restom sunt ff bune,echivalente gasesti la 3m si wurth.

User avatar
MotreanuSorin
Incepator
Incepator
Posts: 20
Joined: 25 Apr 2014, 01:12
Location: Timisoara
Contact:

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by MotreanuSorin »

ydaniel wrote:La plafon,tu ii zici la capitonaj??
Desigur la capitonajul plafonului ma refeream

M-ar interesa ceva concret (denumire,tip de adeziv) de la cei care au avut de lipit asa ceva si au fost multumiti.
De 3M am mai auzit - am folosit la o Dacia 1300 pt lipirea unui cheder un spray-adeziv produs de 3M pe care mi l-a dat un prieten (pacat ca nu am pastrat ambalajul). Foarte bun si rapid.Din pacate nu mai stiu cum se numea,am intrebat si pe la magazinele de piese si nu am gasit nimic de 3M. Am mai luat o data un spray (nu mai stiu ce firma) si nu prea lipea bine.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by ydaniel »

In principal la 3m sunt multe produse/variante.
Te-as ruga sa faci o prezentare a masinii tale,pe mine m'a bucura cand aud/vad ca cineva si-a cumparat un zecar din anii'80 si vrea sa-l faca functional.
Multa vreme aceste masini au fost ignorate,dar f muncite.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4490
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by ardeleanu »

Daca preturile nu va "sperie", va pot trimite tot ce doriti de la RESTOM.

La comenzi peste 150 de euro transportul este gratuit, la peste 175 de euro se da reducere de 5% din valoarea comenzii, la peste 300 de euro reducerea este de 10%.

Sau poate doriti sa deveniti distribuitori pentru Romania ;D , firma RESTOM cauta asa ceva (nu cunosc conditiile cerute).
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by niku111 »

Eu am folosit cu succes adeziv tip prenadez atit de la Bison cit si Moment.
User avatar
MotreanuSorin
Incepator
Incepator
Posts: 20
Joined: 25 Apr 2014, 01:12
Location: Timisoara
Contact:

Re: Adeziv pentru lipirea plafonului si chederelor

Post by MotreanuSorin »

ydaniel wrote:Te-as ruga sa faci o prezentare a masinii tale,pe mine m'a bucura cand aud/vad ca cineva si-a cumparat un zecar din anii'80 si vrea sa-l faca functional.
Multa vreme aceste masini au fost ignorate,dar f muncite.
E din 1990 masina. Voi face mai multe poze dupa ce rezolv cu dezastrul din interior si fac curat la motor.E Aro-ul 10 pe care l-a pozat mai demult YoKoMy langa facultatea de Medicina de aici (cand era in posesia fostului proprietar).

Revenind,mai am doua Dacii 1300 de intretinut deci nu imi permit sa cheltuiesc mult.M-ar interesa un adeziv bun,testat de alti colegi care sa fie gasibil in magazinele de la noi.
Aprpo de mesajul lui niku111 am vazut la DDman adeviz la cutie Bison Kit,daca ati mai folosit si e ok o sa incerc cu acela...

Post Reply