Tratamente impotriva ruginii

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Tratamente impotriva ruginii

Post by maiden »

[quote="Misi din Cluj"]
Indepartarea vopselei vechi si tratarea tablei impotriva ruginii:

Toata procedura am descris-o deja pe un alt forum, deci nu o repet, mai bine dau linkul si o cititi voi:

http://www.urbanriders.ro/forum/index.p ... c=666&st=0
http://www.urbanriders.ro/forum/index.p ... =666&st=20
http://www.urbanriders.ro/forum/index.p ... =666&st=40

Cititi toate cele 3 pagini. Este descrisa toata procedura de lucru, cu o gramada de poze.

Indepartarea vopselei vechi:

In legatura cu curatatul tablei cu decanolul, pot sa va dau un mic sfat.
Nu folositi decanolul clasic romanesc, ci decanol Super Cromofag. Se poate gasi al firma Erocolor.
Avand prea multe sraturi de vopsea, am decapat-o cu decanol “Super Cromofagâ€
don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !

ovidiuc
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 31 Aug 2009, 13:25
Location: Timisoara
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by ovidiuc »

Colegu', rugaminte daca poti pune si aici caci de cand ai postat tu au disparut informatiile.

mySQL query error: SELECT * FROM ibf_topics WHERE tid=666

SQL error: Table 'urbanrid_urbanriders.ibf_topics' doesn't exist
SQL error code:
Date: Saturday 05th 2009f September 2009 12:09:54 PM
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by Misi din Cluj »

Din pacate serverul celor de la urbanriders, a cazut la datorie si multe informatii interesante au disparut :(
User avatar
aro_geo
Membru
Membru
Posts: 190
Joined: 09 Nov 2008, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by aro_geo »

Am auzit de o solutie super eficienta impotriva ruginii. Se numeste Loctite Super Rost Killer si este pe baza de apa. Se da cu pensula peste suprafetele ruginite (in prealabil curatate de ruginta mecanic) apoi se lasa un anumit nr de ore si transforma rugina in componente stabile ale fierului si nu mai rugineste. :o In contact cu el rugina se transforma intr-un fel de lac negru, pe care-l poti acoperi cu grund fara probleme. Unii spun ca au lasat tabla ruginita tratata cu aceasta substanta cateva luni de zile fara sa o vopseasca si nu a mai aparut rugina deloc. ;D
Se gaseste la distribuitorii Loctite si costa aproximativ 25 de lei un flacon de 90ml (cantitate cam mica din pacate).
Trebuie sa incerc cat mai curand tratamentul asta! Pacat ca am aflat doar acum :'(


PS: Incercati si ROSTISOL http://targumures.olx.ro/rostisol-neutr ... d-36997230

PS: Aruncati-va un ochi si pe la americani **== sa vedeti cum se curata rugina pe la ei http://www.safestrustremover.com/

User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by alex »

eu am asa ceva, nu de la loctite
dupa o perioada mai scurta sau mai lunga rugina reapare.

probabil sablarea e sfanta, daca e posibila.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by Werner »

Sa nu crezi în asa ceva! Sunt multe produse care promit acest lucru. Toate se numesc Rostconverter, în germana Rostumwandler. Exista de la mai multe Firme, se numesc: "Terroson", "Fertan", "BOB Rostschutz", "Metal Ready+Fedox", "Brunox Epoxy", "Oxyblock", "Corroless No.1". Diferenta de pret între ele este destul de mare. Din toate materialele enumerate mai sus, nici unul nu îndeparteaza rugina, ci doar o transorma într-o combinatie fier-tanin. Asta protejeaza tabla cca. 6 luni. Dar daca vopsesti peste acest strat negru care s-a format, dupa cca. un an iese rugina iarasi. Exista decât un produs care îndeparteaza rugina chimic, acesta fiind "Pelox RE". Peste tabla tratata cu Pelox se poate chiar si suda, cositori, sau zinca. Ceea ce nu se poate cu restul de produse enumerate mai sus. Pelox RE se gaseste la 250g-9,59€, la 500g-17,50€ si la 1.000g-30,00€.
Siguranta 100% ai doar cu sablarea. Daca vrei o caroserie sa te supravietuiasca, ajuta decât: sablat, grunduit (cu grund de calitate), vopsit si conservat cu ceara transprenta (ca sa vezi ce se întâmpla sub stratul de conservare).

Asta este parerea mea si experienta care am facut-o eu. Am studiat muuuulte produse si am cazut de muuuulte ori pe bot! Mai ales cu "convertorii de rugina"!
User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by adielec »

Mai sunt si altele: Keflos, Metalfix, inca ceva de la Sonax si altele.

Cei care au folosit astfel de solutii sunt rugati sa-si spuna parerea.

Eu nu sunt asa impresionat de Evipass. Pot spune ca mai mult mi-a placut Ro55 (e un deruginol).

Am facut un test pe o tabla ruginita (Aro-ul meu :) ) folosind Evipass, Ro55 si curatare mecanica dupa care doar am grunduit.

Pe portiunea curatata doar mecanic rugina e izbit puternic. Pe celelalte tot a revenit dar mai putin si dupa mai mult timp. Un pic mai bine s-a comportat partea tratata cu Ro55.

Concluzia e clara pentru mine: e mai bine decat nimic dar nu va asteptati sa faca minuni.

Foarte bine s-a comportat vopseaua 3in1 Protecta dar doar pe suprafetele ruginite. Pe unde nu e ruginit, aderenta nu e asa buna (poate fi zgariata usor cu unghia).

Extraoridinara este vopseaua Hammerite aderenta f buna pe orice suprafata (cu rugina, fara rugina chiar si portiuni cu vopsea veche). Totusi costul este cam mare 50 de Ron cutia.

Undeva la mijloc este Hammer de la Kober nu am testat dar am auzit ca se comporta bine.

Oricum astfel de vopseluri sunt bune pentru "dedesupturi" nu ai cum sa vopsesti toata masina cu asa ceva.

Si un alt test de curatat rugina l-am facut cu baie de acid citric (sare de lamaie) :).
De curatat curata f bine si nu este un acid atat de puternic (teoretic nu ar trebui sa atace tabla asa rau).
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by Werner »

Ai grija cu Hammerite! Înfloreste rugina sub el, într-o veselie. Daca este expus la ploaie, sau chiar sare de pe drumuri, iarna, Hammerite este zero! Am facut experienta! Iar peste Hammerite nu poti vopsi sa iasa ca lumea, e prea gros. Hammerite este bun la garduri metalice, acolo tine 5-6 ani. Apoi se poate vopsi peste.
User avatar
bigdaddy
Membru
Membru
Posts: 189
Joined: 12 Dec 2006, 13:06
Location: Oradea
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by bigdaddy »

Cum se comporta Hammerite pe praguri "reparate" cu petice sudate?
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by Werner »

Praguri cu petice sunt cârpeala! ;D Daca este facut ca lumea, ar trebui oricum pragul protejat din interior cu un ulei special pentru interioare, care se baga în orice crapatura, pe urma ceara. Din exterior un grund bun si vopsea. Hammerite pe petec, numai din exterior nu tine prea mult. Rugina o sa iasa iarasi din interior.
User avatar
NORTE
Membru
Membru
Posts: 123
Joined: 29 Aug 2009, 14:08
Location: ORAVITA cs.
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by NORTE »

eu procedez in felul urmator: polizez locul cu rugina, apoi curat cu o surubelnita cu varf ascutit ce ramane, dau cu o solutie(nu stiu cum ii spune, dar o sa ma uit) si rugina cade ; apoi degresez cu diluant,suflu locul , cu aer , presiune 6bar, aplic un strat de pasta decapanta(cositor); cu un feon aplic aer la 600grade , si pasta se topeste , devine un strat subtire de cositor, intins pe locul unde a fost rugina! degresesz dinou, dau cu smirglu de 400, si iar degresez, apoi aplic strat de chit ! sincer nu am avut probleme deloc.

metoda o practic de 1 an si nu am avut discuti cu clienti de la service(folositi feonul pt ca nu arde vopseaua si e usor de lucrat) ;)
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by COSMIN D »

adielec wrote:
Foarte bine s-a comportat vopseaua 3in1 Protecta dar doar pe suprafetele ruginite.
Masina mea avea ceva rugina ,superficiala insa, la imbinarea aripii spate cu geamul lateral si am tratat cu Protecta Asta in luna mai anul trecut . Acum cand am cumparat masina inapoi m-am speriat , este mai multa rugina decat ers inainte de tratament.
User avatar
aro_geo
Membru
Membru
Posts: 190
Joined: 09 Nov 2008, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by aro_geo »

Eu am vopsit cu Hammerite tot la imbinarea dintre geam si aripa. Dupa iarna asta a iesit rugina din nou ( e putina dar e prezenta :-[ fapt ce ma calca pe nervi :-L ).
Foarte interesant este faptul ca a ruginit doar pe partea stanga, parte pe care soarele nu bate direct. Am observat condens in interiorul masinii pe partea cu pricina dar pe cealalta nu. Din cauza asta cred ca se face condens si pe interiorul imbinarii dintre geam si aripa asa ca rugineste din interior. Tabla e rece, soarele nu bate pe ia, atmosfera se incalzeste datorita soarelui si condenseaza.
Eu o sa curat zona interioara a imbinarii dintre geam si aripa si o sa dau cu lovitura de ciocan de la Kober. Sper sa nu mai rugineasca [-O< .

PS: Am vopsit si cu Hammerite si cu lovitura de ciocan de la Kober. Am observat ca o cutie de Hammerite e mai grea decat cea de la Kober ??? . Pe Hammerite scrie protectie activa importiva ruginii. Cred ca contine particule de zinc, caz in care din cata chimie stiu eu, e clar ca e mai buna decat cea de la Kober. Totodata se explica si greutatea. Amandoua se aplica la fel de usor si fac priza buna pe suprafete ruginite. Spre deosebire de Hammerite, cea de la Kober e mai lucioasa (e buna de dat pe dedesubt ca nu face priza mizeria pe ea). Marea diferenta este evident pretul (cam mare la Hammerite asa ca optez pt Kober in 3-4 straturi).
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by Werner »

Am mai spus asta de X ori. Lasati prostiile! Solutiile de gen Hammerite, Fertan, Terroson (toate Rustconverter) si alte rahaturi sunt facute sa câstige cineva bani. Singurul lucru care ajuta, sa scapi de rugina, este SABLAREA! Si pe urma un grund de calitate buna si vopsea. Altceva este pierdere de timp si bani aruncati în vânt. Eu am încercat cam toate solutiile dealungul anilor, nicuna nu e buna. Nici peria de sârma! Aia decât face rugina sa luceasca, dar ramâne totîn porii tablei. Dupa un timp iese iarasi!
User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tratamente impotriva ruginii

Post by adielec »

Si eu am ajuns la aceeasi concluzie: cel mai eficient tratament impotriva ruginii este eliminarea ei :).

Metodele sunt diverse: mecanic, chimic, electrochimic sau combinatii.

Peria de sarma urmata de un feruginol ca sa scoata rugina din pori este un procedeu bun si la indemana.
Cine poate sabla e boier. Nu folositi discuri abrazive, iese lucios dar papa mult din tabla.

In loc de feruginol (mie-mi place Ro55) poate fi folosit si Evipass-ul din cate am citit sunt asemanatoare (adica tot acidul fosforic e baza :) )

Foarte important e ca dupa chinuitoarea munca sa folositi un grund auto anticoroziv de calitate nu tampenia aia rosie de dat pe gard.
Un grund bun trebuie sa adere foarte bine la suprafata altfel intra umezeala pe sub el si stiti ce urmeaza.
Se recomanda smirgheluirea cu granualatie mare (150) pentru a se mari rugozitatea.

Post Reply