Cauciucuri Aro 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
Luc
Incepator
Incepator
Posts: 15
Joined: 07 Apr 2011, 08:58
Location: Curtea de Arges

Cauciucuri Aro 10

Post by Luc »

Caut de mai multa vreme 2 cauciucuri pentru ARO 10 dimensiunea 175 R 14 C ( singura varianta trecuta in C. I. si talon ) . Bineinteles vorbim de cauciucuri sh. Nu am gasit decat decat 175/70 R 14 care se pare ca nu au acelasi diametru cu cele doua bune ale mele ( cele de Victoria cu care au fost dotate din fabrica Arourile ).
Intrebarea este ce alte cauciucuri se pot imperechea cu cauciucurile 175 R 14 C ? Pot sa nu fie ''C'' -uri !

User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Cauciucuri Aro 10

Post by tudop »

175/80 R14... mai degraba iei noi de pe net... depinde ce pret au la SH, pe mine m-au descurajat de fiecare data cand am fost sa caut SHuri, cu pretul lor apropiat de pretul unui cauciuc nou luat de pe net.
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Cauciucuri Aro 10

Post by niscu »

Anvelopele 175 R 14 sant bune pentru Aro 10.
Litera C" are legatura cu incarcatura maxima a masinii ,iar aceste cauciucuri se folosesc la daciile papuc ce transporta neoficial,pina la 1,5t.,marimea balonului nu difera ci doar armarea si implicit greutatea anvelopei.
Daca nu mergi 4x4 pot fi cauciucuri identice doar cele doua de pe o punte,altfel [la 4x4] trebuie sa fie toate lafel, noi sau uzate. Eu am anvelope SH,de 2 ani si nu ma plang.
175 reprezinta latimea anvelopei
R arata raportul dintre latime si inaltimea sectiunii balonului [80%]
14 diametrul jantei
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !

Post Reply