Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
dragosdinulescu
Membru
Membru
Posts: 117
Joined: 22 Feb 2009, 23:31
Location: Cimpina, Prahova
Contact:

Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by dragosdinulescu »

Acum cativa ani , din intamplare ,aflu de la un necunoscut ca exista un service de planetare in Tunari. Asta, pentru ca eu aveam o problema cu o planetara la Renaultul meu 21. Si ma duc acolo...Si ce gasesc?
Service numai de planetare , directie si suspensie. 5 elevatoare. Hala inchisa, incalzita, ciment mozaic pe jos, muzica, bufet cu gustari si bauturi nealcoolice, camera de asteptare cu televizor... Veceuri curate, curat-curat peste tot, si vreo 7-8 baieti musculosi, haiosi si cu chef de treaba.
Planetara mea era mai scurta cu 2 cm, nu era originala, nu stiam...asa cumparasem masina. MI-AU CONFECTIONAT PLANETARA! Garantie 18 luni. Dupa 3 luni, a inceput sa bata. Am fost cu ea in garantie, au inlocuit capul de planetara clasica, cu cap pe bile, si am platit strict diferenta de pret. Oricum ieftin. Planetara e inca pe masina, si am facut cu ea peste 200.000km.  De atunci, adica de vreo 4 ani, numai la ei ma duc sa-mi schimbe burdufele cand le ciupesc, amortizoare, bucsi ,placute de frana, etc... Nu ca n-as putea sa fac si eu chestia asta(mai putin aia cu amortizoarele fata,ca imi trebuie presa) dar chiar ma simt bine la ei si se misca repede. FOARTE REPEDE!  Si sunt si ieftini. Pana la urma, timpul meu e pretios... In loc sa stau 2 zile pe sub masina, ma duc la ei si in 3 ore am plecat cu totul schimbat. AAAA! Piese! Piese ieftine, ca au discount de la AutoNET 38-41%. Nu e gluma!

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by ydaniel »

recoplanet aia??
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by kosfunny »

Si eu stiu ca sunt buni, dar se baga si la planetare de Aro?
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
User avatar
N Alin
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 08 Dec 2008, 12:05
Location: Alba iulia

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by N Alin »

Dupa cum zicea dragosdinulescu ca i-au confectionat planetara  zic ca se poate face si la Aro, daca ar fi cazul sa apelez la serviciile lor as modifica planetarele de Aro 10, mai exact as inlocui tripoda(clasica, care are bucsa de tabla peste"laleaua"tripodei) de la cutie cu una care tripoda turnata(ex Logan ) care este mult mai compacta, la fel si cea de la butucul rotii as opta pentru o articulatie homocinetica- cu bile.In plus acorda si garantie!

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by Dan CHIRIAC »

Eu zic ca, in loc sa ne dam cu parerea, ar fi mai constructiv daca cineva care ii stie sau are vre-un numar de telefon de la ei, le-ar pune o intrebare.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by Schumy »

EU m-am dus la ei cu cu audi 80 gogosar  sa-mi faca planetarele........si hotii au taiat capetele vechi de planetare si au sudat unele de dacie.........mi-au facut masina si mi-au spus sa nu virez prea tare rotile......dupa 200 km la un viraj mai strans ma trezesc cu planetara rupta........i-am sunat .....au venit si mi-au tractat masina si i-am pus sa puna capete originale de audi........... Asa ca depinde de noroc........
User avatar
dragosdinulescu
Membru
Membru
Posts: 117
Joined: 22 Feb 2009, 23:31
Location: Cimpina, Prahova
Contact:

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by dragosdinulescu »

@ydaniel      Da, Recoplanet!

@kosfunny  Judecand dupa ce scule au acolo, sunt convins ca fac orice fel de planetare. Am vazut la ei toate natiile de masini, inclusiv din-alea de lux, Saab, Mercedes...

@ Dan Chiriac  Numarul de tel este: 0728/284.123  Raspunde Cristi Costache. Este patronul, un tip foarte fain. Sigur o sa va placa!

@Schumy  Ma mir sa citesc ceea ce ai scris. Si, sincer, ma doare ca le zici hoti. Nu 1 data am fost la ei, si s-au purtat impecabil cu mine, au fost corecti, nu m-am parlit la bani niciodata. Ba, daca au putut sa lase de la ei, au lasat! Probabil ca in cazul tau, nu au avut capete de planetare de "audi 80 gogosar", cum ii zici, si ti-au pus ce au avut. Probabil, ca ti-au si zis ce adaptare au facut, nu cred ca au facut ceva fara sa-ti spuna. Poate ca nici masina ta gogosar nu era in cea mai buna stare...ma si mir sa vad ca s-au potrivit capete de Dacie in fuzeta de Audi... Din cate ma pricep, nu prea se pupa masinile frantuzesti cu cele germane... Dar, ma rog... nu pot sa judec eu ce ti-au facut tie. Mai ales ca ii spun omului inainte ce au de gand sa faca, si mai ales, cat il costa. Daca te-oi fi zgarcit la bani, si ai vrut varianta mai "eftina"... Si mai e si dupa sufletul omului... No offense!
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Service de planetare bun! TUNARI, pe centura Bucuresti

Post by Schumy »

Pai audi-ul meu80(1991) gogosar arata bine ....ca eu nu prea merg cu rapandule de masini in general, chiar daca sunt vechi........si m-am dus la ei sa-mi faca planetarele.....(asta e treaba de acum 5 ani)    dar ei n-au zis ca o sa taie din planetara si pun capete de dacie.......ca daca stiam ma duceam si imi vedeam de drum.De ce te doare ca i-am facut hoti? pai nu se cheama hotie cand eu iti aduc masina sa mi-o faci si tu o carpesti de tine pana la coltul strazii? Efectiv au taiat planetarele vechi si au sudat si strunjit alte capete de planetara care dupa ce le-au dat jos de pe masina am vazut ca sunt de dacie si mi-am dat seama ca sunt de dacie si dupa faptul ca rotile stateau diferit si nu se mai virau ca inainte......si cred ca am mai vazut si eu capete de planetara la viata mea .Sa nu-ti mai spun ca aveam ABS si dupa ce au adaptat ei planetarele n-a mai mers...........Oricum ideea de a repara planetarele e o mare gogoasa.........m-am convins de nenumarate ori. poate la dacie sa mearga ingineria asta dar nu prea cred.......iar la aro-uri cred ca e  bataie de joc sa repari planetarele si sa ai pretentia sa tina.......

Post Reply