motor aro 10.4

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
geny48
Nou venit
Nou venit

motor aro 10.4

Post by geny48 » 17 Sep 2012, 22:23

Am si eu o problema? vreau sa dau motorul jos si nu reusesc,am desfacut toate suruburile dar nu iese de pe priza si nu stiu care este problema. Ma poate ajuta cineva care a mai facut asa ceva?

Soryn
Membru legendar
Membru legendar

Re: motor aro 10.4

Post by Soryn » 17 Sep 2012, 22:39

cutia ce i faci, ai montat dedesubt un cric sau ceva lemn sa o susti la pozitina normala de lucru? asta e in functie de motorizare .

verifica sa fie desfacute toate suruburile carter pe bloc motor, aparatoarea de protectie volant ,daca ai, electromotoru dat jos, evacuare data jos.
cablu aceleratie ,soc, ambreiaj deconectate si retrase, alternator, fire retrase, furtunaraie,cureti tot,sa nu agate.

desfaci si tampoanele motorului, .. si il ridici in sus,. e mai usor daca ai ceva de ridicat,un vinci ceva, eventual bagi un levier.intre cutie si motor.sa ajuti un pic..daca a oxidat capacu la cutie pe ghidajele din bloc motor,de centrare, daca o avea! in rest trebuie sa iasa
Last edited by Soryn on 17 Sep 2012, 22:42, edited 1 time in total.

vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar

Re: motor aro 10.4

Post by vercingetorix » 17 Sep 2012, 22:40

Si eu am dat jos motorul anul trecut : http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php?f=5&t=7575
Ar fi o tabla ce vine intre cutie si blocul motor prinsa cu 2 suruburi, trebuie sa te tavalesti pe sub masina ca sa ajungi la ele, sunt in partea inferioara a blocului.
Daca ai elevator sau canal e mai simplu.
Cand tragi motorul, daca nu ai o macara sau ceva gen scripete poti incerca cu un cric si o bucata de lemn sa ridici motorul ca sa-l tragi usor de pe priza.
In general e bine sa nu fortezi, trebuie sa iasa relativ usor.
Daca nu Aro, atunci ce ?

Post Reply