Probleme reductor aro 10

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

simadragos
Junior
Junior

Re: Probleme reductor aro 10

Post by simadragos » 08 Feb 2014, 19:09

SorinTVY wrote:4x2 H, iti merge si 4x2 L din reductor?
Esti sigur ca exista diferenta de raport intre H si L? adica daca bagi a 2a pe H motorul trage sa moara.
Schimbi pe L tot a 2a masina placa mai usor de pe loc .Exista diferenta asta??? .

Pozitia asta este neoficiala si realizabila doar daca sa intamplat ceva cu cautatorul, si sau tablita de ghidaj de pe capac.
Ce planetare fata are masina? de aro 24 cu capete de aro 10 ,sudate? :-@ .
4x2 merge perfect "si 4x2 h si 4x2l"(nu stiam ca exista 4x2 L), diferenta de raport exista si este usor sesizabila, masina are planetare normale de aro 10.
Last edited by simadragos on 08 Feb 2014, 19:51, edited 1 time in total.

simadragos
Junior
Junior

Post by simadragos » 08 Feb 2014, 19:11

alexandrucretu wrote:Cand ai incercat cu 4x4 H in R motorul tinde sa moara sau se tureaza in gol si nu pleaca masina?
Motorul da sa traga dar moare deoarece angrenajele din reductor nu se invart, asta doar pe 4x4 H in R.

arjolino
Incepator
Incepator

Post by arjolino » 08 Mar 2014, 07:12

SorinTVY wrote:Da, curge uleiu. Valvolina e o denumire veche al unui tip de ulei.In prezent nu prea se mai exista asa ceva.
sti mecanica? Dupa cate scri aici, se pare ca nu.
Daca nu sti,exista un nene, care, repara ,cuti de viteze de aro ,zona campulung, il suni si stabilesti detaliile. 0745354402 Radu.
Recomand cu incredere pe acest nene Radu ce repara cutii ( de la Dragoslavele)
Am fost ieri la el si ma declar foarte multumit de modul cum am reusit sa incheiem reductorul (deocamdata)
Mai am nevoie de piese pentru CV

Post Reply