Probleme motor d-127

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
Laurian99
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 11 Aug 2016, 19:54

Probleme motor d-127

Post by Laurian99 »

Salutare ! Sunt nou pe aici și nu știu cum e treaba cu topicurile , sper sa postez bine .
Am următoarea problema la motorul de Brașov(voi atașa un video pentru a specifica problema) , când dau acest burduf jos se aude și mai bine . Din ce mi am dat seama se aude și pe admisie și pe evacuare , sper sa nu greșesc . Știe cineva care ar fi cauza ? Mulțumesc !
Link video: https://www.youtube.com/watch?v=dhRdUXcIjTY

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Probleme motor d-127

Post by toni »

Ala e furtunul de admisie, care duce de la filtrul de aer la motor. Ai incercat sa deschizi cutia de la filtrul de aer si sa vezi in ce stare e ? Poate e infundat de la atata praf.
Laurian99
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 11 Aug 2016, 19:54

Re: Probleme motor d-127

Post by Laurian99 »

Nu stiam exact cum se numeste, problema este din motor nu din filtrul de aer, eu am scos acel furtun pentru a se auzi mai bine zgomotul produs de motor, poate cineva a mai patit si isi va da seama mai bine asa.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Probleme motor d-127

Post by Soryn »

Salutare Laurian. Intra te rog la sectiunea prezentare forumiști și prezintăte in 2-3 rânduri. Faci un topic nou,ne spui cine esti, să știm cu cine avem de a face. Ai făcut contul in 2016,dar ai omis partea de prezentare.

Laurian99
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 11 Aug 2016, 19:54

Re: Probleme motor d-127

Post by Laurian99 »

Gata ,am făcut o mică prezentare ! Încă aștept pe cineva sa ma ajute la rezolvarea problemei !
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Probleme motor d-127

Post by Soryn »

După cum se aude pare ceva din mecanismul supapelor. La relantii pare că tremură anormal.Trebuie să începi de sus în jos cu demontatul. Capace culbutori, verificat tije, jocuri supape, demontat galerie admisie , verificata etanseitatea supapelor, cu evacuarea la fel.Sau un test de compresie. Poate să fie și de la un piston care are jocuri mari în bolt sau cuzineti.Astfel incat bate pistonu in supape sau supapele in piston. Ceva ceva are, numai că nu se poate diagnostica direct la urche, si de pe net.
Laurian99
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 11 Aug 2016, 19:54

Re: Probleme motor d-127

Post by Laurian99 »

Mulțumesc pentru răspuns , așa mi s a mai spus ca undeva la supape ar fi problema, rămâne sa încep sa desfac și sa văd exact care este problema, dar am zis sa fac și o întrebare înainte de asta .
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Probleme motor d-127

Post by Soryn »

Verifica sa nu piarda compresie intre injectoare si chiulasa .
Laurian99
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 11 Aug 2016, 19:54

Re: Probleme motor d-127

Post by Laurian99 »

Am schimbat injectoarele prima data , pentru ca întâi a apărut trepidația motorului și după sunetul ciudat, deci as putea spune ca sunt ok injectoarele.
Laurian99
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 11 Aug 2016, 19:54

Re: Probleme motor d-127

Post by Laurian99 »

Salutare , revin cu update al problemei . Problema erau supapele , cum s a spus și mai sus , erau destul de uzate , mai ales la injectorul 3 unde erau destul arse . Dar acum am alta problema , as dori sa știu cuplul de strângere al șuruburilor de chiulasa .

Post Reply