motor Andoria

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

motor Andoria

Post by vstef_is »

Quote from: Werner on November 04, 2008, 08:20:39 PM
Exact problema asta o am si eu! Îmi arunca ulei prin supapa EGR afara! Am schimbat si turbo, nu s-a îmbunatatit. Uleiul trece prin turbosuflanta, de acolo ajunge în supapa EGR, a spart membranna si uleiul care picura, este împrastiat de paletele radiatorului în tot compartimentul drept al motorului. E o porcarie de numa-numa!


  Quote from: SERGHEI..... Hooo oooohhoo E,uite cum am aflat eu de unde este uleiul de pe partea dreapta a motorului. plecaciuni plecaciuni

PS-cum arata supapa asta ca eu nu  cred sa am asa ceva... Hooo oooohhoo Hooo oooohhoo






sincer am ras cu hohote....  :-j  :-j  :-j
Last edited by SERGHEI on 05 Nov 2008, 19:36, edited 1 time in total.

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

motor Andoria

Post by Werner »

Exact! Toate motoarele turbo au aceasta supapa. Am facut o poza cu supapa si una cu motorul, asa cum l-a montat mamica lui la Uzina ARO. Se vede clar ca zabaleste la toate încheiturile, vasul de expansiune este "zugravit" cu ulei, mai jos arata la fel, dar în poza asta nu se poate vedea.

@Serghei: dar nu cred ca Pomârla putea sa pape supapa, este în legatura cu tot sistemul de furtune, tevarai pentru turbo.

Deci, on topic: cata, daca arata asa compartimentul motor, nu este (numai) turbo de vina. Mai este si altceva, care eu înca nu am gasit. Am vorbit cu Domnul Ciobanu si un Mecanic de la AMROM, mi-au spus cam ce sa fac, sa controlez ce este. Daca este tubo de vina, sau daca este setul motor bulit. Cel mai simplu este, sa verifici asa cum descrie cab_512. Viata lunga mai poate avea motorul, ca este un motor foarte "solid". Important este, sa vezi de unde provine uleiul, sau e decât afumat?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

motor Andoria

Post by SERGHEI »

Werner,daca tu ai impresia ca eu am toate mataraiele care sunt pe motorul tau inseamna ca ai o parere buna vis-a-vis de Pomarla.Privesc cu uimire piesele din compartimentul motor si realizez cu stupoare ca mi-e imi lipsesc cu desavarsire.Caut poze si pun acum..O sa fac deseara ceva poze la motor ca sa fie clar  situatia.

PS-o avea supapa la voi ,pe mine m-a vazut cu fata mai de fraier si a considerat ca prea multe piese strica..Tare nu  m-as mira ca motorul meu sa nu aiba nici o legatura cu Euro 2 chiar daca are pe el codul corespondent.Poate este un andoria aspirat la care Pomarla mi-a facut un ,,tuning"... ;))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by SERGHEI on 05 Nov 2008, 13:30, edited 1 time in total.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

motor Andoria

Post by Soryn »

pai supapa aia are rolul fie de a  actiona intrun fel debitul pompei de injectie(din poze nu se vede ce face), fie de a da afara(blow of valve)  presiunea in plus facuta de turbina sa nu crape motoru

ori e actionata  de vacum prin furtunu ala  sa refuleze  ....presiunea ...in plus afara ;D

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: turbina motor Andoria

Post by Werner »

Pai, comparând pozele, cam ai dreptate, Serghei! Tie îti lipseste tot "cotul" acela care l-am marcat cu rosu. De Pomârla ce sa zic, eu nu ma pot plânge. A facut ce a vrut el, i-am spus sa-mi puna o anumita tapiterie, a pus alta, deci chestii din astea, dar în general vazut, treaba facuta a fost OK. Eu zic, lucreaza cum e "normal" în Câmpulung, .....da-o 'n P..., mere s'asa!  ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: motor Andoria

Post by SERGHEI »

Hai ca am splituit topicele de mi-am prins urechile.

Asa ,acum sa incepem: am gasit chestia aia de  ii spuneti voi supapa.Era pe acolo acoperita de ulei,pamant si alte alea...da este ..din ea pleaca un furtunas in galeria de admisie si atat.Nu ajunge nimic la pompa de injectie si nici nu am atatea furtunashe si supape si electrovalve cum are Werner. >:(
  Acum ca tot am deschis topicul asta ,poate cineva sa imi spuna de ce sunt diferente intre motorul meu si al lui Werner ? Pun ceva fotografii pt studiu.
1-De ce galeria mea de admisie arata altfel ?
2-De ce eu am mai putine furtunase? !!  ???

D-dulia( este acolo jos fixata pe corpul turbinei)
F-furtun scurt de la dulie la galeria de admisie (iesirea din turbina)


PS- va rog fara comentarii de genul :,,moooamaaa ce jegos este " ..,,da ce curge acolo?"  etc... [-X  In schimb accept orice de genul :acolo trebuia sa ai piesa cutare sau iti lipseste piesa x..Multumesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by SERGHEI on 05 Nov 2008, 22:11, edited 1 time in total.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: motor Andoria

Post by SERGHEI »

Imi lipsesc multe mie Werner...uite cum am eu galeria.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: motor Andoria

Post by SERGHEI »

Si inca ceva ,electrovalvele alea incercuite cu rosu si chestia aia mare de sus,neagra ...ce sunt,si ce fac?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Florin
Membru
Membru
Posts: 237
Joined: 13 Dec 2006, 19:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: motor Andoria

Post by Florin »

Electrovalvele de pe marginea aripii sunt pentru diferentialul blocabil iar chestia aia neagra cred ca e borcanul de lichid pentru servo directie.
ARO 244,an 1997,motor peugeot XD3TP
User avatar
Florin
Membru
Membru
Posts: 237
Joined: 13 Dec 2006, 19:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: motor Andoria

Post by Florin »

Si inca ceva in jurul elicei de ventilator care trebuie sa fie cu vasco cuplaj vine montat un carenaj mare pe radiator.
Last edited by Florin on 06 Nov 2008, 01:32, edited 1 time in total.
ARO 244,an 1997,motor peugeot XD3TP
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: motor Andoria

Post by SERGHEI »

No,acela nu este sigur borcanul pt servo,si elicea de ventilator este cu vasco-cuplaj numai ca ,,este blocata de fabricant" si se comporta ca o elice ordinara.Si DA acolo ar fi trebuit sa  vina un ,,carenaj" dar lipseste si asta ca multe altele. ;D
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: motor Andoria

Post by Werner »

Mâine, pe ziua, o sa fac poze de la motor, pentru comparatie, dar la fel: nu vreau sa aud comentarii de genul "moooamaaa ce uleios este!"  :-j Nu l-am mai spalat din toamna trecuta, deci de peste 1 an! Adevarat, în ultimul timp nici nu am mai umblat cu el, ca scoate un fum de numa-numa!
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: motor Andoria

Post by SERGHEI »

Werner wrote: Mâine, pe ziua, o sa fac poze de la motor, pentru comparatie, dar la fel: nu vreau sa aud comentarii de genul "moooamaaa ce uleios este!"  :-j Nu l-am mai spalat din toamna trecuta, deci de peste 1 an! Adevarat, în ultimul timp nici nu am mai umblat cu el, ca scoate un fum de numa-numa!

Ei na,ca sa vezi..da ce frate in Germanica  nu poti circula cu masina daca scoate fum ca locomotiva sau daca lasi balta de ulei pe sosea?!! Hm,ce pretentiosi sunt nemti domne.Am auzit ca iti dau si premii daca ai masina poluanta. :-j :-j :-j  Ce pacat ca nu au castigat al II-lea razboi mondial. :'( :'(  Macar aveam si noi autostrazi.Ca fapt divers,la intrarea in Turnu Magurele este o sosea (sau era in urma cu 10 ani) pavata  cu piatra cubica de catre muncitori germani.Vreau sa spun ca era mai a dracuilui decat cel mai bun asfalt...sfaraiau rotile pe ea. ^:)^
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: motor Andoria

Post by George »

bre,nu va mai agitati asa... exista motoare TD si cu, si fara EGR, care pe romaneste s-ar traduce cam asa: "EXHAUST GAS RECIRCULATION". cu siguranta, Werner are un TD de generatie mai noua, spre deosebire de Serghei.
@CT-03-TVY: nu mai vorbi balarii,cu "blow off" ala... ca nu face ce spui tu! mai cauta, si apoi posteaza, in cunostinta de cauza!
ARO CLUB ROMANIA
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: motor Andoria

Post by SERGHEI »

George wrote: bre,nu va mai agitati asa... exista motoare TD si cu, si fara EGR, care pe romaneste s-ar traduce cam asa: "EXHAUST GAS RECIRCULATION". cu siguranta, Werner are un TD de generatie mai noua, spre deosebire de Serghei.
@CT-03-TVY: nu mai vorbi balarii,cu "blow off" ala... ca nu face ce spui tu! mai cauta, si apoi posteaza, in cunostinta de cauza!
Pai in cazul asta pot sta linistit  ca merge si fara ea si mai ocupa si loc pe acolo.In schimb chestia aia de tabla (dulie) fixata pe turbina esu stiu ca este o  este o jucaria care pe baza de vacuum actioneaza ceva in turbina.Si  se numeste ,,exhaust gases valve "..ca asa scrie in carte.

Post Reply