Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by offroad m461 »

Cred ca mai exista o alternativa de motorizare pentru Aro 10 fara modificari la suportii motor si anume Renault Alpine 1,4 cu turbo sau aspirat.

Am observat ca au mai montat pe multe dacii acest motor, blocul motor este 95% ca cel de dacie serie .

Putere: 1.4 Alpine turbo - 110 CP
1.4 Alpine aspirat cu carburator Webber bi-corp - 95 Cp

Nelamaurire la aceasta varianta de motorizare este daca incape in spatiul motor la zecar si daca tine transmisia, cred ca la cel aspirat de 95 CP ar trebui sa tina avand in vedere ca pe dacii s.au cuplat si pe cutiile originale si nu au avut probleme.

Consumul pentru varianta cu turbo undeva la 13 l in oras iar in afara aprox 9l


Motoare se gasesc destule daca dai un search pe google, s.au montat pe Renault 5, trebuie facute niste modificari pentru transmisie dar nu este foarte complicat sau se poate gasi gata modificat pentru dacii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by offroad m461 »

Pentru Aro 10 mai trebuie schimbata baia de ulei cu curbura respectiva .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by offroad m461 »

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by offroad m461 »

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by Soryn »

Daca esti pastionat, rezulta ceva deosebit aici suna a ceva alpine turbo http://www.youtube.com/watch?v=ITr2S7cY3qM

Aspiratu e mai acccesibil din punct de vedere al modificarilor si spatiului, trebuie interesat care are jeturi de ulei in bloc , si mers pe varianta aceea.
Poza cu distantieru ala pentru arcuri spate din fabrica. !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by offroad m461 »

Nu ca sunt neaparat pasionat de motorul asta, dar vreau sa am un motor mai puternic si accesibil in acelasi timp pe aro care sa nu necesite foarte multe modificari la suporti, la prinderea pe cutie, etc, si se pare ca alpine 1.4 este intr.adevar o alternativa si vreau daca mai este cineva interesat de o astfel de modificare sa ne unim fortele si sa dezvoltam aceasta mica modificare zic eu.

Apropo de omologare motor, nu cred ca va fi vreo problema deoarece blocul motor este la fel ca cel de dacie, trebuie doar mutata placuta cu seria de pe un bloc pe altul, deci asta se exclude din start si din ce am auzit eu, ca motorul mai nou se considera piesa de schimb si nu mai este nevoie de seria motor ceea ce mi se pare ceva normal pana la urma.

Interesant filmuletul se pare ca este facut in America de sud unde s.au si asamblat motoare Alpine cu piese din import, mai exact in Argentina.

Interesanta chestia cu suportul pt arcuri, nu am stiut ca a existat asa ceva din fabrica, sper sa ajunga bridele originale. Daca sti pe cineva care are asa cv da.mi de veste sunt interesat.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by ydaniel »

S-au facut si cateva bucati de dacii 1310 cu motor alpine din fabrica :)
Una este aici pe forum,in aceeasi stare dupa 10 ani...
http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php?f=64&t=2027
BH59FIF
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2018, 22:50

Re: Adaptare motor Renault Alpine pe Aro 10

Post by BH59FIF »

Cautam ceva poze cu motor de R5 Alpine montat pe Aro 10 si dau de poze cu motorul meu de Alpine montat pe Dacie in 2012 :)) . Momentam vreau sa montez o relicva de-asta pe un Aro 10 si eram curios daca sunt elemente de nepotrivire evidenta (in afara de baia de ulei, pomp de ulei). Daca a facut cineva conversia asta, astept cu interes sfaturi/poze.

Post Reply