ARO M461 Aprindere electronica

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Aprindere electronica

Post by cim95 »

M-am apucat, cu inima stransa, sa desfac delcoul in speranta ca pot sa schimb condensatorul.
SI M-AM BLOCAT!
-Ce rol are firul verde din stanga?
Am demontat condensatorul vechi si am vrut sa-l pun pe cel nou dar m-am oprit. Singurul detaliu care este identic la amadoua este diametrul.
Cel nou este mai scurt si are un cablu ciudat + un ochi de prindere!?
Nu stiu daca condensatorul nou este ce-mi trebuie si cum sa-l montez in celcou?
Sfaturi, recomandari, informatii?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: ARO M461 Aprindere electronica

Post by oncioiuo »

Este putin diferit dar poate fi montat schimband papucul pentru prindere la surub

Dar de ce vrei sa il schimbi ?
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Aprindere electronica

Post by cim95 »

La ultima "iesire in natura" iar mi-a facut aprinderea o figura. Am mers doar in 3 cilindrii!
Iar am scos bujiile si le-am curatat, dupa care a inceput sa alerge sprinten si rotund. Asa ca m-am gandit eu sa aflu unde-i buba, prin eliminare.
Schimb condensatorul si fac o cursa. Daca nu am rezolvat, incerc si cu bobina de inductie. Mai ramane sa incerc alte buji, aprinderea electronica.... ;))
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: ARO M461 Aprindere electronica

Post by oncioiuo »

Sigur nu este din carburatie ?
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

User avatar
gotronic
Incepator
Incepator
Posts: 27
Joined: 27 Mar 2009, 16:54
Location: Tg. Mures
Contact:

Re: ARO M461 Aprindere electronica

Post by gotronic »

deluca wrote:Eu am avut 3 buc gotronic cu rezultate f slabe. Am trecut de 10000km pe clasic si e cel mai bine. Sfatul meu e sa nu pierzi vremea
Va salut, pentru ce tip de motor ati avut aprindere tip gotronic ? (ma refer la delcou) , ce tip de senzor ati cumparat si de la cine ?
Multumesc
User avatar
gotronic
Incepator
Incepator
Posts: 27
Joined: 27 Mar 2009, 16:54
Location: Tg. Mures
Contact:

Re: ARO M461 Aprindere electronica

Post by gotronic »

cim95 wrote:La ultima "iesire in natura" iar mi-a facut aprinderea o figura. Am mers doar in 3 cilindrii!
Iar am scos bujiile si le-am curatat, dupa care a inceput sa alerge sprinten si rotund. Asa ca m-am gandit eu sa aflu unde-i buba, prin eliminare.
Schimb condensatorul si fac o cursa. Daca nu am rezolvat, incerc si cu bobina de inductie. Mai ramane sa incerc alte buji, aprinderea electronica.... ;))
Daca ai curatat bujiile si pe urma a "mers" rotund", acolo este problema (una din bujii). Trebuia sa scoti fisele una cate una (cand mergea in 3) si sa vezi la care nu se intampla nimic cu turatia motorului.
Problema poate fi si de la fise, cea cu probleme sa aiba rezistenta ohmica prea mare sau pe undeva izolatia slabita. La cald poate sa "fuga" tensiunea la masa.
Mai vezi si integritatea, curatenia, capacului delcou si a pipei (rotor distributorului).
Mai urmareste si daca intrarea fisei centrale in capacul delcou este ok, este un sistem deosebit, care poate nu face contact.

Post Reply