Joja motor peugeot 2.5

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
rares55
Nou venit
Nou venit
Posts: 4
Joined: 06 Jun 2017, 10:20

Joja motor peugeot 2.5

Post by rares55 »

Buna tuturor,ma numesc Rares,de curand sunt posesorul unui Ims fabricat in 69 pe care il cautam si asteptam de cativa ani.
Masina este echipata cu un motor de 2,5,simplu.
Vechiul proprietar a zis ca e Peugeot desi pe capacul de la ulei scrie Ford
In fine,probabil o sa mai scriu pe forum sa cer pareri sau "invataturi" celor mai titrati.
Acum va scriu din cauza ca ieri vrand sa verific nivelul uleiului am constatat ca nu mai e joja de ulei.
A cazut sigur,nu cred ca era cea originala poate acesta a fost motivul.
Intrebarea e:ar putea cineva sa imi spuna ce lungime ar trebui sa fie joja pe care o caut sau cum sa gasesc joja potrivita care sa-mi arate forect nivelul uleiului din baie.
Multumesc,
Sarbatori fericite

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by Soryn »

Salutare . Întâi avem nevoie de o poză a motorului .Ulterior ne vom apuca și de măsurat jojele .Trebuie să vezi și ce baie de ulei are . Sunt multe ims-uri traforate de către proprietari ,este greu să ne dă cum părerea ,fără să vedem despre ce anume este vorba .
Te felicit pentru că ai postat în aria dedicată ,și nu în topicul altcuiva cum se practică mai nou aici pe forum . %%- good luck
rares55
Nou venit
Nou venit
Posts: 4
Joined: 06 Jun 2017, 10:20

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by rares55 »

Multumesc mult pentru raspuns.
O sa merg acum sa fac o poza doua di va trimit.
rares55
Nou venit
Nou venit
Posts: 4
Joined: 06 Jun 2017, 10:20

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by rares55 »

Poze motor ims
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by Soryn »

Baia de ulei,este cea a motorului ? Foarte probabil ca motorul să fi fost montat pe un ford, proiectarea accestuia realizânduse la nivel de colaborare psa,sau peugeot -talbot al accelor vremuri .Dacă are baia motorului,cea de ford,.este cam inutil să ne dăm cu părerea . Motorul de pe aro are altă baie ,cred ,și altă jojă de ulei . Când am timp o să măsor joja,și o să îi fac poze .
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by GRMihai »

In fotografii nu se vede bine baia de ulei.Motoare de Peugeot au fost montate pe Ford.
O sa caut o joja de Peugeot si o sa pun cateva poze.
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by GRMihai »

Cred ca asta este.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
rares55
Nou venit
Nou venit
Posts: 4
Joined: 06 Jun 2017, 10:20

Re: Joja motor peugeot 2.5

Post by rares55 »

Salut tuturor si multumesc foarte mult pentru ajutorul dat.
M-am elucidat cu un mecanic din vecini care mi-a zis ca e un motor de ford tranzit de 2.5.
Am confirmat si cu fostul proprietar si am gasit la un shrot o joja de la acelasi motor care s-a potrivit.E foarte subtire cam ca cea de dacie de subtire dar mult mai lunga.
Va multumesc inca odata mult pentru ajutor.
Sarbatori fericite si un an nou bun tuturor!

Post Reply