Putina istorie...IMS 57

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by NNnicusor »

Daca tot s-au mentionat in topic ringurile si flyer-ele produse la IMS Campulung inaintea fabricatiei de autoturisme de teren , sa vedem cum aratau :

ring IMS Campulung Muscel.jpg

flyer IMS Campulung Muscel.jpg
Daca postarea este considerata nepotrivita in topic , mai ales ca ni se promit amanunte interesante despre 4x4 de Campulung , rog un administrator sa o mute in alta parte , poate aici : viewtopic.php?f=65&t=24
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

din pacate mai trebuie sa muncesc si pentru angajator ..; nu in ultimul rand informatiile din arhive trebuiesc parcurse si scos ce ne intereseaza

referitor la masinile de filat gasiti atasat memoriul prin care se transforma cuptorul pentru vopsire piese motocicleta in cuptorul pentru calire axe masina filat RING
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

un raport din 1953, adresat ministerului la vremea respectiva, atesta faptul ca la IMS Campulung se incepe pregatiurea pentru construirea de IJ 350 si GAZ 67 B ( gaz 67 B fiind un 4x4 )

nu mi-a fost usor sa accept cand unele persoane ce au vazut masina mea au inceput sa vorbeasca despre GAZ si eu repetam ca este IMS dar de fapt se refereau la partea mecanica....si uite asa am inceput sa caut informatii care intradevar atesta ca initial sa dorit construirea gazului 67 B ( nu stiu exact cate exemplare ) dar din motive necunoscute sa renuntat ; fiind deja proiectele/matritele facute , sa construit IMS-ul.
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

daca din cititorii forumului avem persoane ce cunosc motocicleta IMS 57 si pot face o comparatie amanuntita cu IJ 350 la care se face referire in documentele atasate raman recunoscator; fiind un domeniu mai putin cunoscut mie si trebuie oricum lamurit daca IMS 53 este adaptat de pe IJ intrucat persoanele cu care am discutat sustin ca de fapt este influentata de VEST-ului si doar o coincidenta cu anul `53 in care se incepe colaborarea cu sovieticii
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

inca o dovada ca la IMS Campulung sa inceput constructia de motociucleta IJ si GAZ 67B
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

inca o precizare : la nici una din cele doua (IJ/GAZ) nu se pomeneste de licenta, din documente reiese faptul ca masinile au fost proiectate si construite dupa modelul sovietic ; proiectantii de la IMS Campulung au contractat initial mai multe intreprinderi din tara pentru construirea pieselor ( RANCHET, 23 August, IAR din orasul STALIN(Brasovul de astazi) UVTC-Colibasi, Timpuri Noi, si altele)
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by flo »

RANCHET fiind?
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

flo wrote:RANCHET fiind?

da, chiar Iosif Ranghet
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by flo »

RANGHET da.
La el ma gandeam , dar am zis sa verific ca poti afla lucruri despre intreprinderi disparute.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by flo »

Sursele de documentare sunt minunate.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by costy84 »

Documentaţia este foarte valoroasă, nu cred că a fost o idee bună să o postaţi.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

am stat multa vreme in dubii daca sa postez sau nu; era important sa postez pentru a fi credibil ceea ce sustin .mai sunt ceva documente in fondul respectiv dar sunt secretizate si nu pot ajunge la ele; eram curios cum sa rupt legatura cu sovieticii si sa decis fabricarea IMS-ului

nu am nimic impotriva sa le sterg daca veti considera ca nu este bine sa ramana postate; eu speram in acest fel ca si ceilalti care au documente si mai ales, au timp sa merga in arhiva sa caute, sa vina aici sa posetze pentru a putea fi cunoscuta adevarata fata a istoriei
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by costy84 »

Dumneavoastră trebuie să stabiliţi dacă este bine sau nu să rămână, eu cred că tocmai aţi dat "mură în gură" multor "atotştiutori".
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by oncioiuo »

costy84 wrote:Dumneavoastră trebuie să stabiliţi dacă este bine sau nu să rămână, eu cred că tocmai aţi dat "mură în gură" multor "atotştiutori".

gura atotstiutorilor nu poate fi oprita nicicum si nu trebuie sa ne opunem; la sugestia dumneavoastra, am decis sa le sterg. informatiile au fost inainte si vor fi sustinute in lucrarea Dl-ui Sergiu Marcu in viitorul apropiat
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Putina istorie...IMS 57

Post by flo »

Toata stima pentru cei care "mai pierd vremea" cu asa ceva!

Post Reply