ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by Werner »

vercingetorix wrote: 21 Oct 2019, 10:17 Omul e "nebun" dupa fiare si dupa masini clasice, repara de la cele mai simple pina la cele mai sofisticate limuzine, avand un atelier in Germania.
Nu are nici un atelier în Germania, poate lucreaza la un atelier, nicidecum la cele mai sofisticate limuzine. Ce apare pe facebook este una, realitatea deobicei este alta. Eu cuvinte de lauda nu am, dupa ce m-a jignit si ma înjurat în cel mai urât limbaj tiganesc posibil, pentru ca nu i-am dat "like" la Autobuzul lui, care se lauda el, ca mi l-a "suflat" mie. :-@ Sau, de ce crezi ca am parasit eu "comunitatea" de pe classiccar?

Acuma, daca regleaza el IMSul, sa-i fie de bine!

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by vercingetorix »

Eu il apreciez pentru ce face din punct de vedere mecanic.
Alte consideratii si probleme nu ma privesc si nici nu ma intereseaza.
Printre ultimele masini lucrate este un Mercedes w108 V8 3,5L....ma gandesc ca se descurca cu un M.
Am vorbit cu el si e dispus sa se deplaseze la domiciliul clientului, evident cu costurile aferente.
Daca nu Aro, atunci ce ?
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by cim95 »

M-ul a iesit de la "doctor"(electrician) si functioneaza multumitor.
Electricianul a verificat circuitul electric si spune ca bobina de inductie, desi era noua, nu corespundea cu sistemul dela M. Cica, ar exista chiar mai multe tipuri!?
Adica, inainte de bobina, exista o rezistenta electrica care face ceva pe acolo :-?? si care, la turatie mica sugea prea mult curent. Ca urmare, bobina nu mai primea destul curent si nu avea ce sa trimita la decou.
Am cumparat o alta bobina si acum functioneaza.
Ce spuneti de chestia asta?

Tot electricianul a incercat sa monteze aprinderea electronica dar nu a reusit findca trebuia sa dea o gaura in ceva pe la delcou si nu era sigur de reusita.
Stie cineva despre ce este vorba?
Eventual vre-o poza cu aprinderea asta montata la un delcou de L-25?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by George »

oncioiuo wrote: 15 Oct 2019, 10:34 aici ar trebuii schibat impreuna : bobina, condensator si platina ; recomand DUCELLIER - de pe renault 12
Platina sigur nu merge, ca are alt sens de rotatie. Este invers la M/Aro, fata de Dacia. Cea de Oltcit este posibil sa mearga, dar nu stiu sigur.
Aprinderea electronica GoTronic, romaneasca, este foarte fiabila, nu am auzit nemultumiri legate de ea.
Cu vizi, nuj ce sa zic...i-am cerut si eu ajutorul pe fesbuc, la un moment dat, legat de mobre, ca el cica repara si mobre, este motoretist etc. In afara de 3 vorbe, chestii de cultura generala, n-am primit. Cand am insistat, n-am mai primit niciun raspuns. Aia e...
Raman la aceeasi parere cu Werner...afara e vopsit gardul, in privat e leopardul.
ARO CLUB ROMANIA

cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by cim95 »

Astept, in continuare, o informatie legata de acea siguranta montata inaintea bobinei de inductie. Am sa fac si poza cu respectiva.
Va rog, in masura in care aveti montate aprinderi electronice pe delcouri de M, sa-mi trimiteti o fotografie.
Multumesc
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by niku111 »

Rezistenta.Se monta pt. cazul in care contactul raminea pus mult timp sa nu se impuste platina.Aprinderea electronica este f. buna.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by vercingetorix »

Orice set gotronic vine insotit de prospect de instalare iar montajul e ceva banal.
Nu trebuie gaurit delcoul !!!
Daca nu Aro, atunci ce ?
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by cim95 »

Ok, multumesc. M-am lamurit cu rezistenta. Am sa ma uit mai atent si la Schema de montaj a aprinderii electronice.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by vercingetorix »

cim95 wrote: 22 Nov 2019, 14:46 Ok, multumesc. M-am lamurit cu rezistenta. Am sa ma uit mai atent si la Schema de montaj a aprinderii electronice.
Cand faci comanda specifica faptul ca este pentru un L25, difera de Dacia sau alte modele.
Daca nu Aro, atunci ce ?
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by cim95 »

Atasez poze de la rezistenta electrica montata inaintea bobinei de inductie si care se pare ca facea figuri la schimbarea vitezelor.
Daca este asa sau nu, habar nu am! :-??
Rezistenta electrica_1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by ydaniel »

Rezistenta este facuta cel mai probabil de Iame Sfantul Gheorghe.Aprindere electronica At 011 cu senzor nu ai mai montat?Pe Aro 323,care a fost pana la Magadan,a mers perfect,desi a intalnit temperaturi si sub -30 grade.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by cim95 »

Eram doar curios ce-i cu dracia aia si daca electricianul are dreptate!
Eu am cautat pe net ce se potriveste la motorul L25 si am comandat o bobina. Gata. Nici nu mi-a trecut prin cap ca mai trebuie avut grija la aia sau ailalta. :-j
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by Soryn »

Dupā cum arata ,pare cā sunt mai multe conexiuni electice oxidate-ruginite . Dacā nu desfaci sā le dezoxidezi,o sā tot ai probleme .
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by cim95 »

Dragi prieteni,

va doresc la toti, voua si familiilor, precum si masinilor pe care le aveti si le prelungiti viata,
un calduros Craciun fericit si La multi ani!

Cu prietenie,
cim95 = Mircea Constantin :)>-
oldman
Incepator
Incepator
Posts: 22
Joined: 05 Apr 2009, 00:34
Location: Craiova

Re: ARO M461_DIN NOU APRINDEREA

Post by oldman »

cim95 wrote: 16 Dec 2019, 19:53 Eram doar curios ce-i cu dracia aia si daca electricianul are dreptate!
Eu am cautat pe net ce se potriveste la motorul L25 si am comandat o bobina. Gata. Nici nu mi-a trecut prin cap ca mai trebuie avut grija la aia sau ailalta. :-j

Acea rezistenta e total inutila ba chiar micsoreaza scanteia la bobina actuala, era destinata pt bobina originala la care se monta in serie cu primarul, daca functiona fara ea un timp mai indelungat se ardea.
Trebuie aruncata si bobina alimentata direct din + 12V pe contact.
O singura grija - se masoara rezistenta primarului la bobina, sa nu fie in jur de 1ohm - adica de aprindere electronica, trebuie sa fie in jur de 2,5-3,5 ohm.

Post Reply