IMS-sau de unde incepe istoria ARO

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania

Raspuns: IMS-sau de unde incepe istoria ARO

Post by Werner » 02 Apr 2007, 11:10

Emblema "M473" in original, din pacate inca plina de vopsea. O sa incerc sa o curat, cu pasta pentru crom, poate iese ceva dein ea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Schumy
Membru de elita
Membru de elita

Re: IMS-sau de unde incepe istoria ARO

Post by Schumy » 10 Jan 2008, 22:13

Cred ca poza aia cu IMS-ul tras la shufa de un aro 10 era a lu nene george ......este? am dreptate? l-a adus la branesti la intrunire?

Schumy
Membru de elita
Membru de elita

Post by Schumy » 10 Jan 2008, 22:22

Nenea george de unde mai gasesti piese pt IMS-urile astea? Sa mor ca l-asi imbarlig pe tata sa ne facem si noi unul.....da parca nu imi vine sa il fac de armata......l-asi face normal ca de armata sunt destule....tata zice sa trecem pe la matale pe strada intr-o zi sa iti vedem operele......poate dupa ce se mai duce frigu asta ...ce zici se poate?Doamne ce daramate le iei si in ce stadiu le aduci..... ^:)^tare rau......inca putin si esti idolul meu ...dupa Michael Schumacher binenteles.

pantelimon
Membru legendar
Membru legendar

Post by pantelimon » 11 Jan 2008, 09:18

bre shumy iar ma perii  ???
hai sambata dupa amiaza pacii si mai vorbim, da mai bine poate dai un tzar inainte sa vii 0723.337124

tarzy
Membru legendar
Membru legendar

Post by tarzy » 15 Jan 2008, 18:37

de pe la grecotei
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)

axxel4you
Membru legendar
Membru legendar

Post by axxel4you » 11 Mar 2008, 20:40

poze din lybia

gnok
Incepator
Incepator

Post by gnok » 20 Apr 2008, 01:19

sincer ...cred ca aceste masini au dreptul la o doua sansa...pacat ca nu fabrica ceva pe platforma tehnica si vizuala a m-urilor  (ca cei de la jeep,vw...)...
pajero ...

ydaniel
Membru legendar
Membru legendar

Post by ydaniel » 08 Jan 2009, 11:31

prin canada...
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita

ydaniel
Membru legendar
Membru legendar

Post by ydaniel » 08 Jan 2009, 11:32

:)
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita

icXu
Membru de elita
Membru de elita

Post by icXu » 08 Jan 2009, 19:15

Sunt super IMS-urile, mi-as dori si eu unul de armata dar mai am de asteptat.
Btw de la ce vine IMS? Inteprinderea Musceleana S... ? sau MuSceleana. S-ami fie rusine ca am facut scoala acolo langa.
De ce sunt arcurile de foi impachetate in hartie si vaselina? e doar un ambalaj sau un sistem de protectie-gresare a arcurilor? ca ma gandesc ca se pare face relativ usor un fel de husa cu fermoar plina cu vaselina care poate ajuta la gresarea arcurilor.   ???

Later Edit : Iar ARO este abrevierea de la Autoturism Romanesc.
Last edited by icXu on 08 Jan 2009, 20:12, edited 1 time in total.

lucian_m
Membru
Membru

Post by lucian_m » 08 Jan 2009, 19:58

IMS vine de la Intreprinderea Mecanica de Stat. Asa s-a numit initial viitoarea fabrica ARO
People can have the Model T in any color--so long as it's black

lucian_m
Membru
Membru

Post by lucian_m » 10 Jan 2009, 20:07

M-ul ... care apare ca Aro Carpati, traversand un rau in Columbia

http://www.youtube.com/watch?v=3Lf4f1se ... re=related

+ Bonus la o bariera :)

http://www.youtube.com/watch?v=ro8Ht-HU ... re=related
People can have the Model T in any color--so long as it's black

Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by Dan Popescu » 29 Mar 2009, 07:40

iata cum spiritul liber al romanului s-a transmis prin IMS si la oameni de obicei disciplinati. bariera aia era pusa acolo special sa treaca cineva pe langa ea? Aceeasi disciplina tehnologica a dus si la disparitia aro de pe lista fabricilor de masini, trecerea "pe langa bariere" (las' ca merge si asa, hai mai toarna un paharel, sase vine sefu', noi ne facem ca muncim ei se fac ca ne platesc).
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...

mircealola
Junior
Junior

Post by mircealola » 29 Mar 2009, 09:05

disparitia aro de pe lista fabricantilor de masini se datoreaza din pacate altor cauze, care daca sar fi intamplat in rusia sau china se terminau in fata plutonului de executie. primul ims copiat dupa gaz s-a facut la umbra nucului din ciocanele tiganilor caldarari din zona bucurestiului. dar cei  care au fost in spatele lor fabricau avioane de vanatoare la brasov. (ca paranteza avioanele de vanatoare fabricate la brasov erau intre primele cinci in lume la clasa lor. cei care au confiscat fabrica de la brasov au demontat inclusiv caloriferele din hale crezand ca sunt utilaje tehnologice, apoi au hotarat ca in loc de avioane noi trebuie sa "avansam tehnologic" la fabricatia de tractoare pentru colhozuri.)
se pare ca prin 89 cei care manuiesc sforile au hotarat ca trebuie sa devenim o piata de desfacere pentru produsele lor fie industriale fie alimentare si din pacate urmarile se vad. prima a disparut industria, iar ce nu s-a putut distruge s-a cumparat pe pret de nimic (vezi combinatul de la galati). va mai aduceti aminte de privatizarile pe un euro? daca mergeati sa depuneti un euro credeti ca a-ti fi primit o fabrica spre administrare?

asa ca blamarea continua a poporului roman mi se pare cel putin deplasata. 

SERGHEI
Banat
Banat

Post by SERGHEI » 01 Apr 2009, 16:00

mircealola wrote: disparitia aro de pe lista fabricantilor de masini se datoreaza din pacate altor cauze, care daca sar fi intamplat in rusia sau china se terminau in fata plutonului de executie. primul ims copiat dupa gaz s-a facut la umbra nucului din ciocanele tiganilor caldarari din zona bucurestiului. dar cei  care au fost in spatele lor fabricau avioane de vanatoare la brasov. (ca paranteza avioanele de vanatoare fabricate la brasov erau intre primele cinci in lume la clasa lor. cei care au confiscat fabrica de la brasov au demontat inclusiv caloriferele din hale crezand ca sunt utilaje tehnologice, apoi au hotarat ca in loc de avioane noi trebuie sa "avansam tehnologic" la fabricatia de tractoare pentru colhozuri.)
se pare ca prin 89 cei care manuiesc sforile au hotarat ca trebuie sa devenim o piata de desfacere pentru produsele lor fie industriale fie alimentare si din pacate urmarile se vad. prima a disparut industria, iar ce nu s-a putut distruge s-a cumparat pe pret de nimic (vezi combinatul de la galati). va mai aduceti aminte de privatizarile pe un euro? daca mergeati sa depuneti un euro credeti ca a-ti fi primit o fabrica spre administrare?

asa ca blamarea continua a poporului roman mi se pare cel putin deplasata. 
Io-te ai dreacu tigani cum au faurit ei pe piciorusele lor si cu manutele lor mici si negricioase elemente de caroserie de M..!!!!!!!!!  :-j :-j Am auzit-o si pe asta..

Post Reply