modificari aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by mosu »

Am vazut masina asta toamna,la un peco parca si am si lasat un nr de tel unui angajat pentru cazul in care ar fi fost de vanzare...Apropo ce sistem ai folosit la geamurile electrice?

User avatar
cit_a
Junior
Junior
Posts: 86
Joined: 05 May 2007, 15:32
Location: Deva

Re: modificari aro 10

Post by cit_a »

sa-l folosesti sanatos ! bine mai arata ast exemplar , mai rar  sa vezi cate-un aro 10 care sa nu-ti vine sa crezi ca e aro ? se pare ca ai un tata de nota 10+ . amanunte despre masina , cat mai multe........
User avatar
bladeison
Incepator
Incepator
Posts: 30
Joined: 27 Mar 2008, 22:59

Re: modificari aro 10

Post by bladeison »

stiu ca mi-ati lasat numele si adresa, dar le-am pierdut, cat despre vanzare, mai astept, m-am atasat prea mult de masina. Nu pot sa ma plimba mai mult de doua zile cu passatul tatalui meu ca ma urc pe pereti si abia astept sa revin la volanul monstrului meu.
    Alte detalii ......motor renault 1.9 diesel, 94cp, i-am schimbat scaunele cu unele de honda crx si am imbarcat totul in piele(m-a surprins bancheta, e cea originala, dar a iesit vissss), mi-am pus ceva muzica(mai am de pus), bull-barul de navara, jantele(care am mai vazut pe aro 10), cauciucuri 225/75/15, proiectoarele, carcasa la roata de rezerva, cam atat cred. Geamurile electrice l-am adaptat de pe un espero, dar merg mai greu, am indreptat sinele ca erau incovoiate, alt motiv ar fi ca se incarac sinele cu noroi, praf....o sa incerc si alte variante.
    As vrea sa mai schimb bordul, fetele de usi(daca stiti pe cineva care le poate face din fibra....).
    O problema care ma framanta de vreo luna e ca mi-a crapat un far si e oglinda cam dusa la toate, normal din cate am vazut farurile sunt de tractor, dar difera prinderea.Am fost la campulung si nu am gasit nimic, daca aveti ceva sugestii cu ce sa le inlocuiesc v-as fi recunoscator. As vrea sa pastrez tot o forma patrata, la campulung m-au sfatuit sa imi pun rotunde, dar parca la cat de patratoasa e masina dau mai bine patrate.
User avatar
bladeison
Incepator
Incepator
Posts: 30
Joined: 27 Mar 2008, 22:59

Re: modificari aro 10

Post by bladeison »

inca ceva....felicitari pentru site, creste inima in mine cand vad atatia impatimiti...
          nici nu va imaginati cati figuranti mi-au zis ca nu are rost sa tin masina, ca e o investitie inutila, ca nu prinde nu stiu ce viteza, ca e rigida.......si yo le-am zis sa  se duca undeva unde mi-e rusine sa spun pe site  ;D
     

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by vstef_is »

bladeison wrote: As vrea sa pastrez tot o forma patrata, la campulung m-au sfatuit sa imi pun rotunde, dar parca la cat de patratoasa e masina dau mai bine patrate.
De acord cu tine, arata cel mai bine farurile patrate! Felicitari pentru masina!
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by mosu »

Cred ca trebuie sa pastrezi farurile patrate.Ca sa pui faruri rotunde trebuie sa schimbi si masca si la cea pentru rotunde nu mai ai grila pentru aer.Si pe acolo trage si pentru intercooler si filtru...Am eu problema asta si vreau sa fac niste gauri in masca (intre timp mi-am luat si eu una care chiar daca nu arata ca a ta...este a mea :P) Acum sunt curios in ce conditii ai rupt planetarele?Sincer am sperat ca cei din fabrica sa se fi gandit ca trebuie modificat ceva la ele tinand cont de diferenta de cuplu,dar se pare ca nu >:(
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by tarzy »

mosu wrote: ............... ca cei din fabrica sa se fi gandit ............ >:(
din pacate ... nu prea au mai facut chestia asta de vreo cateva zeci de ani
Last edited by maiden on 01 Apr 2008, 11:42, edited 1 time in total.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
aro4x4_10
Membru
Membru
Posts: 135
Joined: 31 Oct 2007, 22:04
Location: baia mare/satu mare
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by aro4x4_10 »

am avut placerea sa-ti vad masina prin Turda sa am auzit cum suna muzica in ea...ii de vis daca ARO arata asa s-ar fi vandut si acum si fabrica era in profit,dar cred ca n-a fost interesul sa arate mai bine
bafta
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by George »

bladeison wrote: nici nu va imaginati cati figuranti mi-au zis ca nu are rost sa tin masina, ca e o investitie inutila, ca nu prinde nu stiu ce viteza, ca e rigida.......si yo le-am zis sa  se duca undeva unde mi-e rusine sa spun pe site  ;D
stai linistit,ca nu esti singurul in situatia asta! probabil 90% din userii de aici au patit asta,si daca ai timp sa rasfoiesti p'aci,vei constata ca asta e defapt "povestea forumului"...asa s-a nascut. sa faca in ciuda celor cu pareri precum cea expusa de tine!
bine ai venit!
(si multumiri supariciului  ;D )
:>-
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by Werner »

Bine ai venit! Superb 10le! Felicitari! Dar, ar fi fost mai bine sa te prezinti la "Prezentare forumisti", ca aici nu te "vede" lumea. Si chiar e prezentabila masina ta. La rubrica "Prezentare masini" o poti pune fara sa "albesti" numerele, aici sunt numai "semenii" tai!  ;)
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by myke »

Hmm.Am gasit ceva dar pretul e terifiant....
http://www.carryboyromania.ro/modules.p ... t=1&id=951
Image
User avatar
bladeison
Incepator
Incepator
Posts: 30
Joined: 27 Mar 2008, 22:59

Re: modificari aro 10

Post by bladeison »

dupa cum am zis, as pastar forma patrata, dar nu stiu cu ce sa inlocuiesc farurile(cele din fabrica nu se gasesc). In caz ca nu gasesc faruri patrate, ma gandeam ca ar merge si rotunde, de golf 2 cu angel eyes.
    myke, cam vreo 8-9 mil a fost bullbarul, am avu de ales inte unul de aluminiu si acesta.Cel care e pe masina s-a continuat surprinzator de bine cu liniile capotei.
Daca aveti ceva sugestii in legatura cu farurile...v-as fi recunoscator.
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by mosu »

Scrie codul farurilor(cred ca e scris pe geamuri)si poate gasim exact ce-ti trebuie...
Si ca sa-l bagi in ceata de tot pe Myke nu ne spui cat au costat proiectoarele si mai ales chestia aia de fibra in care sunt prinse? ;D
Last edited by mosu on 31 Mar 2008, 14:33, edited 1 time in total.
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by georgenis »

Planetarele din fata exista mai solide? M-a sunat baiatul caruia i-am vandut Aro 10.1 si a zis ca rupt de doua ori planetarele fata pana acum. Cum o fi reusit nu stiu, dar cred ca se da prin noroaie mari.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: modificari aro 10

Post by Dan CHIRIAC »

E o performanta intr-un timp atat de scurt. Poate si el forteaza in momente nepotrivite.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Post Reply