modificari aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: modificari aro 10

Post by SERGHEI »

georgenis wrote: Planetarele din fata exista mai solide? M-a sunat baiatul caruia i-am vandut Aro 10.1 si a zis ca rupt de doua ori planetarele fata pana acum. Cum o fi reusit nu stiu, dar cred ca se da prin noroaie mari.
Pai baiatul se da pe asfalt cu ea...asa ca ....nu este de mirare....Tu cate ai rupt in perioada cat a fost la tine??? Supariciule,tu ai rupt ceva ?>>>.1,2,3,...5 bucati???

PS-planetare solide pe fatza exista dar din pacate se livreaza numai cu masina (model 24x)..... :-j :-j :-j :-j

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by georgenis »

Eu nu am rupt nicio planetara. Dar aveam grija totusi cu socurile! Cica era in noroi mare si a prins o piatra si s-a rupt. Ciudat ca s-a rupt in fata de doua ori.
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by vstef_is »

SERGHEI wrote: Pai baiatul se da pe asfalt cu ea...asa ca ....nu este de mirare....Tu cate ai rupt in perioada cat a fost la tine??? Supariciule,tu ai rupt ceva ?>>>.1,2,3,...5 bucati???

PS-planetare solide pe fatza exista dar din pacate se livreaza numai cu masina (model 24x)..... :-j :-j :-j :-j
Coreeeect  ;D
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: modificari aro 10

Post by SERGHEI »

georgenis wrote: Eu nu am rupt nicio planetara. Dar aveam grija totusi cu socurile! Cica era in noroi mare si a prins o piatra si s-a rupt. Ciudat ca s-a rupt in fata de doua ori.

Si tu chiar crezi????!!!!!!!!! :-j :-j

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: modificari aro 10

Post by Dan CHIRIAC »

Poate, mai degraba, daca era noroi printre niste pietre mari.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by georgenis »

Pai ce rost avea sa ma minta? M-a sunat sa ma intrebe daca stiu planetare mai solide, nu sa imi reproseze ceva.
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by mosu »

In fond sunt planetare de dacia gandite pentru niste roti ,cuplu si greutate mult mai mici decat la aro,asta ar putea fi o explicatie.Si faptul ca mai toate aro 10 au probleme cu fixarea grupului fata,arata ca acolo sunt solicitari foarte mari..
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by Suparici »

SERGHEI wrote: Supariciule,tu ai rupt ceva ?>>>.1,2,3,...5 bucati???

pe fata inca nu am rupt nici una. Cand sunt cu roata blocata nu ma ridic pe acceleratie dar se poate intampla oricui sa mai rupa cate ceva. Pe spate am rupt o planetara pe asfalt :)
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by georgenis »

Tocmai am vorbit aseara cu el si mi-a spus ca s-a rupt grupul fata de pe cutie (probabil s-a spart carcasa cutiei de viteze) si s-a spart si reductorul. Nu stiu ce ii face, dar cred ca chiniue masina aia mai mult decat poate.
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by vstef_is »

Cred ca da! La cat de ingrijita si frumoasa era... merita folosita corespunzator! Cred ca trebuia sa isi ia un 24x! Sau eventual sa stea bland si sa caute un LJ70!
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by myke »

georgenis wrote: Tocmai am vorbit aseara cu el si mi-a spus ca s-a rupt grupul fata de pe cutie (probabil s-a spart carcasa cutiei de viteze) si s-a spart si reductorul. Nu stiu ce ii face, dar cred ca chiniue masina aia mai mult decat poate.
Cred ca merge el ca lemnul....Si eu am chinuito in draci cu 215 pe ia si nu s-a mai rupt nimica
Unde s-a rupt planetara fata?daca se foarfeca trompa sa verifice rulmentii cu ace din fuzeta...sigurat sunt sparti.Asa am forfecat si eu una...
Poate a dat jos berbecul si opritoarele de virare sa vireze mai din scurt...am vazut si deastia...
Iar planetarele de 244 s-au rupt si ele....pe 324 ambulanta al nostru...intradevar pe asfalt dar s-a rupt...
Image
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by mosu »

Problema apare de la fixarea grupului fata,se slabesc suruburile,apoi se rup urechile de prindere sau suportii de pe sasiu si apoi planetarele .O sa incerc la mine sa-i pun si contra piulita poate nu-si mai face joc sa rupa saportii,asta dupa ce sudez un suport rupt...
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by myke »

mosu wrote: Problema apare de la fixarea grupului fata,se slabesc suruburile,apoi se rup urechile de prindere sau suportii de pe sasiu si apoi planetarele .O sa incerc la mine sa-i pun si contra piulita poate nu-si mai face joc sa rupa saportii,asta dupa ce sudez un suport rupt...
Tu despre ce model vorbesti :-??
Image
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by mosu »

Toate au problema asta si cele fixate pe cutie si cele pe sasiu(cum am eu).Eu m-am lovit de problema asta la ambele modele si nu sunt singurul...
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: modificari aro 10

Post by myke »

mosu wrote: Toate au problema asta si cele fixate pe cutie si cele pe sasiu(cum am eu).Eu m-am lovit de problema asta la ambele modele si nu sunt singurul...
Atunci oi fi eu singurul care nu am avut probleme la modelul de grup fata montat pe carterul ambreiaj.Daca te apuci si numai afrontezi suruburile si dupa aceea apropii grupul din suruburi in loc sa pui cricul sub grup sa-l ridici pina sta pe carter iar deabia apoi sa stringi suruburile...normal ca se duce.La cel fixat pe sasiu intradeavar pare cam subred.....trebuie sa studiez unpic problema si sa-l modific cumva...
Image

Post Reply