motor pt aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

motor pt aro 10

Post by cristi-devildnb »

daca are cineva idee ce motor puternic si simplu as putea monta pe aroul meu, fara acte
un diesel cu ce putin 160Nm sa si aiba loc intre radiator si cutie si mai ieftinake asa, ca dinala de papuc cu carter cu tot sub 800 epuroi nu gasesc
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: motor pt aro 10

Post by Soryn »

cauta....un 1.6  TDi -SB../era parca pus pa pasaturile mai vechi.audi 80..ori golfurile GTD.are vho 80 de caluti..
User avatar
alex_440068
Membru
Membru
Posts: 197
Joined: 04 May 2008, 15:04
Location: Bucuresti

Re: motor pt aro 10

Post by alex_440068 »

    ...cauta motoare cu care a fost echipat 10-le din fabrica...altfel o sa te cam usture taxa...ca intra la omologare artianala
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by myke »

160Nm?
Fa o provizie serioasa de cutii de viteze...caci o sa crape una pe saptamina ;D
Iar 160Nm nu are nici papucul...are 120Nm deabia td-ul meu are 180Nm.
Image

User avatar
tekno
Incepator
Incepator
Posts: 11
Joined: 22 Nov 2009, 16:01
Location: napoca

Re: motor pt aro 10

Post by tekno »

s-a gandit cineva vreodata la motorul F3N (1.7i) 90CP de renault, pe berlina stiu ca s-a montat cu carcasa de ambreiaj si priza de dacia papuc 1.9D (pe cutiile de aro 10 1.9d care au bloc F ar trebui sa potriveasca fara modificari). inca doua care merita atentie ar fi F7P (1.8i) de 136CP sau F7R (2.0 clio williams) de 150 CP, de potrivit cred ca potrivesc toate care au tip de motor cu F in fata...
Last edited by tekno on 23 Nov 2009, 17:07, edited 2 times in total.
TEAM NAMO
Homebuilt mk2 Fiesta, 160CP/710kg
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by tarzy »

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=164851&hl=

aici vad cateva motoare interesante
User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by adielec »

Sunt cateva motoare ce merg pe Aro 10 mai ales pe linie Renault dar nu prea se baga nimeni la modificari pentru ca cei mai multi vor sa circule si pe strada iar Sf RAR nu e asa de ingaduitor.

Cei care vor doar sa "calareasca muntii" de obicei se orienteaza catre altceva.
Pentru iesiri obisnuite Aro 10 este destul de capabil asa cum este.

Oricum puterea motorului nu e totul la nici o masina. Trebuie sa rezolvi cumva modul in care ajunge puterea aia la roti (transmisia nu e chiar punctul forte la A10) si apoi sa opresti cumva masinaria. Eu personal as lua-o in sens invers.

Solutii se gasesc nu asta ar fi problema, banii sunt cei care ne limiteaza (si timpul).
User avatar
tekno
Incepator
Incepator
Posts: 11
Joined: 22 Nov 2009, 16:01
Location: napoca

Re: motor pt aro 10

Post by tekno »

am citit pe aici si am auzit si de la alta lume ca e cam problematica transmisia de aro 10, dar nu cred ca nu se poate imbunatatii incat sa suporte o putere modica de 90CP care ar fi suficienti si pentru conditii mai grele de teren accidentat, si in plus ai avantajul unui motor foarte fiabil.

PS
sf RAR nu trebuie bagat in seama, trebuie doar sa ai motoru vechi si sa i-l arunci sus o data la 2 ani :-j
TEAM NAMO
Homebuilt mk2 Fiesta, 160CP/710kg
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by razvy »

tarzy wrote:http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=164851&hl=

aici vad cateva motoare interesante
atentie grija mare la acel user ca e tepar am patito cu el
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: motor pt aro 10

Post by Soryn »

razvy wrote:
tarzy wrote:http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=164851&hl=

aici vad cateva motoare interesante
atentie grija mare la acel user ca e tepar am patito cu el

a da . radiatoru de golf ;D ;D ;D ;D ;D ;D
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by razvy »

+ o bobina de inductie care se vroia noua ,dar ea era arsa
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by Werner »

Înainte sa bagi un motor de 90 CP, sau chiar mai mult, trebuie sa sti ca mai sunt si alte piese care sunt solicitate la acea putere, care ar putea sa cedeze, pentru ca nu sunt concepute pentru un asemenea cuplu. Cum a spus si colegul Adielec: ARO 10 cu motoarele care le-a avut în dotarea de serie se descurca foarte bine în teren. Nu îti trebuie sute de cai sa calaresti muntii. Ma refer la motorizerea Renault Diesel si Turbodiesel.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by myke »

Singurul lucru care a rezistat si inca rezista la 11.4-le meu cu motor turbodiesel este puntea spate si cutia de viteze.Puntea spate este de aro 10.5(punte aro 24x) iar cutia de viteze este renault.In rest...planetare fata am rupt, grup fata am rupt....
Aro10 este rezistent daca il lasi cum a fost el gindit la origini.Adica pina in 60 de cai si pina in 120Nm cuplu
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: motor pt aro 10

Post by cristi-devildnb »

la cum stau acum cu finantele cred ca o sa ma rezum in a comprima motorul undeva inre 9.5-9.7 si un carburator mai simplu si mai performant decat ala de nova, probabil de lada si un filtru cu suprafata mai mare
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: motor pt aro 10

Post by amb13 »

Sa va povesteasca Clauss ce pateste el cu motorizarea Renault turbodiesel, sau Alex de la Vilcea, la care pina acum citeva luni rupeau planetarele pe spate in draci, cel putin Clauss a luat-o in ordine,planetare , grup, etc.Acum au planetare facute la Cugir, care dupa cum vad se descurca mult mai bine, dar....., esentialul la spus Werner.Aro 10 se descurca foarte bine cu motorizarile de fabrica,cu alte motorizari, trebuie sa umbli la tot lantul transmisiei, a se vedea si postarile lui Adi Nicoara.Mike la fel a rupt tot ce se putea rupe pina acum, singurul lucru care rezistat cu brio a fost puntea spate, care este de Aro 24x modificata pentru Aro 10, si care normal daca rezista la cuplul Brasovului, rezista si la motorul de renault, dar si la Mike sau schimbat toate celelalte componente originale de Aro 10 cu piese mai de calitate.

Post Reply