Faruri la Aro 24x

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by cristi-devildnb »

eu am pus pe clio becuri chinezesti de 100w pe scurta cu tenta de albastru, consuma mai mult dar ai lumina precum cu xenon. asa o sa pun si la aro. le am de 3 luni si nu s-au ars, dar nu am mers pe unde merge aro. coasta 16 lei setul.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Faruri la Aro 24x

Post by Dan CHIRIAC »

Da, dar solicita si instalatia electrica.
Parerea mea este ca becurile 60/55 w de calitate, fac treaba buna daca farurile au oglinzile si sticlele in mintile lor.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Faruri la Aro 24x

Post by alex »

philips xtreme power 100 ron 2 bucati la carrefour

lumineaza mai bine, doar ca trebuie inel adaptor.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by ydaniel »

philips extreme power 55/60:40lei acuma la carrefour ::)
inel adaptor:1 leu.

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by George »

ydaniel wrote:philips extreme power 55/60:40lei acuma la carrefour ::)
inel adaptor:1 leu.
unde se gaseste inel adaptor?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by ydaniel »

la magazinele de piese auto,mai de cartier asa.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Faruri la Aro 24x

Post by Dan CHIRIAC »

Sau pe aci:

http://www.accesorii-auto.ro/?page=shop ... e&keyword=&

mai pe la coada paginii, asa.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
hbogdan
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 473
Joined: 11 Dec 2009, 20:50
Location: Constanta
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by hbogdan »

Va recomand si Philips Power2Night, am fost placut impresionat cand le aveam pe Oltcit.
Abia astept sa-mi iau Aro si sa-i pun niste Xenoane de 5000K/35W.
Cristi, verifica traseele electrice dupa ce mergi 1h cu becurile de 100W aprinse, vezi sa nu se incalzeasca; la curentul acela dublu, orice contact imperfect intr-o mufa are efecte... Banuiesc ca ai pus si releul aferent...
Aro 10.4 DR, 1995, Renault F8Q248 1.9D, 65CP
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by cristi-devildnb »

nu am schimbat nimic in instalatie, conductorul rezista la 20A iar becul mai mult de 8 nu trage. releele auto sunt de 40A. stiu foarte multi oameni care au pus becuri dastea, din care cativa taximetristi si nici unul nu a avut probleme cu instalatia sau cu incalzirea farului
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
Zmeu
Banat
Banat
Posts: 892
Joined: 15 Apr 2009, 14:39
Location: Bucuresti

Re: Faruri la Aro 24x

Post by Zmeu »

Offtopic....si cred ca de data asta mi-o iau

Stiti ca nu sunt rautacios si ca sunt pacifist dar....
Bai fratilor, pe voi nu va deranjeaza cand vine 1 din contrasens cu lumini albastre, xenoane si altele minunatii dinastea????
Eu mi-as lua Kraz numa ca sa intru in "aceia" si sa declar ca am fost "orbit" de lumina
User avatar
Fane
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 301
Joined: 20 Aug 2009, 23:31
Location: Campeni Jud.Alba
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by Fane »

Daca tot suntem la capitolul faruri,vreau sa cumpari si eu 2 faruri noi,sau aproape noi,ca cele din poza de la avatar.Astea care le am, cand vine noaptea [-O< iti vine sa nu mergi cu masina.Deci doua faruri si ce becuri sa ii pun sa am lumina buna??? :)Astepm parerile voastre.
Aro 243
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by George »

bine tu, Plastec! nu esti off deloc. becurile de peste 60/55w nu sunt omologate pentru utilizarea pe drumurile publice! daca veti cauta in oferta oricarui producator serios, la becuri pentru far, se gasesc numai de 60/55. daca au in oferta si becuri de 90-100w, scrie clar pe ele ca sunt pentru offroad/rally/proiectoare, etc. numai astea de la chinezi, cum n-au nicio omologare...scrie ca poti sa le pui oriunde, sau nu scrie nimic...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
sorin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1065
Joined: 06 Dec 2007, 23:04
Location: Constanta
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by sorin »

alea albastre chinezesti te omoara cand vine cineva si din fata si din spate , mai ales daca isi regleaza fiecare farurile dupa ureche,valabil si la xenon cu toate ca instalatile cu faza scurta si lunga pe faza scurta lumineaza rezonabil pt toata lumea (si pt proprietar si pt participantii la trafic) am eu puse si pe ARO si pe ford(instalatie pt auto care folosesc becuri h4).la h7 au becuri separate pt lunga,scurta..
User avatar
psycho
Incepator
Incepator
Posts: 31
Joined: 15 Feb 2010, 22:03
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by psycho »

Recomandabil pentru cei care vor sa puna Xenon este adaptarea unor faruri cu lupa, pentru ca au foarte bine determinata raza de actiune a fascicolului luminos si previne orbirea participantilor la trafic.

Ca o completare a postului meu anterior, pentru modelul de Aro cu doar 2 faruri rotunde (unul pe fiecare parte) si dispun de buget de imbunatatire al vederii pe timp de noapte, exista alternativa farurilor de Mercedes G-Klass - varianta conceputa pentru xenon cu lupa.

exemplul:
Mercedes-Benz-G-Class_2009_800x600_wallpaper_01.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia.
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Faruri la Aro 24x

Post by cristi-devildnb »

eu am xenon wannabe doar pe scurta. pe lunga am h1 de 60w. si tin compensarea pt greutate la maxim.
orbirea se face in general de la faza lunga uitata, faruri dereglate sau masina incarcata cu compensarea neajustata. in rest faza scuta nu ar trebuii sa iti intre in ochi decat o juma de sec cand trece masina pe langa tine

ps gul ala cu lupa inclusa in far parca e soarece
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson

Post Reply