Ar merge modificat un ARO in acest fel ?

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita

Ar merge modificat un ARO in acest fel ?

Post by Cristian1 » 28 Mar 2010, 15:07

Acum ceva vreme am dat pe "google" de niste chestii interesante, adica un kit de suspensie mai putin obisnuit. Am vazut ca este folosit doar in state si arata foarte bine masina modificata in acest fel.
Image
Cele doua piese incercuite cu rosu sunt un fel de subsasiu ce se monteaza in prinderile bratelor inferioare iar mai apoi vechile brate se monteaza de respectivele traverse.
http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... G%26um%3D1 Aici este modificat un chevy s10 cu tractiune doar pe fata dar sunt modificate si 4x4. Indata ce gasesc o poza o postez.
Ma gandesc ca trebuie prelungite sau aduse mai jos si bratele superioare care nu vor mai ajunge la fuzeta si celelalte piese vor trebuie adaptate/prelungite, si diferentialul trebuie coborat sau...
Ce ziceti merge modificat in acest mod un ARO?
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS

Cristian1
Membru de elita
Membru de elita

Re: Ar merge modificat un ARO in acest fel ?

Post by Cristian1 » 28 Mar 2010, 15:13

http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... s%3Disch:1
Aici kitul este montat si pe un 4x4

Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator

Post by Dan CHIRIAC » 29 Mar 2010, 10:53

Care ar fi scopul? ce fac de fapt chestiile alea? ca, eu unul, nu am priceput mare lucru.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Soryn
Membru legendar
Membru legendar

Post by Soryn » 29 Mar 2010, 17:49

Dan CHIRIAC wrote:Care ar fi scopul? ce fac de fapt chestiile alea? ca, eu unul, nu am priceput mare lucru.
un fel de prelungitoare..ai suportilor sasiului, vin in locu basculelor..inferioare odata prinse cu suruburi,...apoi basculele inferioare vin pozitionate mai jos in "noii suportii" ,..si la bascula superioara..e un fel de 'suport prelungitor" intre suportu sasiului si bascula tot prin suruburi,..

lungimea barelor de conexiune intre capetele de bara..este lungita,..amortizoare..mai lungi. etc

iar in spate se vad ce "tapene.." sunt distantierele intre punte si arcurile cu foi ;)

cred ca , Monster truck-urile tot modificari de genu au,..pt a incapea gumele de profil >-)

Cristian1
Membru de elita
Membru de elita

Post by Cristian1 » 02 Apr 2010, 18:50

Eu zic ca ar merge facuta modificarea asta .... doar ca tot va lovi musuroaiele cu "subsasiul" asta.

ady2010
Junior
Junior

Post by ady2010 » 29 May 2010, 23:13

merge modificarea daca te intereseaza sa o salti de fata,am vazut in cluj un dodge ram lucrat k traverse dealea.nu stiu daca se pot omologa dar cred k e valabila treaba.
Aro 324 td
Alfa romeo 156 2,4jtd
Renault Magnum V8

Cristian1
Membru de elita
Membru de elita

Post by Cristian1 » 30 Oct 2010, 22:05

Mai nou am vazut inca o solutie pentru a salta fata cu suspensia independenta...si anume Punte independenta portal 8) :o ;D http://www.pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=849796

Daca mai pui si kitul de inaltare din sasiu (acel "subframe") si portale la independente, ai face ceva frumos dintr-un ARO, dar e suficient zic eu cu una dintre modificari.....prefer portala :)>-

mihai aro
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by mihai aro » 31 Oct 2010, 13:59

Cu siguranta portalele ar fi cele mai bune, pentru ca scade si tensiunea pe planetare pe langa o inaltare destul de mare

Post Reply