conversie tambur-discuri

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by Cotizo »

Pai nu sunt bricolate - Semaca si-a pus discuri de Samurai si etrieri de Renault 21 - de ce nu ar fi in siguranta?
Pe de alta parte, daca iti adaptezi o pompa de frana servo si ai sistemul original facut ca lumea si reglat, nu cred ca nu va merge. Eu asa am - o sa-ti spun cum merge dupa prima tura mai serioasa...

tcu
Junior
Junior
Posts: 81
Joined: 21 Jan 2009, 14:05
Location: Arad

Re: conversie tambur-discuri

Post by tcu »

merg cele de mai sus am vazut, am condus sunt incomparabil mai bune
dar cu RAR-ul este o chestie
cum vad un M pe ulita ridica steagul si esti pe dreapta.......................... dupa aia depinde pe cine cunosti
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by Cotizo »

Se leaga de chestii de-astea? Discurile sunt teoretic mai bune decat tamburii ca sistem de franare...
tcu
Junior
Junior
Posts: 81
Joined: 21 Jan 2009, 14:05
Location: Arad

Re: conversie tambur-discuri

Post by tcu »

1.pai se leaga sigur ptr ca nu se pot omologa discurile, se retine talonul
2.in caz de accident asigurarile nu vor despagubi ptr. ca masina are modificari neomologate(crede-ma pe criza asta scaneaza orice cand e vorba de dat bani)
3.tot in caz de accident si daca nu esti de vina risti sa fii din aceeasi cauza
4.risti sa nu primesti verificarea tehnica, caz in care oricum nu-i valabila asigurarea

am mai spus pe undeva, modificarile merita din plin dar la o masina dedicata doar terenului si nu soselelor

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2403
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by vercingetorix »

De retinut talonul doar organul de militie-politie are dreptul asta.
O alta treaba e ca pe talon nu se specifica sistemul de franare, ci doar dimensiunile anvelopelor, asta pe vechile taloane, caci pe astea noi nu se specifica mai nimica, doar cilindreea, puterea motorului si masa masinii
Si daca iti cer actele, ofera-le copii xerox si spune-le sa te verifice pe calculator, motivezi ca ti s-au furat actele de atatea ori ca te-ai saturat sa tot umbli sa le refaci
Risti cel mult o amenda ca umbli fara acte, dar tot e mai ieftin decat sa mergi iar pe la RAR, ITP si alte acronime d-astea...
Si oricum, daca fac abuz faci o mica chemare in judecata si ii obliga instanta sa-ti restituie actele, pastrezi hotararea judecatoreasca si ramane valabila si pe viitor
In alta ordine de idei, ca sa revin la topic, de-aia cautam un kit de montaj tip aftermarket, ca te scapa de o gramada de frecusuri d-astea...
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by Cotizo »

Da, dar nu exista... Sa zicem ca ti-ar face americanii, dar tot nu e omologat in RO. The End.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2403
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by vercingetorix »

Aici e aici, ca orice firma (de tuning auto sau ceva similar) ce comercializeaza subansamble auto pe teritoriul RSR musai sa aibe stampilutza de RAR cu holograma pe respectivul produs.
Montaj in service agreat de RAR dupa care...asta e.
The end.(sau kanietz filma :D )

Iaca de un par egzamplu : http://www.tuningmall.ro/sistem-franare ... e-upgrade/
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by George »

nu prea s-a terminat filmul! asta era odata, inainte ca romania sa fie ue. din 2007, orice produs care este omologat intr-una din tarile membre, i se recunoaste omologarea si in celelalte tari ! ;D
continuati...ca incepuseti bine.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by RUDY »

Doar un kit pt Samurai s-ar potrivi,de fapt suportul pt etrieri banuiesc ca vrei sa fie gata facut,Sami pe spate are tot ferodouri si majoritatea au trecut pe discuri .
http://www.suzuki-samurai.nl/remmen/remmen-eng.html
http://www.bc4x4.com/tech/2000/zukdiscs/zukdiscs.cfm
http://www.lowrangeoffroad.com/index.php/
Cred ca astia de la lowrangeoffroad s-ar putea sa aiba,desi puntea la IMS- ARO e mai groasa,deci tot ar trebui modificati si suportii.Kit special pt IMS mai mult ca sigur ca nu ai sa gasesti,deci tot home made...
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by ydaniel »

ca tot veni vorba de frana de mana pe cardan,asa ceva este si la toyota hylux si mercedes benz sprinter.
tcu
Junior
Junior
Posts: 81
Joined: 21 Jan 2009, 14:05
Location: Arad

Re: conversie tambur-discuri

Post by tcu »

sau de gaz 69
sau sr 132 tot pe cardan, pe m merg fara multe modificari, esye in arad o bucata ca frana de sr, spatele nu-l mai misti cand e trasa
User avatar
mircea
Incepator
Incepator
Posts: 25
Joined: 31 Dec 2008, 11:33
Location: bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by mircea »

Salve
Stiu ca vin tarziu dar se poate adapta un disc care intra direct pe butuc 2 etrieri cu frana mana pe ei si 2 suporti ce se pot face pe loc . Cauta pe cineva dispus sa faca si eu te indrum

toate bune
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2403
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by vercingetorix »

mircea wrote:Salve
Stiu ca vin tarziu dar se poate adapta un disc care intra direct pe butuc 2 etrieri cu frana mana pe ei si 2 suporti ce se pot face pe loc . Cauta pe cineva dispus sa faca si eu te indrum

toate bune
multam de bunele tale intentii, dar ma intereseaza doar solutii tip aftermarket si nu "hand-made"
uf, ca abia ne mai putem exprima in limba romana neaosa
Daca nu Aro, atunci ce ?
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by vstef_is »

si piata after market pentru ARO care-i, ca eu nu am auzit de ea.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2403
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: conversie tambur-discuri

Post by vercingetorix »

vstef_is wrote:si piata after market pentru ARO care-i, ca eu nu am auzit de ea.

nu mai reiau discutia, tot ce am avut de spus si de intrebat e exprimat in topicul deschis de mine.
Daca nu Aro, atunci ce ?

Post Reply