aro 10 masina de zi cu zi

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
horghet
Nou venit
Nou venit

aro 10 masina de zi cu zi

Post by horghet » 11 Nov 2010, 00:09

Va salut.Problema e ca inca nu sunt proprietar de aro desi va urmaresc forumul de mult timp..Dupa lungi cautari si nedumeriri,nelamuriri,etc m-am hotarat asupra unui model de masina .Aro 10.4 sau 11.4 .Ideea e sa fie benzina (pentru taxe) si sa fie un pret ca pentru un bugetar cu salariul redus.Trecand peste toate acestea am deschis acest topic in ideea de a afla cit mai multe lucruri de la dvs proprietarii de aro si nu de la toti ceilalti pe care i-am intrebat si care se uita ca la felul 14 la mine spunindu-mi ca n-am ce face cu banii daca vreau asa ceva...etc etc ,in ciuda argumentelor pe care eu insumi le-am descoperit.Ma refer la:Sasiu,motor mic,aspect,4*4.Toata lumea i-mi zice ca directia e o mare problema,piese nu mai sunt,reductoarele alta problema,la fel cutia de viteze(si daca scoti transmisia fata tot mergi caci trage spatele nu?).Eu am un garaj personal (deci as avea loc pentru diverse reparatii )dar as vrea sa-mi spuneti opinia dvs.in legatura cu aceasta problema .Aro10,masina de zi cu zi .E posibil acest lucru si ce presupune.Va multumesc anticipat.

hbogdan
Membru Devotat
Membru Devotat

Re: aro 10 masina de zi cu zi

Post by hbogdan » 11 Nov 2010, 10:39

Chestia cu benzina pentru taxe e cu dus si intors: nici la diesel 1.9 nu sunt prea mari, insa compara benzina pe carburatie cu diesel pe injectie mecanica. Masinile Aro au transmisie permanenta spate, iar fata este cuplabila din reductor si MRL-uri. Directia e mecanica, dar exista si pe servo. Piese se gasesc, dar important este sa ai grija de masina si sa-i faci mentenanta la timp. E posibila ideea de Aro10 masina de zi cu zi, sunt colegi sau alti proprietari care fac zi de zi km peste km cu Aro.
Aro 10.4 DR, 1995, Renault F8Q248 1.9D, 65CP

amb13
Membru legendar
Membru legendar

Post by amb13 » 11 Nov 2010, 12:18

Din luna Mai de cind am terminat masina o folosesc zi de zi, .In tot acest timp am schimbat doar servofrina, in rest nu am avut nici o problema cu masina. Acum am pregatito de iarna, am luat ceva cauciucuri M+S second hand ,antigel, solutie de parbriz de iarna, etc. Chiar ieri am prelungit asigurarea RCA, a costat 236 de lei la Tiriac (apropo au promotie pina la sfirsitul anului),rovignieta se plateste ca si la autoturism, impozitul este undeva in jur de 150 de lei.Motorina bag si de la pompa, si de pe marginea drumului, (inca se gaseste la 3 lei litrul), la un consum undeva in jur de 8 litri, depinde ce pantofi am in picioare.Masina mea este un Aro 11 4 motorizare diesel aspirat de 1,9, cutie in 5 trepte, o poti vedea la prezentare masini.Cred ca costurile de intretinere sint rezonabile si nu le depasesc pe cele ale unui plastic, plus ca eu merg cu masina unde vreau.

CRISX
Membru de elita
Membru de elita

Post by CRISX » 11 Nov 2010, 15:52

amb13 wrote:plus ca eu merg cu masina unde vreau.
dar , on-road, mai incetisor ! ;D

razvy
Membru legendar
Membru legendar

Post by razvy » 11 Nov 2010, 20:59

mai incetisor e drept ,dar tot mai tare ca si un benzinar cu ,cutie in 4 ;D
si eu circul cu 10,4 1,6 benzina cam zi de zi ,nu au fost probleme poate fi folosita daca este INTRETIUNTA
reductorul sau cutia nu cade ,doar daca circuli fara ulei si le fortezi ca naiba
acuma sa vedem lucrez la un 10,4 diesel sunt curios cum o fi ,daca poti ia diesel ca ,benzinaru consuma

CRISX
Membru de elita
Membru de elita

Post by CRISX » 11 Nov 2010, 23:09

razvy wrote:mai incetisor e drept ,dar tot mai tare ca si un benzinar cu ,cutie in 4 ;D
Touche, my friend ! :)
Pt. circulatia din Bucuresti cel putin, e foarte, foarte, foarte greu sa utilizezi zilnic o masina
greoaie si lipsita de putere si demaraj cum sunt majoritatea aroaselor. Cei care conduc si alte
autoturisme - in Bucuresti - inteleg ce zic.

razvy
Membru legendar
Membru legendar

Post by razvy » 12 Nov 2010, 09:34

eu la aro 10,4 cu motor 1,6 chiar nu am simtit lipsa de putere in treptele 1 2 si 3 fuge foarte foarte bine ,de multe ori las masini straine la semafor ,directia nu mi se pare greoaie ,franele sunt puse la punc te scot prin parbriz ,oricum in vitezele 1 2 si 3 se misca mult mai bine ca o dacie cu motor 1,4

Post Reply