Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
albert_md2004
Incepator
Incepator
Posts: 23
Joined: 21 Sep 2007, 21:34
Location: iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by albert_md2004 »

da, dar din discutia de mai sus am inteles ca nici una nu ar merge pe aro 10.

User avatar
maryuss
Junior
Junior
Posts: 76
Joined: 17 Jun 2010, 15:17
Location: jud. Alba

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by maryuss »

Nu trebuie neaparat o punte pe fata cu acelasi raport la grup cu cea de pe spate, se schimba si puntea spate :)
Nu stiu cat ar fi de greu sa se monteze motorul, transmisia si puntile de pe un samurai pe 10... sau caroseria de 10 pe un sasiu de samurai echipat, treaba asta facandu-se fara omologari.
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by tudop »

Samuraiul e mai ingust si mai scurt ;D Si oricum, nu poti face asa ceva si sa mergi legal pe strada la noi. Doar daca te duci in Anglia sa-ti omologhezi productia :-j
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Dan CHIRIAC »

... si apoi, daca e sa adaptezi caroseria de ARO 10 pe Samurai, care mai este smecheria? Il lasi pe Samurai in pace, cum e el de la mama lui si gata.
Dupa parerea mea, realizarea unei punti de la 0, cam depaseste posibilitatile unui simplu atelier, cat o fi el de bine dotat.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by icXu »

cristi-devildnb wrote:[...]diferentialul nu poate fii sub nici o forma pe centru pt ca acolo e motorul. daca o pui in laterala nu poti monta cardanul chiar daca ai cutie in 5, dar la aia in 4 unde ai un cardan de cativa cm. singura metoda ar fii marirea ampatamentului prin deplasarea axei mai inspre in fata cu vreo 30 cm ceea ce e aproape imposibil
Un argument solid care ma face sa renunt la idee.
S-ar mai putea prin adaptarea unei cutii de viteze+reductor care sa aiba iesirile pt cardane pe stanga/dreapta, caz in care s-ar portivi puntile de la acelasi donator; dar aici intervin alte probleme cum ar fi: adaptarea cv la motor, prinderea cv pe sasiu, pozitionarea manetelor de la cv si reductor,cardanul de pe spate e posibil sa atinga de sasiu,etc
Deci, din pacate, este destul de greu sa ai punti rigide pe aro 10.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by amb13 »

E cam mare inghesuiala sub un Aro 10, nu-i asa?
Si eu am cochetat cu idei din acestea in momentul in care m-am apucat de masina, dar am stat de vorba cu Adi Nicoara, si mi-a explicat cam cum sta problema, si cei vechi stiu ca Nicoara a scos cam tot ce se poate dintr-un Aro 10.Este un topic despre fosta lui masina pe aici, dar pe alt forum 4x4 , stiu ca a dat detalii mult mai exacte si mai amanuntite despre modificarile aduse masinii.
moss_ene
Incepator
Incepator
Posts: 23
Joined: 13 Jan 2009, 17:05

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by moss_ene »

Se ia una bucata Aro 243 sau 244 *-:) se monteaza punte rigida pe fata( s-a mai facut aici pe site) de ims sau tv ; se decaroseaza si se monteaza o caroserie de aro 10 la care se modifica prinderile de sasiu si partea din fata care trebuie alungita cu 10 15 cm.
Si avem un aro 10 cu punti rigide O0
Avantajele mecanicii paltformei de aro 24 este fiabilitatea si posibilitatea montarii de blocante pe ambele punti iar daca se gasesc si rapoarte originale de tv acel aro 10 va trage 33'uri fara probleme.
Singura problema va fi inmatricularea [-O< .


Numai bine. :)>-
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by ydaniel »

ixule cumpara mai bine 4 anvelope de teren.greseaza-o cat mai des cu vaselina cat mai buna/. %%- good luck
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

Suzuki LJ80 are grupurile pe mijloc....doar ca sunt inguste puntile si foarte scumpe fiindca sunt rare :(
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

O idee pentru puntea fata rigida la ARO 10.
avantaje:
-grup pe mijloc
-este portala
-la un trial o sa fie cea mai pozata masina ;))
dezavantaje:
-trebuie manufacturata...
-greutate mai mare decat la o rigida clasica dar se poate rezolva cu diferite artificii...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

Alte poze. Este un buggy pentru trial norvegian.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Soryn »

ce rasplateste munca asta enorma de manufacturat artizanal o gramada de piese in vederea sudari, este faptul ca poti monta un grup cu autoblocant serios .,lucru bun de altfel ,nu mai crapa planetarele, puterea fiind distribuita in mod limitat, ambelor roti, cardanul merge montat cu tampon de cauciuc
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

Asa arata o punte de Suzuki LJ80 :
micuta, firava si rara :( ...dar cred ca singura punte cu grup pe mijloc din lume. :-??
Image
Image

sursa poze: http://www.offroadexpress.co.nz/Forums/ ... 23&t=32509
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by ydaniel »

Din poze firava si micuta nu pare.Totusi pt majoritatea ARO-urilor 10 o mecanica intretinuta+anvelope de dimensiuni normale nu pun problema la mersul in teren.
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Punte rigida pe fata, la ARO 10?

Post by Cristian1 »

Puntea de samurai e mica, asta de LJ e si mai mica. Iar ARO 10 nu are 850 kg cat are LJ-u ;)) Bine, eu am pus poza pentru ca e singura din lume cu grup pe mijloc pentru autoturisme, nu am mai vazut la alte masini.
La zanfi.it exista pentru samurai kit-uri de latire a puntilor cu planetare HD , probabil ca exista si pentru puntea de LJ si asa poate ar rezista pe ARO.
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS

Post Reply