Modificare anvelope Aro 240

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
claudiu73
Nou venit
Nou venit

Modificare anvelope Aro 240

Post by claudiu73 » 20 Feb 2011, 10:12

Am apelat acum cateva saptamani la voi pentru a-mi recomanda un mecanic bun si astfel am ajuns sa-l cunoasc pe George Pantelimon de care am fost foarte multumit. Va reamintesc ca am un Aro 240 care a fost cu motor L25 si pe care l-am inlocuit recent cu unul L30. Masina ruleaza foarte bine, dar din nefericire, anvelopele existente pe ea nu dau randamentul scontat pe off-road, sunt foarte inguste si fara cranturi. Apelez din nou la voi pentru recomandari tehnice privind modificarea anvelopelor cu unele de dimensiuni 235/75/16, daca este posibil, as si vrea sa achizitionez un set complet de jenti cu anvelope.

teodor
Membru
Membru

Re: Modificare anvelope Aro 240

Post by teodor » 20 Feb 2011, 11:09

In aceeasi situatie am fost si eu , am avut 6.50/16 Petlas M+S si tot ce pot sa-ti spun este ca am ramas impotmolit de mai multe ori inclusiv in nisip si pietris pentru ca sunt prea subtiri pentru greutatea masinii.
Acum am 235/75/15 BFG KM pe jenti de Aro si sunt cu totul altceva, in sensul bun! Pe asfalt sunt un pic mai zgomotoase decat celelalte dar castigi enorm la stabilitate, la franare nu am sintit nicio diferenta.Eu nu am servo directie si totusi nu trag mult mai greu de volan pentru ca suprafata de contact cu solul cred ca este aproximativ egala intre cele doua tipuri de pneuri.
Din pacate nu am o parere despre cum se comporta in off road pentru ca am probleme la motor si nu le-am testat inca ( o sa ajung si eu la George Pantelimon saptamana viitoare si sper sa am din nou masina functionala [-O< ).
Sfatul meu : pune-ti jenti de Aro cu cauciucuri MT...este un mare pas inainte!

George
Administrator
Administrator

Re: Modificare anvelope Aro 240

Post by George » 20 Feb 2011, 15:09

235/75 R15 !! este corect si echivalent cu ce ai, si gasesti si jante. vezi ca pe 15 se mai gasesc si din acelea pline, cum ai tu pe 16, insa nu sunt de dorit. tabla destul de firava si se ovalizeaza la gauri. cauta "spitate" de aro si ai rezolvat problema.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply