Punte spate cu discuri aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

Am reusit saptamana asta sa schimb puntea spate cu una pe discuri model 86, am facut si ceva poze sper sa le pun pana maine seara.Astazi am terminat si am facut ceva probe cu ea si pe sosea si pe deal, prima oara imi cam ramanea blocat etrierul (nu a mai functionat de mult si din aceasta cauza cred) dar in seara asta si'a dat drumul si acum vad ca functioneaza perfect, daca nu isi revenea faceam rost de doua a etriere complete de pe o masina care a functionat si era in regula (aceste etriere de dacie fata sunt provizorii pentru ca nu pot conecta cablul de la frana de mana), oricum multumesc pe aceasta cale lui razvy pentru ca mi'a dat ideea cu etrierele de renault 18 pentru a putea conecta si frana de mana care pentru moment nu functoneaza. Eu aveam alta idee cu frana de mana mai exact am toate piesele pentru a monta frana de mana pe cardan cu centura tot model mai vechi 86 dar care este mult mai migalos si mai complicat de montat decat schimbat 2 etriere care nu dureaza mai mult de o ora. Inca sunt in cautare de etriere spate de renault 18, sper sa gasesc pana la anul pe vremea asta ca sa ma pot prezenta la ITP in regula.

Sunt bucuros ca am scapat in sfarsit de problemele cu vechiul sistem de franare, de fapt noul sistem pentru ca este mai nou decat ce am montat eu acum respectiv puntea model 86, singurele modificari ce le'am adus la aceasta punte a fost in afara de transplantul grupului de pe o axa pe cealalta, schimbarea piesei care intra pe fuzeta din 3 prezoane in 6 prezoane adica am facut rost de 2 port fuzete de fata si le'am montat in locul celor cu 3 pe spate, atat este tot ce am modificat si alta chestiune punte model 86 nu are acel suport pentru cric dar se poate suda acest suport in rest sunt asemanatoare ca prindere, ca distante intre suportii de tampoane si bride.

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

In sfarsit am montat si etrierele de renault 18 pe puntea cu discuri spate, am conectat si frana de mana si functioneaza perfect. Mai am ceva mici reglaje de facut si am terminat.

Stie cineva la cati dinti se regleaza frana de mana ??
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by Soryn »

frana de mana o reglezi inasa fel incat sa tina jos,.daca nu faci asta..ridici maneta in pozitie ciudata spre verticala
iti alegi tu o pozitie confortabila!
mai ales puntea cu discuri e o raritate!
User avatar
claus4fly
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 279
Joined: 23 May 2008, 19:17
Location: Petrosani(HD)
Contact:

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by claus4fly »

Mai facut curios, aşa că aştept să vină vara să pot lucra...mai ales că am puntea spate de mai jos in grădină ;D
Rămîne de vazut cum se potrivesc piesele de pe puntea de benzinar pe puntea mea de diesel cu suspensie pe arcuri elicoidale...
Mai apare şi problema legalitătii ,dacă nu se consideră modificare a sistemului de frînare 8-X

Dacă mai ai poze cu modificările te rog să le pui, că-i un subiect interesant...
Intrebare: de la ce model de Renault 18 merg etrierii spate ....şi cum se rezolvă problema cu frîna de mînă
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

Da claus, puntea cu discuri din poza este aceeasi cu c am montat eu p masina, eu cred ca se potriveste si la diesel cu conditia ca, coroana si pinionul de atac sa aiba dantura in sens opus ca la benzinar iar arcurile elicoidale nu stiu cum ai putea sa le adaptezi pentru ca nu am incercat.


Modificari.le aduse punti cum am mai zis si mai sus, maieurile in 3 prezoane le.am schimbat cu 6 de la butuci de fata.
Frana de mana, am avut ceva de furca cu ea dar am pacalit.o pana la urma, cablul este un pic cam scurt cca 3 cm dar am prelungit cu o plagbanda, i.am facut o ureche si gaura si apoi am bagat.o pe surubul intinzator care vine la maneta. Urechile care tine camasuiala cablului trebuie mutate mai in lateral ( eu am facut altele si le.am sudat langa cele originale), atat am avut de modificat.

Etrierii de renault se potrivesc perfect cu conditia ca urechea unde vine opritorul camasuieli cablului de frana de mana sa fie majorata un pic gaura ( nu foarte mult pentru ca se subtiaza si riscati sa se rupa la tragerea franei de mana )


O sa mai atasez poze saptamana viitoare pentru ca o sa fiu ocupat zilele astea.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

SorinTVY wrote:frana de mana o reglezi inasa fel incat sa tina jos,.daca nu faci asta..ridici maneta in pozitie ciudata spre verticala
iti alegi tu o pozitie confortabila!
mai ales puntea cu discuri e o raritate!

Am auzit de la cineva ca ar trebui sa tina la 11 dinti, cica asa este normal la RAR :-@
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by florian »

la RAR nu se numara " dinti " se masoara eficacitatea fanei de stationare. pe un stand de franare.
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

Pai tocmai, la maxim 11 dinti placutele sa se faca una cu discul ;D
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by florian »

la Dacia 1300, pe vremuri , frana de mana o reglam la " 7 " dinti.
User avatar
aro_geo
Membru
Membru
Posts: 190
Joined: 09 Nov 2008, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by aro_geo »

Citez din "Notita Tehnica" de Aro 10 de la pagina 94: "Frana de mana este corect reglata cand pentru imobilizarea automobilului sunt necesari 6 dinti pe sectorul dintat." ;D
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by Dan CHIRIAC »

La ARO frana de mana se regleaza sa tina la 6 dinti.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

Asta am vrut sa aflu ;D

Multumesc ^:)^
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Punte spate cu discuri aro 10

Post by offroad m461 »

Am promis ceva poze ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply