flanse roata aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

flanse roata aro 10

Post by offroad m461 »

Rog si eu pe cineva care are la indemana dimensiunile prezoanelor si diametrul gauri interioare pt aro 10 in 6 prezoane. Am nevoie pt a.mi achizitioana un set flanse, si nu sunt in tara ca sa pot masura p masina asa ca rog daca are cineva idee de aceste dimensiuni, daca ar exista si o poza ar si mai bine :)


Multumesc.

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: flanse roata aro 10

Post by offroad m461 »

Am gasit dimensiunile pentru modelul de flanse aro10x in 6 prezoane, multumesc pe aceasta cale lui Ionut ^:)^


diametru exterior: 180mm
diametru interior: 117mm
grosimea: 39 mm
alezaj prezon: 27mm (unde intra cheia tubulara)
adancimea alezajului: 31mm

%%- good luck
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: flanse roata aro 10

Post by icXu »

Da de veste aici inainte sa dai comanda ca poate mai sunt doritori si obtii un discount pt mai multe seturi; as dori si eu un set, da mai mute detalii. Ms.
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: flanse roata aro 10

Post by CRISX »

care-i scopul lor, scot jentile mai spre exterior ?

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: flanse roata aro 10

Post by offroad m461 »

Daca gasesc dimensiunile astea de flanse o sa va dau de veste cu siguranta, important este sa dau de ele. Am vazut ceva intr.un magazin dar sa vad daca au dimensiunile astea, si ca grosime ma intereseaza de 40 mm, sper sa gasesc si la un pret nu mai mare de 100 eur :) acum o sa vedem.
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: flanse roata aro 10

Post by icXu »

Sunt foarte slabe sansele sa gasesti in comert deoarece distanta dintre prezoane, la aro 10, este atipica si nu se mai gaseste la nicio masina; butucul de aro 10 este derivat din cel de dacia 1310 dar care s-a dublat,adica intre cele 3 de dacia s-au mai intercalat inca 3 si astfel s-a creat ceva atipic... din cauza asta nu se potrivesc nici jatele de la alte masini.
Eu sunt hotarat sa fac ceva , dar oscilez intre a intoarce jatele si flanse, fiecare avand dezavantajele lor: flansele adauga greutate iar inorsul jantelor provaca probleme la itp, lasand la o parte uzurile specifice et-ului mult prea negativ.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: flanse roata aro 10

Post by Soryn »

ca pret te ajung undeva la 300 de lei fara prezoane care le cumperi separat si le si montezi +O GRAMADA DE ALERGATURA, materialu se prelucreaza greu pe, strung daca is din fier, de aceea e pretul ridicat,'

e o varianta cu et-ul la jante, tot cam acolo ajungi si nu adaugi greutate in plus ca la flanse ::)

Post Reply