Prototip snorkel Aro

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Constantin wrote:Evita suruburile.Cele doua parti se pot asambla cu lipici Sika(in tuburi metalice,aceeasi talie ca tuburile de silicon),impermeabil ,elastic,indestructibil,extrem de rezistent,se poate vopsi.Indicat ar fi ca interiorul tubulaturii sa fie vopsit in prealabil cu vopsea epoxidica sau alta vopsea .
nu inteleg ce suruburi sa evit....ce sa asamblez cu lipici?

User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Astazi am scos si capul din matrita (bineinteles fiind facut de mine nu a iesit asa bine...imi trebuia niste gelcoat pentru suprafata ext si sa-l fi facut mai gros putin), l-am chituit putin pe unde a avut imperfectiuni, am curatat gaurile de prindere, suportul de prindere pe stalp si grila pentru a nu intra orice ganganie prin el....doar cele mai mici ;D ;)
Pozeeee
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Ady on 30 Jun 2012, 17:42, edited 1 time in total.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Nu prea arata chiar asa de bine grilajul acela dar asta e si din cauza piesei ca nu are forma patratoasa, s-ar fi asezat mai bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Ady on 30 Jun 2012, 17:46, edited 3 times in total.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Ady on 30 Jun 2012, 17:46, edited 2 times in total.

User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

La baza are patru gauri de prindere dar....sunt putin mai greu de prins pe interior pentru ca nu prea este loc intre aripa si caroserie >:( Oricum cu putin chin 3 din ele pot fi prinse iar cu suportul de pe stalp s-a rigidizat foarte mult.
Cum aceasta piesa nu a iesit prea bine si a mai fost chituita prin cateva locuri o sa o pastrez eu. Astept inca sa-mi spuneti cui ii trimit o piesa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Ramane sa-l vopsesc negru pentru ca nu m-am gandit sa le spun sa-l faca negru. Pentru celelalte o sa iasa direct negre fara sa fie vopsite.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Prototip snorkel Aro

Post by wolfman »

Prefiltrul este detasabil sau este lipit?
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

E detasabil. Trebuie bagat si prins cu un colier...eu nu l-am mai prins pentru ca nu l-am lasat pe masina.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Am si eu o intrebare...chiar asa nu este interesat nimeni? Nici macar un feedback....arata bine, nu arata, mai trebuia facut ceva....e prea scump!!!???
Oricum saptamana asta o sa mai fie gata o piesa pentru o persoana de aici si daca nu este nimeni interesat....asta e. Eu l-am facut pt mine....am vrut sa vad daca reusesc, am reusit, sunt multumit de ce a iesit si...o sa continui cu alte piese.
Toate cele bune tuturor.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Prototip snorkel Aro

Post by wolfman »

Din poze e mai greu sa-ti dai seama. Cand o sa-l pun pe masina o sa revin si eu cu poze si impresii. Asa, la prima vedere, mi se pare cam departat de stalp, prefiltrul nu sta drept si diametrul exterior la capatul superior era bine sa fie 77 mm ca sa se potriveasca prefiltrele existente pe piata.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Da stiu ca este putin cam departat de stalp din cauza ca ar fi trebuit sa fie bagat mai in interior de jos si din cauza asta si "prefiltrul" este inclinat. Cat despre prefiltre eu am vazut ca au 77mm cel care intra pe snorkel si 88mm cel care se fixeaza pe exterior. Deci ca sa se potriveasca ar fi trebuit sa aiba aproape de 88 mm dimensiunea exterioara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Ultimele poze; montat si vopsit negru. Va trebui sa-l matuiesc putin ca nu imi place lucios.
Dupa ce il termin si pe celalalt o sa pun pozele aici si apoi cred ca se poate inchide.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Piesa nr 2 pe care am facut-o pentru Wolfman. O sa o mai finisez putin si este gata.
Cu asta se pare ca inchidem "productia"...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Prototip snorkel Aro

Post by wolfman »

Multumesc Ady. Vinerea viitoare o sa trec eu prin Pitesti. O sa te sun cu o zi inainte.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Prototip snorkel Aro

Post by Ady »

Pana la ora 6 eu nu sunt in oras..sunt la serviciu. Ne auzim la tel sa vedem cum facem.

Post Reply