ARO 320, Modificare platforma?!

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
alexclau
Incepator
Incepator
Posts: 40
Joined: 27 Dec 2009, 22:35

ARO 320, Modificare platforma?!

Post by alexclau »

1. Se poate folosind o firma autorizata sa se lungeasca bena la un 320, de exemplu cu 0,5-1m? Asta din punct de vedere al RAR?
2. Exista alte tipuri de jenti care se potrivesc la ARO? adica R16, sa fie de greutate, si... mai elegante?

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by vercingetorix »

Iti pot raspunde la punctul 1, trebuie o firma autorizata de catre RAR si care in acelasi timp sa fie(fi fost) autorizata de producator, respectiv Aro Campulung.
Cam greu in timpul actual, nu prea mai exista firme interesate sa mai lucreze masini Aro, pe motiv ca e mult de munca si trebuie sa cunosti meserie ca sa poti interveni in mod calificat.
Incearca cu un telefon la RAR sa obtii o lista a firmelor autorizate pe Aro si apoi vezi daca mai gasesti una dispusa sa faca ceea ce doresti.
Daca reusesti ceva spune-ne si noua, orice experienta e buna.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by tudop »

Acum vreo 2 ani inca mai era pe la Focsani parca un Aro 3xx platforma transport auto, cu 3 punti (adica avea 2 punti spate, dar numai una cu tractiune ) Din pacate nu stiu daca a ajuns conserve sau inca mai rugineste la fata locului, si nici poze nu le mai am la indemana...
Va sa te apuci sa faci tu unu asa, nu stiu ce sanse ai cu omologarea...
alexclau
Incepator
Incepator
Posts: 40
Joined: 27 Dec 2009, 22:35

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by alexclau »

MULTUMESC,o sa incerc pe la RAR sa vad ce zic si ei. Mie imi trebuie pentru stupi si cum orice cm este bine venit, o sa incerc.

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by florian »

putin probabil sa gasesti o firma specializata, agreeata RAR , pentru modificarea unui sasiu de ARO. decat sa incerci sa amenajezi o autostupina, nu ar fi mai simplu sa amenajezi o remorca stupina ? intreb, nu ma pricep la stupi.
23cvl
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 888
Joined: 05 Feb 2012, 18:39
Location: MATCA

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by 23cvl »

tudop wrote:Acum vreo 2 ani inca mai era pe la Focsani parca un Aro 3xx platforma transport auto, cu 3 punti (adica avea 2 punti spate, dar numai una cu tractiune ) Din pacate nu stiu daca a ajuns conserve sau inca mai rugineste la fata locului, si nici poze nu le mai am la indemana...
Va sa te apuci sa faci tu unu asa, nu stiu ce sanse ai cu omologarea...
Mai exista si acum acel aro galben lung la Focsani, am vrut sa opresc de multe ori sa-l pozez. Arata bine platforma.
Forum Aro Club Romania !
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by George »

orice firma autorizata RAR pentru suprastructuri pe autosasiu poate face asta, si ei stiu bine ce conditii au nevoie ca sa li se omologheze lucrarea, ba chiar se ocupa si de omologare, apoi.
dar ce platforma vrei, ca nu prea se intelege. de transport masini? aia nu te avantajeaza, ca e pozitia prea ridicata, la aro.
sau vrei sa lungesti bena existenta? aia se poate face usor.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by dxx »

REPACOM OBOR
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: ARO 320, Modificare platforma?!

Post by baciudibaciu »

Daca o lungesti - cum am facut eu in urma cu ceva ani cand am schimbat podeaua si obloanele,cu 30 cm-lungime si 15 cm latime nu iti zice nimeni nimic.Am fost cu masina la 3 itp-uri . Nu sta nimeni sa o masoare,mai ales daca nu se vad peticeli si adugiri.Am facut-o de la cap la''coada si a fost OK.
George wrote:................
dar ce platforma vrei, ca nu prea se intelege. de transport masini? aia nu te avantajeaza, ca e pozitia prea ridicata, la aro.
sau vrei sa lungesti bena existenta? aia se poate face usor.
PS. atentie .Colegul a scris ca doreste sa care STUPI .Este de-al lui TARZY !
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d

Post Reply