GOGU

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by vstef_is »

Baieti nu ma aprind, zic si eu un punct de vedere. Nu mi-e de contributia mea, de altfel eu il stiu pe EMA mai dinainte de pe club4x4. Doar ca mi se pare super fain ca a vrut sa faca ceva, si ca a reusit cat de cat sa faca ceva... asta e demn de admirat! Stiti cum era masina cand a luat-o? Si cum a muncit el singur la jante, la bara fata, la consumabile, si la multe alte chestii? Nah, apai sa nu-ti fie drag ca omu ala o facut ceva?

Ambulanta voastra mi se pare si mai buna, si va felicit sincer pentru ea!

Iar schimbul de experienta il inteleg foarte bine, de asta si ziceam... nu e Gogu raspunsul perfect la toate situatiile, dar e... si eu cel putin ma bucur.

Serghei - normal ca Pomarla nu a facut treaba gratis, vorba aia, nici mama lui tata nu i-a dat gratis, de-o floare si o cutie de bomboane tot a cheltuit... dar faptul ca a facut, destul de repede, si destul de bine e ok, si e meritul lui George. Nu vreau sa-l perii, ca daca nu ma lasa memoria nu stiu daca am ce  ;D dar la faza asta pe mine m-a impresionat.

User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: GOGU

Post by amb13 »

myke wrote:
SERGHEI wrote: Gresit: sacul de ciment are 40 sau 50 de kg.... :-j  Si in plus ..voi medicii si cei de pe langa voi ar cam trebui sa faceti ore de ,,sala"..obligatoriu..Unde mai pui ca si pacientele va vor privi cu ,,alti ochi "cand se vad muschii prin camesha... ;D
Breeeee deci ne faci grasi.Si pe mine si pe 13AMb.Las ca te alergam prin padure cu aro-ul poate slabesti tu ca noi 2 n-am reusit...
N-ajunge el pe mina noastra domn  doctor?Sa-l vad atunci... :-j :-j :-j
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

aloo...moderatorii...
daca vreti sa va impartasiti experientele la interventii, aveti arii unde puteti deschide topice cate vreti. aici e dedicat "reinvierii" lui GOGU. care, intre noi fie vorba, nu va avea prea curand parte sa salveze victime din accidente de TIR.

cat despre Pomarla, intr-adevar, a fost platit, dar nu cred ca a cerut mai mult decat ar fi cerut altii, pentru munca prestata. sa mai amintesc si faptul ca a pus coloana de directie de la el (cam 200lei pe piata) si blocul de lumini nou(70lei) de la el, ca donatie?!
sa intreb cine ar fi facut treaba asta, la banii astia, si in termenul asta? din cate stiu, de meseriasi de aro e tara plina...tarzy nici dupa un an jumate n-are masina gata, dan inca mai asteapta si el,ca mai eu un pic sa se implineasca anul...costi plateste putin si dupa revizie ramane cu masina in drum...deh...cam astia sunt oamenii.
veniti cu propuneri concrete, cu argumente, daca vreti sa combateti, nu mai aruncati cu vorbe asa, la intamplare...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by alex »

George wrote: veniti cu propuneri concrete, cu argumente, daca vreti sa combateti, nu mai aruncati cu vorbe asa, la intamplare...
cel mai bun argument e topicul cu masina lui serghei. are poze si se vede clar sarlatanismul de la pomarla.
mai mult de atat nu e nevoie.

ca au facut ceva acum probabil e exceptia. te-ai agitat si tu sa nu isi bata joc. dar majoritatea masinilor de acolo......vai mama lor.
happily mending an Aro 320 D127

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by Dan CHIRIAC »

Mai dragi colegi, hai sa nu purtam aici discutii fara rost. Aici povestim despre Ambulanta Gogu. Ce s-a mai facut, ce mai trebuie facut si asa mai departe. Alte povesti prin alte zone va rog.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

alex wrote:
George wrote: veniti cu propuneri concrete, cu argumente, daca vreti sa combateti, nu mai aruncati cu vorbe asa, la intamplare...
cel mai bun argument e topicul cu masina lui serghei. are poze si se vede clar sarlatanismul de la pomarla.
si care e propunerea ta?! solutie cer, nu critici, ca la astea suntem buni cu totii... ai alta varianta?
cat despre service-ul in cauza, mai intreaba si pe altii care au fost pe acolo...s-ar putea sa mai auzi si alte pareri!
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by alex »

solutie am gasit la alti oameni din cl. nu toti oamenii sunt hoti. si imi fac singur service-ul la ce ma pricep.
iar alte pareri nu stiu daca e necesar sa mai cer. masina mea a fost luata de la pomarla, si am mai bagat o groaza de bani in ea. a pierdut uleiul de motor la 100km de la achizitionare, pe autostrada.
dar suntem offtopic.

sa dea Domnul sa nu intepeneasca si EMA in drum spre pacient. eu as mai verifica masina la un mecanic inainte sa o dau in uz.pomarlandia e buna doar pentru facut actele de schimbare motor. in rest...fereasca.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by Dan CHIRIAC »

alex, daca singur spui "suntem offtopic" pentru ce continui aceasta discutie? Ce aduce ea constructiv?
Dupa cum am mai spus, ca sa ne plangem de mecanici, service-uri, piese avem slava Domnului alte topicuri deschise. Inclusiv despre Pomarla.
Atunci?
Mai devreme am adresat o rugaminte. Ce trebuie sa fac sa fie respectata?
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: GOGU

Post by SERGHEI »

alex wrote: solutie am gasit la alti oameni din cl. nu toti oamenii sunt hoti. si imi fac singur service-ul la ce ma pricep.
iar alte pareri nu stiu daca e necesar sa mai cer. masina mea a fost luata de la pomarla, si am mai bagat o groaza de bani in ea. a pierdut uleiul de motor la 100km de la achizitionare, pe autostrada.
dar suntem offtopic.

sa dea Domnul sa nu intepeneasca si EMA in drum spre pacient. eu as mai verifica masina la un mecanic inainte sa o dau in uz.pomarlandia e buna doar pentru facut actele de schimbare motor. in rest...fereasca.
Ma,banuiesc  ca nu am cum sa fiu sigur ca fiind ,,salvare "  s-au mai uitat si spre cer cand au lucrat la ea ..Inca o verificare nu strica nici la masina noua daramite la GOGU.

Aici ai dreptate George ,au mai fost si altii pe acolo si si-au facut masinile dar inca nu comenteaza pt ca mai au ceva luni garantie si nu vor sa-l supere pe Pomarla sa ramana fara ,,service"...Nu toti isi baga in ea de garantie si de bani...Il asteptam cu drag pe Hari dupa ce trece perioada de garantie.Te iei degeaba de oameni,ei vorbesc din experienta ..si recomandarea ca GOGU sa mai fie consultat de inca un medic nu este de loc deplasata.
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: GOGU

Post by amb13 »

Banuiesc ca Gogu, sau ambulanta Ema, (acu nu stiu daca este fata sau baiat) ,de la Cimpulung va pleca pe rotile sale pina la Baia Mare. Daca va parcurge cei citi ? km fara probleme inseamna ca Pomarla si-a facut treaba bine, daca , nu.Ar trebuii sa stam sa vedem masina gata si ajunsa acasa si abia dupa aceea sa judecam calitatea lucrarilor. Oricum masina va fi cu doua clase fata de  ceea ce afost atit in ce priveste motorizarea, cit si confortul la drum, si probabil si esteticul ,asa ca cei care au participat la acest lucru trebuiesc  felicitati, inclusiv Pomarla.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

alex wrote: solutie am gasit la alti oameni din cl.
solutie la problema GOGU, zic. ce spui tu, e ca iti rezolvi singur problemele si te doare in brijca de altii. asta nu e "spirit de echipa". forumul asta a fost facut tocmai, pentru a-ti impartasi relatiile si cunostintele! asa cum ati facut topic de balacarit pomarla, nu crezi ca ar trebui facut unul unde sa si lauzi, daca ai pe cine? daca tu ai cunostinte care merita si atentia celorlati...de ce nu spui si altora?! crezi ca daca aveam alternativa mai buna, nu as fi facut-o in alta parte?!
si apropos...daca mergeam la cel pe care il cunosti tu, in conditiile in care nu aveam banii pe loc sa platesc, garantai tu pentru Club? ca din afara membrilor clubului, exista TREI PERSOANE care au donat bani (Andreea, Rudy si IxCu), inca doua care au donat piese (Florin si Tudop) si cativa care au platit stickere(350lei stransi). Ti se pare mult? 30% din valoarea reparatiei a fost platita din fondul clubului, nu din donatii de pe aici... de ce n-ai venit cu o propunere concreta, gen "hai sa facem acolo" si sa participi si tu cu ceva?! nu vad de ce ai atatea regrete, ca n-ai ajutat cu nimic, deci ajutorul tau nu se duce pe apa sambetei. corect?!
dupa cum spuneam, datul cu pietre in cei ce fac ceva, e sport national, din pacate.

p.s.: din cate imi amintesc, nici 2 lei pe un sticker nu ai dat, asa ca obiectiile tale chiar sunt nefondate!
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by Dan CHIRIAC »

Dragi colegi, stimati tovarasi,
Cuvantul STOP, sper ca este destul de clar pentru toata lumea.
Nu-mi place pozitia de cenzor, in general prefer sa las oamenii sa-si exprime punctele de vedere, dar daca trebuie ma apuc si de sters, eventual si de sanctionat.
Ia, mai bine, sa facem un refresh, ca am uitat, deja, cum mai stam cu Gogu.
Deci, care e situatia? ce mai e de facut? ce ii mai trebuie? cand merge acasa?
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

Dan CHIRIAC wrote: Deci, care e situatia? ce mai e de facut? ce ii mai trebuie? cand merge acasa?
deci GOGU e gata vopsit, antifonat si aproape echipat. mai sunt de montat geamurile, si cateva finisaje de facut, care se vor intampla maine, ca azi e sarbatoare. din pacate, pozele din timpul pregatirii de vopsire cica le-a sters pomarla junior din greseala...si am ramas fara marturii...dar sper sa revin curand cu poze cu el. deh...ma costa 100 de lei un drum pana acolo, si nu mi le deconteaza ...era sa zic eu cine.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: GOGU

Post by Dan CHIRIAC »

Ii mai trebuie ceva?
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

nu cred. asta numai dom' doctor stie, ca el se va ocupa in continuare. franele i-au fost facute, vopsitul e gata. bine, astea sunt platite de EMA din buzunarul propriu, si daca cineva mai vrea sa ajute, este binevenit.
apropos: franele au costat 100 de lei, iar vopsitul 1.600, cu materiale, vopsea, manopera, dezechipat/echipat complet. vopsire in cabina profesionala zic, nu in curte, cu aspiratoru'. dar, cu siguranta altii au o oferta mai buna, insa e atat de buna ca nu vor sa ne-o impartaseasca si noua.

L.E.: mesaj de la EMA:
"Un nou design al siteului EMA : www.fundatiaema.ro !!! Pareri, opinii, observatii, le asteptam ca si comentarii la articolul "Site in lucru-updated" sau pe forum !!! Daca va place noul concept, dati link-ul altora pentru a primi si parerea lor ! "
Last edited by Dan CHIRIAC on 21 May 2009, 11:37, edited 1 time in total.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply