restaurez un M461

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

restaurez un M461

Post by Rotaru »

De aproximativ 2 saptamani sunt posesorul unu M din 1970. masina este intr-o stare relativ buna spre foarte buna.
am sa fac tot posibilul sa o aduc la starea ei originala pe cat posibil. singura exceptie va fii motorul si rotile.
DE ACEEA AM SA ROG COLEGII CARE AU CEVA PIESE ( STOPURI, OGLINZI , SUPORTI PROECTOARE, ETC..) sa nu ezite sa ma contacteze in cazul in care au si preturile decente..
Masina este functionala, motorizare de Brasov, instalatia electrica este refacuta complet, s-au investit ceva banuti in ea deja (dar nu suficienti) ;D
In certificatul cel vechi zice ca a fost a ROMSILVEI si ca era AUTOlaborator (nu stiu ce este acela)
Masina a apartinut Patronului unei firme marisoare de transport. A fost restaurata complet de acesta in urma cu 3-4 ani. dar dupa ce a terminat-o a parcat-o in curte si a stat nemiscata de cel putin 2-3 ani. nu se vad urme de rugina, sau probleme majore. Mai putin vopseaua exterioara care s-a copt de la timp si de la intemperii.

poate ma ajutati si cu sfaturi pretioase.
am gasit un motor de Andoria, complet si functional impreuna cu cutia de Aro. din cunostintele voastre ar fii o alegere buna aceasta modificare, sau NU.
Am sa revin cu poze de pe parcursul lucrarilor de reparatii.
VA multumesc tuturor
IMG_0866.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: restaurez un M461

Post by lica_lkw »

S-a o folosesti sanatos si cat mai repede! Acuma cu motorul:Andoria e un motor destul de cuminte si deci o alegere buna daca schimbi brasovul(bun si asta pe M da te mananca impozitul). In afara de problema omologarii mai ramane si cea a cutiei de viteze,nu stiu ce ai acum pe masina dar daca ai cutia originala si pui de Aro trebuie sa intorci puntea fata sau sa pui punte de TV,oricum daca ajungi la faza asta gasesti destule informatii,trebuie doar sa cauti.Bafta si tine-ne la curent!(si cu poze)
User avatar
cristian54mcm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 491
Joined: 26 Sep 2010, 23:01
Location: Curtea de Arges
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by cristian54mcm »

Sa o stapanesti sanatos!Ai grija odata cu schimbarea motorului,apoi cu omologarea.Cel mai bine ar fi sa te duci la RAR sa intrebi cat te va costa omologarea si daca poti monta andoria.Eu iti spun din experienta pe care am avut-o la RAR.In rest iti urez multi km fara probleme....
User avatar
badlion
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 560
Joined: 13 Dec 2006, 16:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by badlion »

Cu motorizare de BV te saraceste impozitul, alt motor decat cel pus de fabrica iti ies peri albi la RAR, cea mai buna solutie: treci inapoi pe motorul original si ii pui GPL: impozitul e mai mic, consumul cu GPL mai ieftin si motorul merge mai bine decat cu benzina asta noua fara plumb. Bafta!

Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

interesanta idee dar am o retinere la adresa GPL-ului. si motoarele sun de cilindree similara. deci tot pe la 1100 Ron impozit. La RAR ;D am sa merg cu un vitel si am sa il leg de poarta lor. poate se rezolva ceva ;D
cred ca cel de Andoria este cea mai buna alegere pentru moment
Vlady
Junior
Junior
Posts: 90
Joined: 14 Oct 2009, 15:54
Location: Cluj/Baia Mare
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Vlady »

Spor la restaurare! Si eu stau in Baia mare si am un M. Daca doriti sa schimbam impresii si pareri lasati-mi nr dvs de tel. Acum va trimit pe pm nr meu de tel. O seara faina! ;D
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by deluca »

ce masini faine prin maramures. prientenii stiu ce vreau sa zic \:D/

felicitari pentru achizitie si spor la mesterit. :)>-
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

lucrarile au demarat in tromba. respectiv miercuri (28 12 20011) impreuna cu colegul de Forum care se numeste Vlady. am dus masina spre atelier. iar astazi dupamasa masina arata in felul urmator, ba chiar si motorul era scos din ea.
Surprinderea cea mai mare este ca RUGINA >:( nu a afectat masina poate intr-o proportie de 5% maxim
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vlady
Junior
Junior
Posts: 90
Joined: 14 Oct 2009, 15:54
Location: Cluj/Baia Mare
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Vlady »

Salut Bogdan! Uite asta e nuanta in care mi-am vopsit eu M-ul. E mata, verde NATO sau Kaki NATO. Spor la treaba!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

ma gandesc sa pun un rezervor mai mic. deoarece cel original este prea jos, si ma gandesc sa nu agat cu el si pe langa asta mai arata si urat.
stiti cumva ce rezervor s-ar incadra usor si fara prea multe modificarii?
mai am o problema majora la puntea fata. caut una de TV si nu se gaseste ... la fel apelez la bunavointa voastra. poate stiti voi una de vanzare pe undeva la un pret decent.
in rest va dorsc tuturor AN NOU FERICIT,, si multa sanatate sa va puteti bucura de tot ce va inconjoara
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

Re: restaurez un M461

Post by dxx »

nu stiu daca e mai mic, dar daca vrei sa renunti la al tau iti pot da unul de 24x. e pacat sa il tai pe al tau. eu caut unul original de M. putem facem schimb.
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: restaurez un M461

Post by Soryn »

rugina,dai tabla de aluminiu jos de sub scaune, unde e prinsa de podea , macar de curiozitate ;D
User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

Re: restaurez un M461

Post by dxx »

mai am un rezervor de daf 400. are spre 90 de litri si este plat. il pot masura si iti trimit dimensiunile.
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

maine dimineata am sa merg la M.A.I sa vad ce au de vanzare. astazi am aflat ca cica nu de mult a fost o licitatie la care s-au vandut masini, si piese de ARO si TV. dar am aflat ca nu s-a prezentat nimeni
daca reusesc sa materializez ceva am sa va tin la curent ::)
nicusor84
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 355
Joined: 30 Nov 2009, 00:29
Location: Constanta

Re: restaurez un M461

Post by nicusor84 »

lampile de spate la cta sunt vreo 12 lei bucata acelea rotunde cum erau pe vreuri la tv , aro , camioane dac

Post Reply