Reconditionare remorca

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by ydaniel »

Dacronul este folosit la vele,dar calitatea si textura materialului depinde de la fabricant la fabricant.
Ar fi bine de montat si cate un pres de noroi la fiecare roata,si un suport de 1-2 cale de roti. :)
Ah si ar fi bine de aplicat contur reflectorizant cu banda alba pt fata,galbena pe lateral si rosie pe spate.
Eu asa am facut al cele de barci si nopatea arata f bine si este si mai odihnitor pt un sofer care o vede in trafic sa nu se chinuie sa-si dea seama de forme.

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by George »

nu zici rau cu presurile, dar azi va pleca la constanta, asa ca nu mai e timp. dar o iau ca tema!
si cu banda reflectorizanta ar fi o treaba, dar de unde se cumpara asa ceva?
"suport de 1-2 cale de roti" - adica?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by ydaniel »

Cala de roata:triunghi de fier/plastic care tine roata sa nu plece.
http://www.polymax.co.uk/Traffic_Fender ... ocks.shtml
Benzi reflectorinzate ieftine-proaste se gasesc la mag cu piese de camioane turcia sau unele bune de firma pe l 3m,saunders sau altele.Eu am luat in urma cu 2 ani,nu mai stiu de unde exact,
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by George »

nu stiam ce vrei sa zici cu calele. da' scuza-mi intrebarea: la ce ar folosi? nu de alta, dar am pus cabluri de frana noi, plus ca are 5 picioare de sprijin. mai ducem si grija calelor, sa nu se piarda?! ;D
cu alea reflectorizante, merci de pont! ;D
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by ydaniel »

Pai daca ti frana de mana trasa ,mult timp poate se blocheaza-o sansa f mica de altfel,dar e mai bine sa fi pregatit.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by Werner »

Daca remorca sta mai mult timp, oricum nu ai voie sa tragi frâna de mâna. Altfel ti se lipesc sabotii de tamburi si nu mai pleci cu ea. Atunci se pune o cale în fata si un în spatele rotii si ai liniste.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by George »

am plecat bre, si cu roata blocata, stiu cum e. dupa cativa metri de "taras" dai odata in spate, si gata. dar asta se intampla numai dupa o iarna intreaga de neutilizare, insa in restul anului se cam utilizeaza remorca cu pricina.
si apoi, cala aia "se poate evapora in atmosfera", pe la noi... ;D
ARO CLUB ROMANIA
serban
Incepator
Incepator
Posts: 32
Joined: 31 Jan 2012, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare remorca

Post by serban »

Ma bag si eu in seama,nu de alta,da`am incercat sa vand remorci,e vorba de marca Humbaur - le adusese un prieten de-al meu din Tusnad-Harghita,si am invatat cateva lucruri despre ele... ;)

In cazul de fata,faptul ca are amortizoare,este imbucurator,se va comporta exact ca masina care o tracteaza,daca nu mai bine !N-am retinut daca i-ati schimbat si sistemul de bare de torsiune din cauciuc - parca,toroane le zice;daca n-a fost schimbat recent,chiar daca remorca n-a facut kilometraj,sunt,cu siguranta,imbatranite si o sa va "lase balta" cu prima ocazie :( In alta ordine de idei,daca vi se pare ca exista posibilitate sa aveti sarcini utile mai mari decat cele permise de producator,nu pot,decat,sa va sfatuiesc sa va adresati unui domn care are o firma ce se ocupa cu treburile astea,in Bucuresti - daca va intereseaza,va fac legatura- si,care,va poate rezolva problema intr-o maniera garantat - profesionista si,zic eu,nu pe bani prea multi !

Nu in ultimul rand,dupa cum zicea si un coleg,este important capitolul izotermizare - bine,el s-a referit la capitonare,eu plusez : Daca tot o capitonati,nu-i foarte mare diferenta de pret pentru izolare termica si,as recomanda,din experienta in transport izoterm pe care,fara sa ma laud,o am,polistirenul extrudat,pe toate laturile-6 la numar - caroseriei,binainteles,la podea,acoperit cu Tego . N-o sa regretati cheltuiala suplimentare pe placile de Tego,face toti banii ! Dupa cum,mai bine decat 4x2,este 4x4,izoterm este mai bine decat simplu ! 8) Spor la treaba in continuare !
Urasc prostia,minciuna si nesimtirea !
Maaare OM,inventatorul berii !!!
Masina este o prelungire a caracterului si nu a penisului !
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by George »

bre, multumesc de sfaturi, dar de ce as face-o izoterma? nu va transporta rosii cu ea...
cu cauciucele alea, nu stiu ce sa zic, si cum mi-as putea da seama in ce stare sunt, dar nu mi-am dat seama nici cum s-ar scoate de acolo. asteptam sa se rupa. ;D
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by gorishor »

ydaniel wrote:.......Benzi reflectorinzate ieftine-proaste se gasesc la mag cu piese de camioane turcia sau unele bune de firma pe l 3m,saunders sau altele.Eu am luat in urma cu 2 ani,nu mai stiu de unde exact,
Bineinteles ca Daniel n-o sa recunoasca nici batut cu vela uda, ca se pot gasi la metru, la magazinele din targul Vitan. ;D
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare remorca

Post by George »

:-j :-j :-j :-j :-j :-j :-j
era sa cad de pe scaun! de oftica, pt ca nu m-am gandit la asta. si da, imi aduc aminte ca am vazut si eu role de "scoci" d'asta reflectorizant prin targ. oricum, azi noapte a ajuns la constanta, remorca. pe roatele ei! ;D
sa vedem cand se duce la rar, poate se duce cu nicusor, sa treaca mai usor. b-(
ARO CLUB ROMANIA
serban
Incepator
Incepator
Posts: 32
Joined: 31 Jan 2012, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare remorca

Post by serban »

Evident ca nu cara rosii,da`orice ar cara,invelita cu tabla fiind,se va "coace" in ea,vara si va ingheta iarna... Si...never say never ;)
Cum intri pe Viilor,venind dinspre Sura Mare,Bellu,spre intersectia cu Trafic Greu,aproape de colt,pe dreapta,sunt 2 magazine cu`jde mii de tot felul de accesorii pentru camioane,unde se gaseste si acel tip de banda fosforescenta - de calitate buna - chiar daca mai scumpa ca-n targ,unde se cam stie ce poti gasi... :-[
Urasc prostia,minciuna si nesimtirea !
Maaare OM,inventatorul berii !!!
Masina este o prelungire a caracterului si nu a penisului !

Post Reply