Pompa electrica combustibil

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
gabrielpopa86
Membru
Membru

Pompa electrica combustibil

Post by gabrielpopa86 » 08 Oct 2014, 16:58

Salutare colegi . A inlocuit cineva pana acum pompa de alimentare mecanica cu una electrica? Sa zicem ca montam o pompa electrica cu un debit de 14l pe minut pe un motor de brasov ( tractor u445 ) logic banuiesc ca vine pusa pe contact cu releu nu? Ea se va lega la filtrele de motorina logic dar de aclolo din bateria de filtre dupa capul meu mai trebuie tras un furtun de retur pentru surplusul mare de motorina in rezervor . help ca ma disperat un batranel la tara cu tractorul lui vrea pompa electrica de alimentare si m-am contrazis ore intregi ca lui daca nu i se evacueaza surpusul debitat forteaza pompa si o arde ...el nu Batman Batman ca il da pe returul de la injectoare . HELP ca sa stiu daca ii cumpar ca sa io montez pe tractor ca ma disperat.

gabrielpopa86
Membru
Membru

Re: Pompa electrica combustibil

Post by gabrielpopa86 » 08 Oct 2014, 17:10

Am uitat motivul ptr care vrea:
1 cea veche este uzata si costa cat una electrica deci trebuie inlocuita
2 ii este lene sa dea la cama sa o aeriseasca in camp (pompa injectie rotativa} asa cica pune contactul se duce la motor si deschide surubul de purjare si o cupleaza din heblu

niku111
Membru legendar
Membru legendar

Post by niku111 » 08 Oct 2014, 19:16

Gasca de pasionati ARO de la Iasi au facut aceasta modificare ,eu insa am adaptat o pompa mecanica de pe un Mercedes Cobra .

George
Administrator
Administrator

Post by George » 08 Oct 2014, 19:44

Pai tractoru' n-are retur?
Treaba cu fortatul pompei cand baga prea mult, se intampla si la pompa mecanica, daca nu are retur. In principiu, returul din injectoare merge in returul pompei de injectie care merge fie direct in rezervor, fie in filtrul de motorina. Varianta a doua e mai buna, pentru ca iti incalzeste motorina care vine din rezervor. Daca se duce in filtru, si ai si conducta de retur, atunci trebuie sa le cuplezi si pe astea.
ARO CLUB ROMANIA

gabrielpopa86
Membru
Membru

Post by gabrielpopa86 » 08 Oct 2014, 20:17

asta o fi stutul de retur al pompei cred ca il are cel putin eu asa am la saviem. Daca asta este atunci ii cumpar un releu si ii fac instalatia pe contact.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Ady
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by Ady » 08 Oct 2014, 22:33

Eu am utilizat pe motorul de brasov o pompa electrica de alimentare dar....fara sa ii fac retur separat (adica am legat-o direct pe furtunul care venea din rezervor si intra in filtru). Problema este ca facea presiune prea mare si pana la urma...s-a stricat (normal).

Insa, stiu ca exista o pompa electrica dar care are niste supape si atunci cand ajunge la o anumita presiune pe sistem se deschid supapele si ramane la presiune respectiva (asemanatoare cu cea din poza; incercuita).

Varianta pe care am folosit-o eu, forta putin si pompa de injectie ( eu am avut impresia ca imi consuma mai mult).

Deci daca vre-a sa puna pompa electrica pentru alimentare trebuie neaparat pus un retur dupa pompa dar cu o supapa tarata la o presiune, cat...nu am idee dar cred ca undeva in jur de 1 bar...

!!! Atentie....daca pune pompa fara retur sa stii ca nu-si face singura returul prin pompa de injectie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gabrielpopa86
Membru
Membru

Post by gabrielpopa86 » 08 Oct 2014, 22:54

eu zic asa...pompa de alimentare pe direct la gaura de admisie a bateriei de filtre / surubul de aerisire eliminat si pus altul mai lung cu furtun si ochet iar atunci ce baga in plus teoretic vorbind arunca pe returul general in rezervor. pompa se aeriseste cu contactul pus , cu surubul de purjare usor desfacut iar bateria de filtre se aeriseste pe la injectorul 1 respectiv 4. pompa de injectie isi ia cata motorina are nevoie iar pompa de alimentare nu este fortata . sa vedem daca da cu virgula la aplicarea practica dar eu pe ideea asta as merge ...

mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by mihai71 » 09 Oct 2014, 08:51

Da functioneaza si se poate monta pompa electrica de Cobra. Garantat am facut eu modificare pe motor brasov. Functioneaza perfect Domnu Gabriel Popa
Rockere partidul te vrea tuns

ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita

Post by ionutzzz123 » 09 Oct 2014, 22:06

Astazi am ajuns la performanta de a schimba trei pompe de alimentare mecanice si nu am reusit sa il fac sa mearga, si m-am hotarat sa ii adaptez una electrica sa scap de circu asta, curiozitatea mea este urmatoare, la ce presiune maxima lucreaza pompa mecanica pe d127? Depaseste 1 bar?

mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat

Post by mihai71 » 11 Oct 2014, 17:31

Aproximativ 2.5
Rockere partidul te vrea tuns

gabrielpopa86
Membru
Membru

Post by gabrielpopa86 » 14 Oct 2014, 11:58

se pare ca am descoperit cum se leaga furtunele atat cu pompa mecanica cat si cu cea electrica ... furtunul de motorina care iese din filtru se leaga cu furtunul de retur al injectoarelor la aceeasi iesire . Vezi plansa detaliata.

gabrielpopa86
Membru
Membru

Post by gabrielpopa86 » 15 Oct 2014, 19:04

cunoaste cineva la ce masina se foloseste pompa electrica de combustibil de joasa presiune de 2 bari fix ? gasesc doar de 2.5 bari

ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita

Post by ionutzzz123 » 16 Oct 2014, 00:02

am gasit eu ceva de trei bari, o gasesti dupa cod asta pe la magazinele de piese auto 0580464070, dar merge si mai mare, fiindca oricum ai nevoie de un retur facut dupa pompa. Eu m.am gandit ca in momentul in care fac un retur dupa pompa de alimentare, motorina se va duce automat si pe acel retur, iar in momentul cand voi avea nevoie de presiunea maxima, ea nu va putea face presiune maxima ca se va duce si pe retur, si din cauza asta m.am gandit ca o pompa de alimentare de doua ori mai mare decat presiunea maxima sa zicem ar fi indicata.

gabrielpopa86
Membru
Membru

Post by gabrielpopa86 » 16 Oct 2014, 00:09

am descoperit ceva si cred ca solutia cea mai eficienta ar fi regulator presiune combustibil reglabil pentru pompa electrica..nu o fortez nici pe ea nici pompa de injectie + ca pot regla presiunea unde vreau eu

niku111
Membru legendar
Membru legendar

Post by niku111 » 16 Oct 2014, 08:27

Daca vrei sa o folosesti la saviem complici lucrurile ,foloseste una de raba cu adaptarea de rigoare.

Post Reply