Adaptare faruri ARO 10

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Adaptare faruri ARO 10

Post by sinergie »

Al meu zecar fabricat in '86 are modelul acela vechi de faruri tip Dacia 1300 : am avut inca o pereche de rezerva dar s-a mai spart cate o sticla , s-au deteriorat oglinzile ...

Rog pe cei care s-au lovit de acest lucru sa ma ajute cu vreo sugestie , ce modificare au facut , ce tipuri de faruri se pot adapta , fiindca inteleg ca modelul vechi nu mai este de gasit si trebuie sa fac ceva in aceasta privintza .

Multumesc !

User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Adaptare faruri ARO 10

Post by 44dac »

Eu am inlocuit cele 4 faruri model nou cu faruri dreptunghiulare model vechi, de care am gasit destule. Am facut asta pentru simplificarea instalatiei electrice. Poti monta usor rama cu cate 2 faruri pe o parte in oala de la modelul vechi dar ai nevoie de ochelarii din plastic(cred ca-i mai am, impreuna cu masca de plastic) si de masca din plastic. Eu am acum pe masina ochelari si masca din tabla, de la modelul vechi. Mai poti monta faruri rotunde, ca la Spartana, modificand oalele si ochelarii de tabla, am facut asa ceva la masina unui cunoscut.
doktor
Incepator
Incepator
Posts: 34
Joined: 29 Sep 2013, 19:16
Location: Bolintin Deal
Contact:

Re: Adaptare faruri ARO 10

Post by doktor »

Eu am inlocuit farurile patrate cu unele rotunzi mari asa cum vin pe Spartana si pe unele modele mai mari (seria 2..). Am adaptat sistemul de prindere de la cele patrate. Este ceva mai mult de modificat intr-adevar. Cel mai simplu ar fi sa pui modelul cu 4 faruri. Din ce stiu acelea se adapteaza cel mai ok in locul celor patrate.
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Adaptare faruri ARO 10

Post by sinergie »

Multumesc pentru sugestii !

Momentan farurile de pe masina sunt ok , insa nu mai am nimic de rezerva : nu tzin sa schimb modelul si caut in continuare pe la dezmembrari poate gasesc vreun far model patrat in stare buna , totusi iau in considerare si varianta unei schimbari in caz ca mai pierd vreun ''ochi'' .
N-as merge pe varianta cu patru faruri , nu-mi plac , daca e sa modific am sa caut rotunde , mari , ca la Spartana .

User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: Adaptare faruri ARO 10

Post by Cotizo »

Eu am cumparat unul nou acum cativa ani printr-un magazin care avea acces la stocuri vechi. Pun o intrebare daca vrei sa vad daca mai pot aduce.

Post Reply