Probleme demaror ARO M 461

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

Asa arata una din periile mele!
Vad si eu ca sunt uzate dar nu-mi pot explica care este motivul ca o perie noua are 15mm lungime iar peria asta are 11mm si nu mai "duce"
Care este explicatia?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by florian »

posibil arcuri decalite si ingradire in port perie.
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by lica_lkw »

...sau dupa cum se vede dupa uzura neuniforma a carbunelui,sta inclinat in locasul sau si se blocheaza,iar arcul nu il mai poate impinge in colector.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

Imi fac griji si pentru rotor! Sectoarele de Cu pe care se aseaza periile arata corodate.
Nu-mi dau seama daca sunt depuneri de la uzura periilor sau sectoarele sunt uzate.
Are importanta daca sectoarele nu mai au aspectul lucios-curat?
Pot sa le curat cu smirglu?

lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by lica_lkw »

Demonteaza rotorul si curata colectorul(partea de contact a carbunilor) cu smirghel fin si cu ceva ascutit spatiul dintre lamele. Verifica si partea de contact a capetelor infasurarilor rotorului cu colectorul.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by florian »

Mircea,

Demonteaza-l tot, spala-l , sufla cu aer , pune foto si sunt convins ca o sa rezolvi problema. Suntem langa tine si te ajutam cu tot ce putem.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

Am o nedumerire:
-Exista variante de demaror cu perii din Cu si varianta cu carbuni?
-Care este diferenta intre demaror cu electromotor si demaror cu dinam?

Poate sa ma lamuresca cineva? :-??
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by lica_lkw »

Periile sunt facute din grafit si cupru,proportia mai mare de cupru le face mai dure,suporta un curent mai mare dar nu sunt adecvate le un rotor al carui colector a fost facut sa lucreze cu perii mai moi cu un continut mai mare de grafit. In principiu,mai negru mai moale,mai rosiatic mai dur. O perie prea dura poate afecta colectorul deci practic rotorul.
La partea cu dinamul si alternatorul: Demarorul este demaror si stii bine ce face,iar dinamul si alternatorul(depinde de varianta cu dinam sau cu alternator) se ocupa de incarcarea bateriei. Dinamul este un generator de curent continuu la care s-a renuntat in favoarea alternatorului care practic este un generator trifazat de curent alternativ urmat de o punte redresoare care in final scoate tot curent continuu si incarca bateria prin intermediul unui releu regulator incorporat sau extern. Alternatorul asigura un curent mai mare,incarca la turatii mai joase, este mai mic dimensional respectiv mai usor.
Astea ar fi unele diferentele intre dinam si alternator
Nu prea inteleg ce vrei sa spui prin ''demaror cu dinam'' sau ''demaror cu alternator''. Demarorul nu ''stie'' cine incarca bateria esentialul e sa fie incarcata.
Daca as sti ce te framanta poate as raspunde mai la obiect. Ai dinam pe masina si vrei sa treci la alternator?
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

Salut LICA!
Problema mea majora este ca nu sunt "de meserie"! Pricep multe chestii tehnice dar nu sunt un "pasionat" in sensul adevarat al cuvantului. Cand apare o problema si nu o inteleg cer ajutor la colegi si prieteni.
Astfel mi s-a pus intrebarea -da ce fel de starter ai? Ce ai la motor, dinam sau alternator?
De aici si intrebarile mele putin aiurea! :-??
Inca nu am procurat periile iar sugesti de remediere am primit mai multe si diverse:
-perii-carbuni(?)
-solenoid
-electromotor
-bendix
-dinam-alternator
Pana vin periile incerc sa ma informez ce mi-ar mai trebuii ca altfel ma apuca septembrie si-i pacat sa treaca vara! ;))
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by lica_lkw »

Nu-ti fa probleme,nici unul din noi nu le stie pe toate asa ca intreaba tot ce nu iti este clar. Parerea mea:schimba carbunii,curata electromotorul iar daca mai caraie ceva ... mai vorbim. %%- good luck
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

Cateva fotografii cu "maruntaiele" electromotorului
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by florian »

Pana aici totul pare ok. Ataseaza foto si cu rotorul si in special cu colectorul acestuia. Cilindrul de cupru impartit in sectiuni.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

Foto colector
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by florian »

Mircea, crede-ma ca ai un mare rotor de o buna calitate. Hai sa verificam acum bucsile de reazem ale rotorului.
Ia capacul acela de tabla cu arcuri pe el si verifica jocul mecanic. La fel faci in cealalta extremitate . Ideea este ca acest rotor sa nu se ingradeasca pe reazeme. Adica pe bucsile acelea de bronz grafitat.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Probleme demaror ARO M 461

Post by cim95 »

M-am apucat da spal electromotorul dar m-am oprit ca nu am fost sigurce fac!
Se poate spala interiorul, adica si bobinele, contactele, cu benzina sau ataca izolatiile?

Post Reply