restaurez un M461

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: restaurez un M461

Post by pantelimon »

am un prieten care mai toata ziua e foarte ocupat si nu prea are timp de "fiara".dar are un plan al lui care suna cam asa:pantelimoane zice el, daca pun in fiecare zi un surub pa masina asta intrun an e gata ,acu luati aminte

User avatar
mariusm461
Membru
Membru
Posts: 245
Joined: 14 Feb 2012, 21:06
Location: Viperești / Buzău
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by mariusm461 »

Are dreptate omu ! Dacă nu-l grăbește nimeni.
Poate când o termină, o duce la vreun muzeu, sau cine știe ce vrea să facă cu ea. Este mașina lui. :-j
Pentru un electromotor, nu am dormit o noapte. L-am montat și demontat toată noaptea, până l-am reușit.
Dimineața am plecat la Ocol la ședință. Depinde de cât de pasionat este omul, nu-l putem acuza. Multe salutări!
Bradului, la munte-i place ! La fel și M-ului si Aro Toyota!
Aro M 461 -1968 - D 127.
Skoda Fabia Combi - 2006 -1.2 HTP.
Aro 244 Toyota 2.4 - an 2001.
Aro 244 Toyota 2.4 - an 2002.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by George »

Rotaru wrote:poi il poti lasa pe numele lui si sa platesti tu impozitul.
faci contract de vanzare-cumparare + fisa de inmatriculare, pe acea fisa iti pune stampila de la finante de la vanzator de la primarie, iar cumparatorul o inregistreaza la el la primarie unde va platii si impozitul.
in felul acesta masina in acte ramane pe numele lui, dar impozitul il platesti tu. sau mai adaugi sa aiba masina ITP si i faci o Identificare la RAR (100ron) si o treci pe numele tau si in acte.
nu este mare complicatie.



PS .. nu cred ca r fii bine sa fie peste tot aceasi grila de impozitere. deoarece poate o sa il faca la tine de 2000 lei. mai degraba decat sa il scada in alta parte
pai daca la vanzator este 380 si la cumparator este 2000 de lei impozitul, dupa "schema" descrisa mai sus, cum e posibil sa plateasca 380 daca el are domiciliul la 2000 de lei?! :-??

cat despre impozitele diferite, astea exista pentru ca administratiile locale au o anumita autonomie in administrarea bugetelor, asa ca fiecare se gospodareste dupa cum il duce capu. pe unii ii duce, pe altii nu.
ARO CLUB ROMANIA
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

poi foarte simplu. sau am gresit eu undeva in exprimare si ai inteles tu gresit.

tu imi vinzi masina,, facem actele de V-C, si fisa de inmatriculare.,, fisa de inmatriculare cu stampila de la tine eu o duc la finante la mine si o bag la impozitul meu.
eu platesc impozitul, dar in acte (teoretic masina este tot pe numele tau) practic masina este amea deoarece am cantractul-V-C
la fel se poate face si invers daca vrei sa scapi de impozit.
mai multe info- si sugestiila tel ;D

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by George »

pai si cum scapi de impozit, daca te duci si o declari la primarie? adica acolo unde se platesc impozitele?
eu am inteles foarte bine, insa nu cred ca realizezi ce spui...
pentru orice masina luata in evidenta la primarie se plateste impozitul stabilit de acea primarie, adica administratie locala! asa ca nu conteaza ce scrie in talon, la plata impozitelor! *-:)
%-(
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: restaurez un M461

Post by pantelimon »

domle orice chichita dasta care ne ajuta pe noi umili posesori ai acestor automobile minunate sa le putem pastra nu sa ajungem cu ele unde spune borbeleiu. ar trebui sa circule mai cu fereala aceasta informatie,mai cu discretie domle. VAROG CE NAIBA %-(
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

nu am mai scris de mult pe aici deoarece nu am prea avut ce sa va scriu si sa va arat.
sper ca pe la 1 IUNIE sa o scot la plimbare.
Masina este vopsita de 2 zile, iar bordul si aeroterma este pictat cu aerograful ca sa dea o pata de culoare masinii, in rest totul va fii verde + negru MAT.,
era sa uit, am sa revin cu poze cu interiorul (scaune, volan, banchete) care au fost retapitate la pretentie cum se zice. adica cu piele perforata, cusute cu ata in culoarea masinii. CEVA DEOSEBIT ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by ydaniel »

Arata mega interesant si imi place aeroterma de iaica alexandria. :)
User avatar
ALB
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 526
Joined: 16 Mar 2010, 17:38
Location: Craiova
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by ALB »

mai pune poze sa vedem si noi ;)
Rotaru
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2011, 14:08
Location: Baia Mare MARAMURES
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by Rotaru »

cateva poze de ieri si de astazi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: restaurez un M461

Post by florian »

frumoase masini aveti voi acolo, la atelier. felicitari, arata foarte bine masina ta !!
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: restaurez un M461

Post by dragospetres »

Deosebite.Sa le vedem si in faza finala.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: restaurez un M461

Post by vercingetorix »

Foarte reusita masina dupa restaurare, arata minunat.
Singurul lucru pe care l-as schimba sunt oglinzile, ori le pui pe cele "urechi de magar" cu bratul lor, ori pe cele originale.
Sigur, gusturile nu se discuta.
Vad ca au acelasi acronim la numar, ai 2 M-uri ?
Daca nu Aro, atunci ce ?
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: restaurez un M461

Post by dragospetres »

-ca sa fie totul super,cred ca si sculptura anvelopelor trebuie sa fie agresiva,ceva de genul:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply