M461 ,,EL COMANDANTE"

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

elemente vopsite
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by florian »

poti detalia te rog operatiunea de nichelaj ?
-ce piese se preteaza acestui tratament;
-locatia unde se desfasoara operatiune ( ca sa iau in calcul costul curierului );
-un cost aproximativ ( raporteaza-te la o unitate de masura : pentru atat , am platit atat )

pe mine ma intereseaza nichelarea capetelor suruburilor, balamale parbriz, balamale hayon, diverse piese mici.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

-se preteaza la nichelare toate piesele metalice care nu sunt acoperite cu vopsea oxizi sau grasimi cu cat sunt mai bine curatate si slefuite cu atat rezultatul este mai spectaculos
-operatiunea de nichelare se face la SIBIU la FLARO(firma care ne facea stilourile cand eram mici) pentru lamuriri suna la 0269217774 sectia FLAGAV
-cutia care se vede in poza cu majoritatea pieselor importante a costat 50 RON
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by florian »

multumesc .

User avatar
tavi74
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 22 Nov 2012, 23:32
Location: Talmaciu Sibiu

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by tavi74 »

I-mi place foarte mult cum a iesit restaurarea pana acum .Tine-o tot asa ca merita.Mi-ai facut pofta de lucru vazand pozele , si o sa-i fac si la al meu aceeasi restaurare.
Bine de stiut ca se mai nicheleaza la flaro Sibiu.
Spor la lucru in continuare , si mai pune te rog niste poze daca ai mai inaintat cu lucrarea.
"Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam" -Mark Twain

Aro M461 1968
Mercedes W115 230 1974
Mercedes W115 220D 1972
Renault Megane Cabrio 2000
Carpati Super 1964
BMW R1200GS 2006
User avatar
Narcisuc20
Membru
Membru
Posts: 142
Joined: 06 Nov 2010, 01:25
Location: Brad - Hunedoara
Contact:

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by Narcisuc20 »

Foarte frumoasa lucrarea poate trec intr-o zi sa il vad doar tot suntem consateni!
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

Salut Narcis imi cer scuze ca te salut asa de tarziu mai ales ca suntem tu la vale cred si eu la deal O0
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

si acum la oile noastre desi credeam ca il termin pana vine zapada ...m-am inselat asa ca mai fac la el dar cu pauze de ceai cald si skiat cu copii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

banchetele refacute din acelasi lemn ca si originalul (tei)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Narcisuc20
Membru
Membru
Posts: 142
Joined: 06 Nov 2010, 01:25
Location: Brad - Hunedoara
Contact:

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by Narcisuc20 »

mariusjaz wrote:Salut Narcis imi cer scuze ca te salut asa de tarziu mai ales ca suntem tu la vale cred si eu la deal O0
Da asa este! Faina lucrare iese! La final vreau sa il admir si eu!
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by pantelimon »

bre aproape ca dovedisi dihania!! arata minunat fata de ce era.cred ca,cu vopseaua aia MFA inca nu i-ai prins spilu :-?? arata in alt fel de fapt cred ca pistolu e buba la tine pisa vopsea prea cu economie,fac pariu ca abia daca bagasi 2,5 litri de vopsea la toata caroseria aia .felicitari pentru "bombardeaua" aia cu nisip ai reusito si nici nu cred ca ai dat 350 de euro cum am dat eu pe a mea.spunemi te rog cum ai reusit cu presiunea. ca ai nevoie de cel putin 7 atm. constant.si nu ai pus o poza cu ce stie sa faca "bombardeaua"
User avatar
tavi74
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 22 Nov 2012, 23:32
Location: Talmaciu Sibiu

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by tavi74 »

I-mi place nuanta in care ai vopsito . Poti sa-mi spui te rog ce fel de vopsea ai folosit ?
Cat de curand o sa-l vopsesc si pe al meu si nu stiu ce fel de vopsea sa iau sau daca e bine sa combin negru cu galben...
"Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam" -Mark Twain

Aro M461 1968
Mercedes W115 230 1974
Mercedes W115 220D 1972
Renault Megane Cabrio 2000
Carpati Super 1964
BMW R1200GS 2006
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

vopseaua este [Verde MFA] de la Policolor culoarea originala a Blocului Estic ( si nu prostia aia NATO) si impreuna cu multe alte lucruri bune si intelepte stiu despre ea de la marele invatator nea George Pantelimon...bun acuma nea George scuze ca nu am raspuns mai repede dar renovez intens prin casa si calculatorul e aruncat intr-un colt ; ai dreptate cu presiunea... la rugina merge cu un compresor romanesc cu doua sectii dar cand vine vorba sa indepartezi vopseaua trebuie inca unu sa mearga in paralel sau un motocompresor mai zdravan
User avatar
motu69
Membru
Membru
Posts: 139
Joined: 21 Nov 2011, 15:42
Location: CLUJ NAPOCA

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by motu69 »

Verdele MFA are cumva un cod RAL?
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: M461 ,,EL COMANDANTE"

Post by mariusjaz »

nu stiu dar o gasesti la Policolor cu numele Verde MFA ... si in continuare bordul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply