ROMAN/DAC

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by Werner »

Frank!Ar fi bine sa fie asa, eu am cu totul alte informatii. Sunt unii producatori de camioane care au livrat anul acesta in Romania cele mai multe camioane. Nimeni din Europa nu a cumparat asa de multe camioane anul acesta, ca Romania. Ma intreb, daca este un astfel de boom in Romania, unde a ramas boom-ul la Roman Brasov? Cand te plimbi prin tara, vezi de toate, numai Roman noi nu vezi!  :-?? Vorba aceea: "sa te auda Dumnezeu"! M-as bucura pentru Brasoveni, ca au de lucru, ca nu moare inca o marca de traditie Romaneasca!

alone_frank
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2007, 17:34

Re: ROMAN de acum

Post by alone_frank »

Werner ,
Romania e departe de a fi o piata mare de camioane  ;de departe polonia , cehia,  din cele estice germania, spania, si italia din cele vestice inghit camioane
(vezi ca sunt statisticile apia 2008  on line -masini peste 3.5 tone  volvo cu 1500 unitati iveco cu 4000 unitati mercedes 2000  renault sub 1000 scania sub 500  in total 10000 de unitati ) din care peste 65 % inlocuiesc masini  deja existente  asa ca .....noi suntem o piata de jucarie fata de cele 35.000 de masini peste 3.5 tone vandute in polonia (de ex )
Produsul lui Roman are 2,5 mari probleme :
1    -  Renumele prost  - ca si la Aro mai mult circula povestile rele decat cele bune ;corelate cu o slaba popularizare a noilor produse... nici macar pe site-ul  lor nu sunt ;
2    -  Reteaua inexistenta de dealeri si service-uri  pt asemenea produse si atractivitatea scazuta ca si afacere pt potentiali dealeri;
0,5  - O echipa de vanzari  a Roman SA sub orice critica  pe plan profesional care mai mult de descurajeaza sa cumperi decat te imbie sa cumperi de la ei
Din pacate cred ca comenzile mari pt Irak  au facut sa uite ca masina trebuie vanduta si la bucata nu numai in serii de 50 -100.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by George »

frank,daca tie ti se pare asa o suma mare,50.000lei pentru un gigant(cum ar trebui si cum se vede de afara),inseamna ca n-ai simtul realitatii. gandeste-te numai cat costa gazele sa incalzeasca toate shandramalele,si curentul,sa tina faxul in priza. ca echipa de vanzari,se straduiau sa faca. ce mi-a placut,directorul de vanzari...
cu inginerul de la rocar...care e faza?! ce am zis eu si nu e adevarat? si care e meritul roman in toata treaba asta?
apoi,referitor la piata,daca in RO s-au vandut peste 300 de masini grele pt constructii intr-un an,oare cum se face de nu e niciun roman intre ele?! se intampla sa vina sa investeasca strainii pe aici,ca vad ca merge piata si sunt incurajati de vanzari,iar roman vinde numai in irak...
daca am zis pe aici ca roman e falimentar,asta nu inseamna ca s-a declarat falimentul,ca la aro...ci ca a ajuns intr-o situatie dificila,in care "iesirile" depasesc "intrarile",dpdvdr contabil.
cu supravegherea avas,incheiata in 2006...spune-ne si noua cum s-a incheiat,ca eu l-am vazut pe mister,in toamna lui 2007,mergand la avas. de la biroul unde lucram,vedeam avasul,peste strada lata de vreo 4 metri,precum si pe mister,in costumul sau lucitor,cand a coborat din seria7.
probabil nu aflase nici el rezultatul "supravegherii"?!
si apropos de statistici...ma indoiesc eu ca s-au facut alea pe 2008...cel mult,previziuni.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by Werner »

Prieteni, nu are rost sa va certati! Vreau sa va prezint primele modele de la un Automobil Romanesc, care este de calitate! Este chiar Roman Diesel, fabricat de HERPA, scara 1:87. Din pacate nu exista modele de ARO, sau TV. De Bucegi, sau Carpati nu mai vorbim.....  :'(


http://cgi.ebay.de/Auslaufmodell-Roman- ... p1638.m118

http://cgi.ebay.de/Neuheit-Roman-Diesel ... dZViewItem

http://cgi.ebay.de/Sattelschlepper-neuw ... p1638.m118

Ultimul este de calitate slabuta!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by ydaniel »

heizol ce inseamna?combustibil pt incalzire?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by Werner »

Da, este motorina pentru incalzire. Foarte multi folosesc pentru centrala de incalzire motorina. Este cu un aditiv rosu, sa se poata deosebi de motorina vanduta la benzinarii. Motorina de incalzit este scutita de anumite impozite si este cam la jumatate de pret.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by ydaniel »

se folosea mult in DDR,nu?acuma mai este folosita pe scara larga?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
alone_frank
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2007, 17:34

Re: ROMAN de acum

Post by alone_frank »

***************************************

Fotografii facute astazi 07.01.2008  la "Falimentari "
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by tarzy on 08 Jan 2008, 16:02, edited 1 time in total.
alone_frank
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2007, 17:34

Re: ROMAN de acum

Post by alone_frank »

Nu uita Keo sa ii urezi "La multi ani ! "  lui Neculaie  ca e doar Ioan
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
costel_bv
Membru
Membru
Posts: 160
Joined: 11 Nov 2007, 15:04
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by costel_bv »

Numai in Rominia se poate cumpara o firma ca Roman la pret de un apartament modest .Daca stiam smenul puteam sa-l cumpar si eu .Acesta a fost un aranjament politic .Banii s-au recuperat numai din vinzarea de fier vechi si masini unelte.Si au mai si ramas.
-
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by tarzy »

Keo & alone - daca nu va e cu suparare va rog sa va continuati disputa pe acel ton in privat

multumesc
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by vstef_is »

Superbe pozele... alone,  mai fa te rog daca poti! Eu de altfel am fost intotdeauna fan ROMAN... Mai exista cumva masini de armata 6x6 cu roti de TAF?
alone_frank
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2007, 17:34

Re: ROMAN de acum

Post by alone_frank »

iti scanez maine din  calendarul de birou  (promo ROMAN  \:D/ )  cum arata masina de armata model 2008 pt  tractare tunuri
alone_frank
Incepator
Incepator
Posts: 19
Joined: 25 Dec 2007, 17:34

Re: ROMAN de acum

Post by alone_frank »

Spre norocul tau aveam in casa inca  un calendar  ;Sper sa iti placa masina de armata si mai atasez o poza cu un produs nou ;
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by vstef_is »

SUUUUUUUUUUUUUPER!!!!

Cat coasta un dintrasta de armata... se da si la civili? Sa stiu la ce pot visa... nu ca as avea banii astia dar... oricum... sunt mult prea superbe!!!

Post Reply