probleme transmisie punte fata

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
georgedext
Incepator
Incepator
Posts: 30
Joined: 07 May 2013, 18:16
Location: Campulung Muscel

probleme transmisie punte fata

Post by georgedext »

Mentionez de la inceput ca sunt proaspat posesor de Tv 14 C si nu ma pricep la mecanica auto...
Am o problema:
Atunci cand este cuplata puntea fata ,si masina ruleaza liber (nu este accelerata -ex la coborare)
apar zgomote si trepidatii cam mari in partea din fata a masinii....
...Am verificat cadanul si are jocul in grup cam mare (se invarte cam 1/2 tura).
,,Diagnosticul'' pus de cei cu care am discutat ar fi:
-reglaj incorect in grup
-joc in planetare
Ce trebuie sa fac ? Am inteles ca : 1.trebuie sa demontez toata omocinetica ,ca sa ajung la planetare (sa pot scoate grupul )sau
2. se pot desface cu totul de la prinderea in punte ?
Cum se regleaza (strange) corect grupul ?

....as putea sa merg la un mecanic sa rezolve ,dar nu ar mai avea acelasi ,, farmec ''...
mai ales ca vreau sa invat sa o repar eu cand am probleme !

Astept cu interes un raspuns de la cei care ma pot ajuta !

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: probleme transmisie punte fata

Post by niku111 »

Planetarele puntii fata ies si demontind doar fuzetele,acuma depinde ce vrei sa demontezi. Sigur pt.accesul la grup e mai usor demontarea de la prinderea in axa.In cea ce priveste grupul trebuie sa ai o dotare minima pt. al regla plus o menghina mai mare in care sa-l prinzi pt. al regla.Reglajul il faci la hirtia de ziar,stringi grupul iar cind prin portiunea unde este antrenata coroana de pinion iti trece o fisie de ziar fara sa fie taiata este corect reglat grupul.
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 385
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: probleme transmisie punte fata

Post by motul »

O poza nu ar strica cu ziarul. Si eu sunt curios sa vad cum se regleaza. Acum inteleg, ca doar nu o sa desfaceti grupul sa faceti o poza, dar daca apere o situatie va rog sa puneti niste poze.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
georgedext
Incepator
Incepator
Posts: 30
Joined: 07 May 2013, 18:16
Location: Campulung Muscel

Re: probleme transmisie punte fata

Post by georgedext »

motul wrote:O poza nu ar strica cu ziarul. Si eu sunt curios sa vad cum se regleaza. Acum inteleg, ca doar nu o sa desfaceti grupul sa faceti o poza, dar daca apere o situatie va rog sa puneti niste poze.
Cu fata de la pagina 5 ! \:D/ \:D/
Am sa pun sigur ,n-am stiut chestia cu ziarul pana acum ! :-??

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: probleme transmisie punte fata

Post by niku111 »

Grsimea ziarului reprezinta marimea jocului pe care trebuie sa il aiba grupul intre coroana si pinion.Este simplu de realizat:cu o fisie de ziar de 3-3,5 cm o bagati unde pinionul angreneaza coroana si dupa o rotatie completa fisia iasa doar sifonata cu urmele coroanei este reglat bine grupul.

Post Reply