normal sau nu ?

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
nustiu
Junior
Junior
Posts: 62
Joined: 31 Jan 2012, 19:03
Location: Bucuresti

normal sau nu ?

Post by nustiu »

Reconditionez de ceva vreme un aro 10.4 din 83,si am ajuns la punte spate,grupuri etc...,duminica am desfacut capacul dela puntea spate sa fiu sigur cati dinti are coroana in vederea montarii grupului fata pe care il am.Grupul fata este cu coroana de 41 de dinti,mai am ungrup desfacut 36/7 si am vrut sa vad pe care il pot monta cand am constatat cu stupoare ca coroana din punte are 32 de dinti ,am numarat de 5 ori,tot 32 de dinti au iesit,ce raport este,exista asa ceva?a fost modificat?ce raport mi-se potriveste pentru fata?Mentionez ca este benzinar si coroana este in parte stg a puntii la privirea dinspre rezervor.As dori daca are cineva un grup cu coroana de 32 sau ceva compatibil sa fac schim cu grupul 41 si cel de 36,grupul 41/9 este nou nout.astept sfaturi si idei. VA MULTUMESC ANTICIPAT

User avatar
mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 388
Joined: 15 Aug 2011, 14:09
Location: Bucuresti

Re: normal sau nu ?

Post by mihai71 »

salut da exista coroana de 32 de dinti / 7 . Am gasit eu la o punte fata de TV . Cred ca sunt destul de rare .
Rockere partidul te vrea tuns
nustiu
Junior
Junior
Posts: 62
Joined: 31 Jan 2012, 19:03
Location: Bucuresti

Re: normal sau nu ?

Post by nustiu »

pai este posibil sa o puna pe aro 10?se potrivesc? ma gandesc ca alea de aro sau tv/ims sunt mai mari ca si gabarit.Ce pot face in situatia asta?ce grup sa pun pe fata fara sa demontez puntea?As putea adapta ceva?multumesc
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: normal sau nu ?

Post by ionutzzz123 »

De ce te complici cu schimbarea fetei cand poti cumpara un alt grup compatibil de spate.

nustiu
Junior
Junior
Posts: 62
Joined: 31 Jan 2012, 19:03
Location: Bucuresti

Re: normal sau nu ?

Post by nustiu »

am desfacut capacul la dif spate si am numarat de 5 ori coroana era in partea stg si avea 32 de dinti,am gasit la cineva la tara un gup cu carcasa de aluminiu aruncat prin garaj.Lam luat l-am desfacut si am numarat dinti coroanei si surpriza...32 iar pinionul 7 dar are rulmentii blocati iar diferentialul nu se misca e blocat cred.Acum incerc sa vad daca gasesc unul bun sau ii schimb rulmentii si il deblochez ppe cel vechi(cimentajul,coroana si pinionul nu par a fi uzate) dar nu stiu cotele rulmentilor deci .....ajutor!!!!

Post Reply