modificare ARO spartana/ajutoor

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
aro4x4_10
Membru
Membru
Posts: 135
Joined: 31 Oct 2007, 22:04
Location: baia mare/satu mare
Contact:

modificare ARO spartana/ajutoor

Post by aro4x4_10 »

as vrea sa modific spartanul meu sa aiba 4x4 vreo sugestie cum?
eu m-am gandit la ceva de genul sa pun cutie+reductor si angrenaj fata de pe un ARO 10.4...ce ziceti?
o alta problema am un ARO 10.4 din "89 care cica a fost model de siria dar nu a avut MRL-uri ,deci in fuzeta tragea fata si pe emblema la ARO 10 scrie Dacia 10 deci nu ARO stie cineva despre ce vorbesc?intrebarea ar fi cum este mai bine pentru masina si off road sa ai MRL-uri sau nu?

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by tarzy »

vezi la geogenis

http://www.aro4x4.net/smf/index.php/topic,354.75.html

ca el a facut de curand o "sirianca" 4x4

"dacia 10" - a fost "brandul" sub care se vindea aro in anumite tari (UK mai ales)
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by myke »

aro4x4_10 wrote: as vrea sa modific spartanul meu sa aiba 4x4 vreo sugestie cum?
eu m-am gandit la ceva de genul sa pun cutie+reductor si angrenaj fata de pe un ARO 10.4...ce ziceti?
o alta problema am un ARO 10.4 din "89 care cica a fost model de siria dar nu a avut MRL-uri ,deci in fuzeta tragea fata si pe emblema la ARO 10 scrie Dacia 10 deci nu ARO stie cineva despre ce vorbesc?intrebarea ar fi cum este mai bine pentru masina si off road sa ai MRL-uri sau nu?
Iti trebuie si o punte de aro10 4x4.Aia de o ai de o pui pe cutie de reductor o sa ai 4 viteze inapoi si una inainte.
Ai nevoie de:
1.Mrl-uri
2.Planetare fata (lungi cred ca e sasiu lat sigurat)
3.Grup fata (cu sateliti lungi sau scurti-depinde de vrei sa-l montezi pe sasiu sau pe cutia de viteze)
4.Cardan mic normal sau lung (lung daca vrei sa pui reductorul pe sasiu)
5.Cutie de viteze cu reductor

Ce motorizare ai pe spartana? dacia sau twingo?
Image
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by georgenis »

Si fuzetele fata, sau macar interiorul lor, pe und eintra planetara. La puntea spate merge schimbat doar grupul. Este foarte mult de munca, trebuie facut si alt suport pentru reductor, sau modificat cel vechi. Dar rezultatul este nemaipomenit si va fi ARO adevarat!

User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by tudop »

Nu poti cauta unul 4x4 cu caroseria distrusa si iei tot ce are bun, piese gata "imperechiate" ?
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by myke »

tudop wrote: Nu poti cauta unul 4x4 cu caroseria distrusa si iei tot ce are bun, piese gata "imperechiate" ?
Spartana distruse...rar ca au aparut recent.iar cele 4x4 si mai recent.
Image
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by cristi-devildnb »

pai daca au sasiul la fel, o sa muti cutia cu tot cu grupuri de pe 10.4 pe spartana, ca am inteles ca e 4x4, daca e sasiul diferit, e complicat, poate merge cutia si grupurile de 1.9 renault sau 1.6wv

pai in offroad e mai bine fara mrl, ca nu mai are ce se rupe dar pe asfalt faci ceva economie, iar daca apar tensiuni intre punti si nu mai iese de pe 4x4 desfaci un mrl si gata.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
aro4x4_10
Membru
Membru
Posts: 135
Joined: 31 Oct 2007, 22:04
Location: baia mare/satu mare
Contact:

Re: modificare ARO spartana/ajutoor

Post by aro4x4_10 »

spartana are motorizare twingo dar vreau sa-l "tunez"  si toate celelalte piese vreau sa le pun de pe un ARO 10.4 model siria,acuma vorbesc un pic in necunostinta de cauza ca n-am masurat daca sasiurile au aceasi dimensiune,dar o sa-mi fac timp sa ma duc la tara sa-l masor si va tin la curent,momentan sunt in tatonarea terenului si adunarea de piese

Post Reply